ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گرمای جهانی تهدیدی جدی برای سلامت کودکان

گرمای جهانی تهدیدی جدی برای سلامت کودکان

ایرنا/ تغییر آب وهوا از طریق افزایش بلایای طبیعی، گرمازدگی ، کاهش کیفیت هوا، غذا و آب و افزایش بیماری های عفونی، سلامتی تمام کودکان به ویژه در مناطق کم درآمد و متوسط را تهدید می کند.

گرمای جهانی تهدیدی جدی برای سلامت کودکان
به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، متخصصان سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده اند که تغییرات آب و هوا بین سال های 2030 تا 2050، منجر به 250 هزار مرگ بیشتر در سال، بر اثر سوء تغذیه، مالاریا، گرمازدگی و اسهال می شود.این سازمان همچنین برآورد کرده است که هزینه مستقیم وارد شده به بخش سلامت (بدون احتساب هزینه در بخش کشاورزی و آب و فاضلاب) در سال 2030 میلادی، بین دو تا چهار میلیارد دلار در سال باشد. مناطقی با زیرساخت های بهداشتی ضعیف که عمدتا در کشورهای در حال توسعه قرار دارند، در این شرایط بدون کمک قادر به آمادگی و واکنش نخواهند بود.

*** تغییر آب و هوا
در طول 50 سال گذشته، فعالیت های انسانی، به ویژه سوزاندن سوخت های فسیلی، مقادیر قابل توجهی دی اکسیدکربن و دیگر گازهای گلخانه ای منتشر کرده که موجب انباشتگی گرمای اضافی در قسمت پایینی اتمسفر و افزایش دمای زمین شده است.
در 130 سال گذشته، هوای زمین حدود 0.85 درجه سانتی گراد گرمتر شده است. از سال 1850 میلادی تاکنون، هر 30 سال، گرمتر از دهه های قبلی بوده و این فرآیند همواره تکرار شده است. سطح دریاها در حال افزایش است، یخچال های طبیعی ذوب می شوند و الگوی بارش تغییر کرده است و سوانح ناشی از تغییر آب و هوا، هر روز شدید تر می شوند.

*** تاثیر تغییر آب و هوا بر سلامت
گرچه گرم شدن هوا ممکن است مزایایی موقتی مانند کاهش مرگ ناشی از سرمای شدید یا افزایش تولید محصولات کشاورزی در مناطقی خاص داشته باشد؛ ولی اثرات آن بر حوزه سلامت به شدت منفی است. تغییرات آب و هوا به روش های مختلفی روی عوامل اجتماعی و زیست محیطی تاثیر می گذارد. هوای پاک، آب آشامیدنی سالم، غذای کافی و سرپناه امن، مهمترین عواملی هستند که دستخوش تغییر می شوند.
افزیش شدید دما به طور مستقیم با مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی و تنفسی، به ویژه در افراد مسن مرتبط است. به عنوان مثال، موج گرما در تابستان سال 2003 میلادی در اروپا، منجر به 70 هزار مرگ بیشتر شد. افزایش دما، سبب افزایش ازن و آلاینده های دیگر در هوا می شود که بیماری های قلبی عروقی و تنفسی را تشدید می کنند.
سطح گرده و دیگر مواد آلرژن در گرمای شدید بالاتر است که زندگی 300 میلیون بیمار مبتلا به آسم را دشوار می کند.

*** بلایای طبیعی و الگوهای بارش متغیر
از سال 1960 تاکنون، تعداد بلایای طبیعی مرتبط با آب هوا، سه برابر شده است. این بلایا هر سال منجر به بیش از 60 هزار مرگ می شوند که اغلب قربانیان در کشورهای در حال توسعه هستند.
افزایش سطح دریاها و حوادث شدید آب و هوایی، سرپناه انسان ها، تجهیزات پزشکی و خدمات ضروری دیگر را از بین می برد. بیش از نیمی از جمعیت جهان، در فاصله 60 کیلومتری دریا زندگی می کنند که به اجبار باید مهاجرت کنند. مهاجرت این افراد علاوه بر هزینه های هنگفت مالی، طیف وسیعی از اثرات بهداشتی و اختلالات روحی به همراه دارد و بیماری های مسری را منتقل می کند.
تغییر الگوی بارش به طور مستقیم بر منابع آب شیرین تاثیرگذار است. اثرات وحشتناک ناشی از کاهش منابع آب آشامیدنی سالم و شیرین بر کسی پوشیده نیست. اسهال یکی از مهمترین پیامدهای کمبود آب آشامیدنی است که هر ساله منجر به مرگ بیش از 760 هزار کودک بی گناه می شود. درموارد شدید، کمبود آب منجر به خشکسالی و قحطی می شود.بر اساس پیش بینی متخصصان، در اواخر قرن بیست و یکم برخی از مناطق جهان شاهد خشکسالی خواهند بود.
تغییر آب و هوا سبب شدت سیل و دفعات آن شده است. سیل علاوه بر حمله به منابع آب شیرین، زمینه را برای پرورش حشرات حامل بیماری مانند پشه فراهم می کند و آسیب های فیزیکی ناشی از آن به خانه ها و تجهیزات درمانی، فاجعه به دنبال دارد.
افزایش دما و بارش متغیر، تولید مایحتاج مورد نیاز افراد را به ویژه در بخش کشاورزی، در کشورهای کم درآمد و متوسط تحت تاثیر قرار می دهد و سوء تغذیه بیشتر می شود. هر سال حدود 3.1 میلیون نفر بر اثر سوء تغذیه جان خود را از دست می دهند.

*** تغییر الگوی بیماری های عفونی
شرایط آب و هوایی به شدت با امراض ناشی از آب و بیماری های منتقله از طریق حشرات، انواع حلزون و حیوانات خونسرد دیگر مرتبط است. تغییر آب و هوا فصول انتقال بیماری های منتقله را طولانی تر می کند. به عنوان نمونه، تغییر آب و هوا بسیاری از مناطق چین را تحت تاثیر یک بیماری ناشی از حلزون، به نام شیستوزومیازیس قرار داد.
مالاریا، یکی دیگر از بیماری هایی است که به شدت تحت تاثیر آب و هوا قرار دارد. مالاریا یک مشکل جهانی در حوزه سلامت محسوب می شود که بیش از 3 میلیارد نفر را در 97 کشور تهدید می کند. سالانه حدود 600 هزار نفر بر اثر مالاریا جان خود را از دست می دهند.
مالاریا از طریق نیش پشه آلوده به انگل پلاسمودیم فالسیپاروم به انسان منتقل می شود. این انگل وارد جریان خون میزبان می شود و سلول های قرمز را تخریب می کند. زمانی که گلبول های قرمز تسلیم این انگل می شوند، علایم این بیماری که شامل سردرد، لرز، درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ است، ظاهر می شود.
این انگل همچنین سبب مشکلات تنفسی شدید، کاهش قندخون، کم خونی شدید و در نهایت بروز کما در بیمار می شود که در صورت نبود درمان کشنده است. کودکان به دلیل ضعف سیستم ایمنی در مقابل این انگل تسلیم می شوند و از بین می روند.
تب دانگ یکی دیگر از بیماری هایی است که با تغییر آب و هوا مرتبط است.

*** ارزیابی اثرات بهداشتی ناشی از تغییر آب و هوا چقدر است
ارزیابی سازمان جهانی بهداشت در این حوزه بسیار تقریبی است و فقط زیر مجموعه ای از اثرات بهداشتی درنظر گرفته می شود. با این وجود، پیش بینی می شود که 250 هزار مرگ اضافی بین سال های 2030 تا 2050، ناشی از تغییر آب وهوا باشد، که از این میان 38 هزار مورد به دلیل قرار گرفتن افراد سالمند در معرض گرما، 48 هزار مورد به علت اسهال، 60 هزار مورد به دلیل مالاریا و 95 هزار مورد کودکان به دلیل سوء تغذیه هستند.

*** آکادمی اطفال آمریکا : گرمای جهانی یک تهدید جدی برای سلامت تمام کودکان است
آکادمی اطفال آمریکا (AAP) با انتشار بیانیه ای تغییر آب و هوا و گرمای جهانی را یک تهدید جدی برای تمام کودکان دانست و از تمام متخصصان اطفال و سیاستمداران خواست که با همکاری یکدیگر، بحران ناشی از گرمای جهانی را حل کنند. تغییر آب و هوا از طریق افزایش بلایای طبیعی، گرمازدگی و اسهال، کاهش کیفیت هوا، غذا و آب و افزایش بیماری های عفونی، سلامتی تمام کودکان، به ویژه در مناطق کم درآمد و متوسط را تهدید می کند.
در این بیانیه آمده است که کودکان نیازمند یک محیط امن و سالم هستند و تغییرات آب و هوا یک تهدید جدی برای سلامت تمام کودکان است. کاهش گازهای گلخانه ای ناشی از حمل و نقل، تولید غذا و انرژی نقش عمده ای در بهبود سلامت، به ویژه از طریق کاهش آلودگی هوا دارد.حل بحران تغییر آب و هوا یک معضل جهانی است و با همکاری همه ساکنین کره زمین امکان پذیر است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده