ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اعتماد امتداد یا گسست رخدادهای تاریخی؛ چرا و چگونه؟

سرمقاله اعتماد/ امتداد یا گسست رخدادهای تاریخی؛ چرا و چگونه؟

اعتماد/ « امتداد یا گسست رخدادهای تاریخی؛ چرا و چگونه؟ » عنوان یادداشت روز روزنامه اعتماد به قلم محمد درودیان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

١- تحقیق و تامل در موضوعات تاریخی، همچنین نقد و بررسی تجربیات فردی- اجتماعی، حاوی یک موضوع و مساله قابل توجه است که در این یادداشت و در پاسخ به این پرسش بررسی خواهد شد که چرا جزییات وقایع و عمل فردی- اجتماعی در هر دوره تاریخی، برای همان فرد یا جامعه اهمیت دارد و پس از آن به صورت تدریجی از کانون توجه خارج شده و به شکل دیگری امتداد پیدا می‌کند؟
نمونه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد واقعه و جزییات آن، تنها برای شخص یا جامعه‌ای که درگیر موضوع بوده است، اهمیت دارد و با وجود پافشاری در نقل و تکرار آن، دیگران نسبت به این موضوع چندان توجهی نشان نداده و با بی‌حوصلگی از کنار آن عبور می‌کنند. فرضا اگر فردی در موضوع خاصی درگیر شده و دارای تجربه است، تمام جزییات آن موضوع برای وی اهمیت دارد و بارها آن را تکرار می‌کند، در حالی که برای شنونده، جزییات و تکرار آن جذابیت خود را به صورت تدریجی از دست می‌دهد. برای فرد صاحب تجربه تاریخی، گرچه مخاطب اهمیت دارد، ولی صرفا با نظر به میزان علاقه مخاطب خاطرات خود را بیان نمی‌کند، بلکه ضرورتی را در بیان خاطرات و جزییات آن مدنظر دارد که بیشتر با نظر به خود و برداشتی است که از اهمیت موضوع دارد. بنابراین گرچه موضوع تاریخی وجه مشترک میان راوی با مخاطب است، ولی برداشت از میزان تاثیر و اهمیت آن که موجب بیان جزییات و تکرار آن می‌شود، به معنای افتراق میان راوی با مخاطب است.
٢- ملاحظات یاد شده در توصیف وقایع فردی- اجتماعی و تاریخی، همچنین وجوه اشتراک و افتراق میان راوی با مخاطب، ناظر بر این معنا است که هر چند وقایع فردی و اجتماعی، صورت عینی دارد و در زمان و مکان روی می‌دهد، ولی واقعه صرفا یک امر فیزیکی نیست، بلکه یک امر انسانی است و برای افراد و جامعه روی می‌دهد. هویت‌های برآمده از این تجربیات، شخصیت فرد و جامعه را در دوره‌های تاریخی شکل می‌دهد. به این اعتبار، وقتی سخن از تاریخ گذشته به میان می‌آید، فرض بر وجود یک انبار، با انباشتی از داده‌های تاریخی که برای فهم و نگارش تاریخ به آن رجوع می‌شود، نیست..
هرچند اسناد و سایر آثار، تنها نشان‌هایی از وجود واقعه است که تا اندازه‌ای می‌تواند امکان معرفت تاریخی را فراهم کند.
٣- با این فرض که واقعه برای افراد و جامعه روی می‌دهد، در نتیجه وقایع تاریخی با هویت و باورها، همچنین تعلقات یک جامعه نسبت دارد و از طریق خاطرات تاریخی، بازخوانی و نقل می‌شود، به همین دلیل می‌توان پذیرفت که جامعه بی‌خاطره و بی‌هویت، جامعه بی‌تاریخ است. به عبارت دیگر، خاطرات تاریخی افراد و جوامع انسانی، ناظر بر باورها و تعلقات آنهاست و از این طریق، وجوه تاریخی و در نتیجه تاریخ یک جامعه شکل می‌گیرد و تغییر می‌کند. به این اعتبار تغییر نسل و ظهور رخدادهای جدید، الزاما به معنای پیوستگی و امتداد تاریخی نیست، زیرا تجربیات هر نسل در مواجهه با وقایع، ضرورتا یکسان و در امتداد هم قرار ندارند؛ زیرا با گذشت زمان و پیدایش باورها و تعلقات جدید، نگرش و روش‌ها برای مواجهه با مسائل فردی – اجتماعی، همچنین وقایع تاریخی دستخوش دگرگونی می‌شود. با اندکی تساهل می‌توان پذیرفت که هویت، فرهنگ و تاریخ جوامع مختلف تفاوت دارد و تغییر می‌کند. با این توضیح تبیین چگونگی گسست‌ها و امتداد تاریخی در جامعه ایران و میان نسل‌های مختلف، درباره جنگ ایران و عراق، یک مساله اساسی است که نیاز به تامل و مطالعه دارد. با فرض اینکه در فرآیند تحولات سیاسی- اجتماعی، چالش‌های هویتی برای تعیین جایگاه و موقعیت‌ها، همچنین سهم‌خواهی سیاسی و بسیاری از عوامل دیگر در تغییر روایت‌ها از جنگ و انقلاب تاثیرگذار خواهد بود، این پرسش وجود دارد که آنچه از موضوعات و رخدادهای تاریخ معاصر ایران، از جمله جنگ و انقلاب در آینده حفظ یا تغییر خواهد کرد، کدام است؟ چرا؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده