ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آمریکا: می توانیم تهران را به خاطر اس 300 تحریم کنیم

آمریکا: می توانیم تهران را به خاطر اس 300 تحریم کنیم

فارس/ جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت که خرید سامانه دفاع موشکی اس 300 از روسیه می‌تواند تهران را با تحریم‌های واشنگتن روبرو کند.

یکی از خبرنگاران با اشاره به نمایش بخش‌هایی از تجهیزات سامانه دفاع موشکی اس 300 در مراسم رژه روز ارتش گفت که به موجب قوانین آمریکا داشتن این تسلیحات، در صورتی که دولت آن را تحریک‌آمیز یا برهم‌زننده ثبات منطقه تشخیص دهد- خواه ماهیت دفاعی داشته باشند یا تهاجمی- می‌توانند مشمول تحریم شوند. وی سپس پرسید که آیا دولت آمریکا، چنین نگاهی به موضوع دارد یا خیر.

کربی در پاسخ گفت: «همان‌طور که می‌دانید ما قبلاً مخالفت خود را با هر گونه فروش سامانه موشک اس 300 به ایران اعلام کرده‌ایم؛ چندین سال است که این کار را انجام می‌دهیم.»

وی افزود: «ما کماکان نظارت دقیق بر این موضوع را ادامه خواهیم داد. من هیچ (اطلاعی) از تصمیمات معین برای تحریم‌های یکجانبه آمریکا (که در این باره گرفته شده باشد) ندارم.»

خبرنگار از کربی پرسید: «شما انتظار دارید که این اقدام با تحریم روبرو شود؟»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جواب داد: «بله؛ می‌تواند. اما من در جایگاهی نیستم که حدس بزنم این اتفاق می‌افتد یا خیر.»

جان کربی، در ادامه به سوال خبرنگار آسوشیتدپرس درباره نگرانی‌های اخیر ایران از مانع‌تراشی تحریم‌های غیرهسته‌ای آمریکا در روند اجرای برجام پاسخ داد. خبرنگار آسوشیدپرس با اشاره به اینکه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته این موضوع را با همتای آمریکایی‌اش مطرح خواهد کرد، پرسید: «آیا کری، پاسخی برای او (ظریف) خواهد داشت؟»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا با اشاره به اینکه «از این نگرانی‌ها آگاه هستیم» گفت جان کری هم می‌داند که ظریف این موضوع را در دیدار فردا مطرح خواهد کرد و آماده رایزنی با او درباره این موضوع است.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره گزارش‌ها درباره نامه دولت اوباما به فرمانداران 50 ایالت آمریکا برای رفع تحریم‌ها علیه ایران توضیح داد و گفت: نمی‌توانیم ایالت‌ها را ملزم به رفع تحریم‌های ایران بکنیم.

روز دوشنبه خبرگزاری بلومبرگ مدعی شده بود «استفان مول» هماهنگ کننده دولت آمریکا در زمینه اجرای برجام با ارسال نامه‌ای به تمامی 50 فرماندار ایالت‌های آمریکا و مقام‌های محلی آنها را به لغو قوانین مربوط به تحریم‌های خود درباره ایران تشویق کرده است.

کربی در پاسخ به سوالی در این باره گفت: «هدف نامه‌ها این نبوده است. این نامه‌ها با هدف توضیح برجام فرمانداران تمام 50 ایالت و سایر رهبران محلی فرستاده شده تا به آنها در درک تغییرات اعمال شده در سیاست خارجی آمریکا در نتیجه برجام کمک کند.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا این نامه از آنها نمی‌خواهد قوانین‌شان را همراستا با برجام تغییر دهند گفت: «(این نامه) مقامات محلی و ایالتی را به در نظر گرفتن تغییرات ایجاد شده در تحریم‌های ما در نتیجه برجام تشویق می‌کند و از آنها می‌خواهد که بررسی کنند که آیا این تغییرات، اجرای قوانین ایالتی و محلی آنها را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد یا خیر.»

کربی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «این، آنها را به اقدام ملزم نمی‌کند. آنها را مجبور به اقدام نمی‌کند. ما نمی‌توانیم به آنها دستور بدهیم قانون‌ها و قواعدشان را عوض کنند. هدف فقط جلب کردن توجه آنها به این تغییرات و دادن منابع لازم به آنها است تا آنها بتوانند آگاهانه تصمیم بگیرند.

یک خبرنگار از کربی پرسید: «من منظورتان را نمی‌فهمم. منظورتان از اینکه ؟آنها را به انجام این کار ملزم یا مجبور نمی‌کند چیست؟ یعنی، می‌شود که قوانین ایالتی و محلی (با قوانین فدرال متناقض باشند؟)

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ گفت: «آنها را به انجام اقدامی خاص، ملزم نمی‌کند.»[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده