ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مشکلات حضور والدین مدرن در خانه‌ها

مشکلات حضور والدین مدرن در خانه‌ها

آرمان/ نقش تکنولوژی‌های مدرن روز به روز در جوامع امروزی فراگیرتر از قبل شده و این امر به حوزه رشد شناختی و اجتماعی کودک آسیب‌های جدی وارد کرده است به طوری که در حال حاضر شاهد آن هستیم که این تکنولوژی‌ها به تدریج در حوزه تربیتی کودک جای خود را باز کرده و با تصویر‌سازی‌های مختلف توانسته تفکر کودکان را تسخیر کند به همین دلیل دیگر نمی‌توانیم تعریف خانواده را لزوما به پدر و مادر و بستگان نزدیک محدود کنیم و در واقع باید بپذیریم که امروزه «والدین مدرن» به جامعه اضافه شده‌اند.
یک روانشناس گفت: امروزه تعریف خانواده در مقایسه با گذشته تفاوت بسیاری یافته، زیرا در گذشته خانواده متشکل از پدر، مادر، خواهر، برادر و نهایتا پدربزرگ و مادربزرگ بود اما امروزه یک مهمان ناخوانده به نام «تکنولوژی مدرن» نیز به نهاد خانواده‌ ورود کرده است. مهدی بیاتی درباره «نقش تکنولوژی‌های مدرن» در تربیت و جامعه‌پذیری کودکان امروزی گفت: دیگر نمی‌توان مدعی آن بود که پدر و مادر پایه تقلیدی رفتار کودک هستند؛ برای مثال در حال حاضر حتی اگر والدین در حوزه کلام و گفتار خود رعایت کنند هم نمی‌توانیم این انتظار را داشته باشیم که کودک آنها بددهن نشده و مودب باشد زیرا اکنون یادگیری غالب کودکان تحت تاثیر والدین نیست.
آثار مخرب فضای مجازی بر کودکان
این روانشناس در ادامه ضمن بیان آنکه در حال حاضر به علت مشغله‌های فراوان هم میزان زمانی که والدین به کودک خود اختصاص می‌دهند نسبت به گذشته کاهش چشمگیری یافته و هم کودکان از عوامل دیگری جز والدین خود تاثیر می‌پذیرند، گفت: در حال حاضر فضاهای مجازی در ادبیات رفتاری و گفتاری کودک تاثیر بسیاری گذاشته و به علت در دسترس بودن این امکانات شاهد آن هستیم که میزان ارتباط کودک با فضاهای مجازی مختلف که بسیاری از آنها تحت نظارت والدین نیستند، روز به روز افزایش یافته است. بیاتی ادامه داد: مساله‌ای که در حال حاضر به‌شدت جامعه را نگران کرده، گرایش کودکان به فعالیت‌های فردی است، زیرا هرچه فعالیت‌های فردی کودک بیشتر شود وی پرخاشگرتر خواهد شد و هرچقدر کودکان زمان بیشتری را صرف بازی‌های مجازی، فعالیت‌های رایانه‌ای یا دیدن کارتون به صورت فردی کنند به همان نسبت آستانه تحملشان پایین می‌آید. این روانشناس افزود: حتی در شرایطی که خانواده محتوای بازی یا کارتون کودک خود را کنترل کند نیز چنانچه استفاده بیش از حد از آن وجود داشته باشد شاهد انزوای کودک خواهیم شد. بیاتی افزود: فرایند جامعه‌پذیری، افزایش آستانه تحمل، یادگیری اجتماعی، یادگیری خلاق و... همگی نیازمند تعامل واقعی هستند نه مجازی، علاوه برآن اخلاق، گفتار و رفتار صحیح در کودک تنها ماحصل تعاملی واقعی است. او در ادامه خاطرنشان کرد: در بعضی از مواقع به علت عدم کنترل والدین محتواهای اینترنتی و مجازی در اختیار کودک، منفی بوده و به این ترتیب آثار مخرب بسیار جدی را در حوزه شناختی و رفتاری کودک برجای می‌گذارد.
رواج عادی‌سازی ناهنجاری‌ها!
او در ادامه ضمن ابراز تاسف از شرایط موجود گفت: مساله‌ای که در حال حاضر با گسترش استفاده از فضاهای مجازی در جامعه ما در حال رواج است «حیاگریزی» بوده به طوری که امروزه شاهدآن هستیم که «حیا» در افراد به ویژه در دختران بعضا کمرنگ شده است. این روانشناس در این زمینه تصریح کرد: در حال حاضر شاهد آن هستیم که یک دختر 20 ساله بعضا در هنگام راه رفتن در خیابان سیگار می‌کشد در حالی که این مساله در گذشته اصلا وجود نداشت و چنانچه دختری سیگار می‌کشید این امر را در ملاءعام انجام نداده و حداکثر در پارک یا ماشین شخصی خود اقدام به این کار می‌کرد. بیاتی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر عادی‌سازی ناهنجاری‌ها در جامعه در حال رواج است و ارزش‌ها و سلایق جمعی نیز تغییر کرده‌اند؛ برای مثال زمانی رفتار و گفتار خوب، ملاک انتخاب افراد بود اما در حال حاضر پول و مادیات و نحوه پوشش، مدل ماشین و غیره از ملاک‌های اصلی انتخاب شده‌اند. او افزود: امروزه افراد در مرحله انتخاب دیگر به اخلاق و رفتار فرد مورد نظر توجه زیادی نمی‌کنند بلکه مسائل مادی و ظاهری را اولویت خود قرار می‌دهند به همین دلیل ناخودآگاه می‌بینیم که در خانواده دختر و پسر 18 ساله رفتارهای خاصی را انجام داده و پوشش متفاوتی داشته و از الفاظ خاصی استفاده می‌کند و این نوع رفتار و پوشش را ارزش می‌داند. این روانشناس ادامه داد: این رفتارها بیش از همه در کودکان تاثیر می‌گذارد، زیرا کودکان امروز وقتی شاهد چنین الگوهایی در اطراف خود هستند در بزرگسالی رفتارهایی به مراتب ناهنجارتر از خود بروز خواهند داد.
عملکرد نامطلوب صدا و سیما در حوزه کودک
او ادامه داد: در حال حاضر حتی در تربیت کودک نیز معیارها تغییر کرده و میزان نفوذ و کنترل والدین برکودکان به‌شدت کاهش یافته است و این موضوع باعث می‌شود که کودکان به فضاهایی گرایش یابند که مناسب سن آنها نیست. این روانشناس افزود: از طرف دیگر نظام آموزش و پرورش، مهدکودک‌ها، رسانه‌ها و به ویژه تلویزیون تلاش چندانی برای آماده کردن خانواده‌ها در نحوه ارتباط صحیح با نسل جدید نمی‌کنند به طوری که اکنون خانواده‌ها وارد فضایی شده‌‌اند که اصلا نحوه رفتار را در آن بلد نیستند و در چنین شرایطی صدا و سیما باید از تغییر شرایط جامعه آگاهی دقیق داشته باشد. بیاتی تصریح کرد: متاسفانه نگاه صداو سیما به نهاد خانواده دقیقا مانند گذشته است و همین عملکرد موجب بهم ریختگی حوزه روانی کودک، نوجوان، جوان و والدین می‌شود. او ادامه داد: در حال حاضر متاسفانه برخی خانواده‌ها نمی‌دانند که چگونه با کودک آگاه امروز خود رفتار کنند و متوجه نقش خود در پردازش رفتاری و گفتاری کودک نیستند و به همین دلیل دست به آزمون و خطا زده و تبعات منفی را به بار می‌آورند.
شیوه‌های سنتی تربیت کودک و سرخوردگی
این روانشناس در ادامه عنوان کرد: گاهی خانواده‌ها رفتارهای سنتی را انتخاب می‌کنند و با کودک مانند ملک خود رفتار کرده در حالی که باید بدانند کودک امانت آنهاست و باید این امانت را به شکل سالم تحویل جامعه دهند، زیرا این حس مالکیت تنها باعث آن می‌شود که خانواده به طور مداوم با کودک خود دچار تعارض شود. بیاتی تصریح کرد: در شیوه تربیتی سنتی خانواده‌ها دائما تصور می‌کنند که رفتار کودک باید مطابق میل آنها باشد و وقتی می‌بینند فرزندشان در مقابل زورگویی‌های آنها مقاومت می‌کند گمان می‌کنند که دچار نقص تربیتی شده و اگر کودکشان حرف آنها را گوش نکند به اصطلاح بی‌تربیت شده است. این در حالی است که این تفسیر کاملا اشتباه بوده و ناشی از عدم توجه والدین به شرایط اجتماعی موجود است. او ادامه داد: متاسفانه والدین امروزی نمی‌دانند که چگونه با کودک خود رفتار کنند و ضعف و ناتوانی آنها در برخورد با کودک موجب سرخوردگی و افسردگی آنها شده و حتی در مواردی شاهد آن هستیم که شدت استیصال والدین از کودک به حدی می‌رسد که آنها ساعت‌ها از دست کودک خود گریه می‌کنند و پس از آن شروع به رفتارهای تنش‌آمیز با فرزند خود کرده که نتیجه این رفتارها با کودک آگاه امروزی، پرخاشگری در کودک است. به گزارش ایسنا، این روانشناس در ادامه عنوان کرد: کودک امروز دیگر پذیرای عمو پورنگ نیست، زیرا کودک امروز در دنیای تکنولوژی رشد می‌کند و باید نیازش جور دیگری تامین شود، متاسفانه خانواده‌های ما و جامعه آماده برخورد با این کودک نیستند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده