ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله رسالت تناقض در قول و فعل در باره اقتصاد مقاومتی

سرمقاله رسالت/ تناقض در قول و فعل در باره اقتصاد مقاومتی

رسالت/ « تناقض در قول و فعل در باره اقتصاد مقاومتی » عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم دکتر سید عبدالله متولیان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

یکی از مهمترین دغدغه های مردم و نظام در سال جدید مشاهده جلوه های عملی از تحقق شعار سال "اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل" است. بدون آنکه قصد منفی بافی داشته باشیم باید بپذیریم که شواهد و قرائن بسیاری بر عدم تحقق این شعار در سال جدید دلالت داشته و بر باور انجام اقدامات مؤثر در این خصوص تأثیر مستقیم می گذارد. مروری کوتاه بر تاریخچه و رخدادهای این مسئله مهم ، از این حقیقت ناگوار پرده بر می دارد:
1 - با گذشت 5 سال از اولین فرمایش رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای در باره "اقتصاد مقاومتی" مبتنی بر"الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت" که عمده این سالها به دولت جدید اختصاص دارد ، بویژه در سالهای اخیر ، هیچ اقدام عملی در این خصوص که از یک طرف ما را در برابر تهدید ها و آسیب ها
مقاوم کند و از طرف دیگر کشور را آماده جهش اقتصادی کند مشاهده نشده است.
2 - حضرت امام خامنه ای سال جدید را سال اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی نامیده اند و انتظار منطقی این است که دولتمردان خود پیشگامان تحقق شعار سال برای وصول به دو منظور پیش گفته باشند.
3 - تیم اقتصادی دولت روحانی همان کارگزاران سازندگی هستند که سابقه آنان نشان می دهد که به اقتصاد مقاومتی اعتقاد و باور ندارند.
4 - مهمترین ویژگی اقتصاد مقاومتی ویژگی "درون زایی و برون گرایی" آن است؛ به گونه ای که در تولید نگاه به درون و توانمندی ها و ظرفیت های داخلی داشته باشیم اما در مقام تعامل با جهان کاملاً برون گرا عمل کرده و صادرات بر واردات ترجیح داشته باشد.
به برخی از نشانه ها و دلایل عدم اعتقاد تیم اقتصادی دولت روحانی توجه بفرمائید:
1 - نعمت زاده مدعی است که باید مدیر را هم از خارج وارد کنیم!
این باور نعمت زاده که اتفاقاً کمابیش باور همه اعضای حزب غربگرا و غیر انقلابی اعتدال و توسعه هم هست بخوبی نشان
می دهد که آنان به هیچ وجه به ظرفیت های داخلی و توانمندی های
مدیریتی مدیران بومی اعتقاد ندارند.
2 - مشاور اعظم رئیس جمهور (اکبر ترکان) بارها بر ناتوانی نیروهای داخلی تأکید کرده و در سخن معروفش بزرگترین هنر مردم ایران را "پخت خورشت قورمه سبزی و آبگوشت بزباش" دانسته است.
3 - وزیر خارجه دولت روحانی (ظریف) در تمام طول مذاکرات نشان داد که به ظرفیت های بالقوه و بالفعل داخلی اعتقاد نداشته و حل مشکلات کشور را هم در پناه تعامل با غرب می داند. وی در اجتماع دانشجویان دانشگاه تهران ، برای آمریکا قدرت افسانه ای قائل شد و گفت: آمریکا می تواند با یک بمب تمام توان ایران را نابود کند.
4- سریع القلم که علاوه بر داشتن سمت مشاور رئیس جمهور ، تاثیر غیر قابل انکاری بر اندیشه اقتصادی روحانی دارد ، به عنوان یک غربگرا و غرب اندیش مسلّم ، از اساس و ریشه خواهان پیوستن و تبعیت بی چون و چرای ایران از جامعه جهانی و الگوگیری محض از سبک زندگی آمریکایی است و هیچ اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارد.
5- شخص روحانی نیز به عنوان پرچمدار اندیشه تکنوکرات ها در حال حاضر ، بیش از 1000 روز است که بر طبل تعامل با کدخدا کوبیده و حل همه مشکلات کشور حتی مشکل آب خوردن مردم را هم در گرو برجام های بعدی و مذاکره و تعامل (بخوانید وادادگی) و باور بیشتر به غرب می داند. حال آنکه اظهارات اخیر سیف، رئیس کل بانک مرکزی، تیر خلاص به توهم دستاوردهای برجام به عنوان آفتاب تابان بود.
6- آن طور که سخنگوی دولت روحانی (نوبخت) گفته برنامه ششم توسعه ، بر اساس کتاب اقتصادی منسوب به آقای روحانی (که در سال 87 تدوین شده و حاصل جلسات گروهی از افراد در مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و کاملاً ضد اقتصاد مقاومتی است و اقتصاد نئوکینزی را ترویج می کند) تهیه و به مجلس داده شده است.
7- و این مثنوی همچنان ادامه دارد...
با این وصف به جرات می توان گفت که بین قول و فعل دولتمردان اعتدالی در خصوص اقتصاد مقاومتی تناقض آشکار و غیر قابل اغماضی وجود داشته و اصولاً از این دولت ، انتظار اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی ، یک انتظار خیالی و دور از دسترس است.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده