سرمقاله رسالت تناقض در قول و فعل در باره اقتصاد مقاومتی

سرمقاله رسالت/ تناقض در قول و فعل در باره اقتصاد مقاومتی

رسالت/ « تناقض در قول و فعل در باره اقتصاد مقاومتی » عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم دکتر سید عبدالله متولیان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

یکی از مهمترین دغدغه های مردم و نظام در سال جدید مشاهده جلوه های عملی از تحقق شعار سال "اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل" است. بدون آنکه قصد منفی بافی داشته باشیم باید بپذیریم که شواهد و قرائن بسیاری بر عدم تحقق این شعار در سال جدید دلالت داشته و بر باور انجام اقدامات مؤثر در این خصوص تأثیر مستقیم می گذارد. مروری کوتاه بر تاریخچه و رخدادهای این مسئله مهم ، از این حقیقت ناگوار پرده بر می دارد:
1 - با گذشت 5 سال از اولین فرمایش رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای در باره "اقتصاد مقاومتی" مبتنی بر"الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت" که عمده این سالها به دولت جدید اختصاص دارد ، بویژه در سالهای اخیر ، هیچ اقدام عملی در این خصوص که از یک طرف ما را در برابر تهدید ها و آسیب ها
مقاوم کند و از طرف دیگر کشور را آماده جهش اقتصادی کند مشاهده نشده است.
2 - حضرت امام خامنه ای سال جدید را سال اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی نامیده اند و انتظار منطقی این است که دولتمردان خود پیشگامان تحقق شعار سال برای وصول به دو منظور پیش گفته باشند.
3 - تیم اقتصادی دولت روحانی همان کارگزاران سازندگی هستند که سابقه آنان نشان می دهد که به اقتصاد مقاومتی اعتقاد و باور ندارند.
4 - مهمترین ویژگی اقتصاد مقاومتی ویژگی "درون زایی و برون گرایی" آن است؛ به گونه ای که در تولید نگاه به درون و توانمندی ها و ظرفیت های داخلی داشته باشیم اما در مقام تعامل با جهان کاملاً برون گرا عمل کرده و صادرات بر واردات ترجیح داشته باشد.
به برخی از نشانه ها و دلایل عدم اعتقاد تیم اقتصادی دولت روحانی توجه بفرمائید:
1 - نعمت زاده مدعی است که باید مدیر را هم از خارج وارد کنیم!
این باور نعمت زاده که اتفاقاً کمابیش باور همه اعضای حزب غربگرا و غیر انقلابی اعتدال و توسعه هم هست بخوبی نشان
می دهد که آنان به هیچ وجه به ظرفیت های داخلی و توانمندی های
مدیریتی مدیران بومی اعتقاد ندارند.
2 - مشاور اعظم رئیس جمهور (اکبر ترکان) بارها بر ناتوانی نیروهای داخلی تأکید کرده و در سخن معروفش بزرگترین هنر مردم ایران را "پخت خورشت قورمه سبزی و آبگوشت بزباش" دانسته است.
3 - وزیر خارجه دولت روحانی (ظریف) در تمام طول مذاکرات نشان داد که به ظرفیت های بالقوه و بالفعل داخلی اعتقاد نداشته و حل مشکلات کشور را هم در پناه تعامل با غرب می داند. وی در اجتماع دانشجویان دانشگاه تهران ، برای آمریکا قدرت افسانه ای قائل شد و گفت: آمریکا می تواند با یک بمب تمام توان ایران را نابود کند.
4- سریع القلم که علاوه بر داشتن سمت مشاور رئیس جمهور ، تاثیر غیر قابل انکاری بر اندیشه اقتصادی روحانی دارد ، به عنوان یک غربگرا و غرب اندیش مسلّم ، از اساس و ریشه خواهان پیوستن و تبعیت بی چون و چرای ایران از جامعه جهانی و الگوگیری محض از سبک زندگی آمریکایی است و هیچ اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارد.
5- شخص روحانی نیز به عنوان پرچمدار اندیشه تکنوکرات ها در حال حاضر ، بیش از 1000 روز است که بر طبل تعامل با کدخدا کوبیده و حل همه مشکلات کشور حتی مشکل آب خوردن مردم را هم در گرو برجام های بعدی و مذاکره و تعامل (بخوانید وادادگی) و باور بیشتر به غرب می داند. حال آنکه اظهارات اخیر سیف، رئیس کل بانک مرکزی، تیر خلاص به توهم دستاوردهای برجام به عنوان آفتاب تابان بود.
6- آن طور که سخنگوی دولت روحانی (نوبخت) گفته برنامه ششم توسعه ، بر اساس کتاب اقتصادی منسوب به آقای روحانی (که در سال 87 تدوین شده و حاصل جلسات گروهی از افراد در مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و کاملاً ضد اقتصاد مقاومتی است و اقتصاد نئوکینزی را ترویج می کند) تهیه و به مجلس داده شده است.
7- و این مثنوی همچنان ادامه دارد...
با این وصف به جرات می توان گفت که بین قول و فعل دولتمردان اعتدالی در خصوص اقتصاد مقاومتی تناقض آشکار و غیر قابل اغماضی وجود داشته و اصولاً از این دولت ، انتظار اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی ، یک انتظار خیالی و دور از دسترس است.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله رسالت تناقض در قول و فعل در باره اقتصاد مقاومتی » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X