ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آرمان وین2 وآینده سوریه

سرمقاله آرمان/ وین2 وآینده سوریه

آرمان/ « وین2 وآینده سوریه » عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان به قلم داوود هرمیداس باوند است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

هدف نشست وین 2 دستیابی به راه‌حلی دیپلماتیک برای حل بحران سوریه است. انتظار می‌رود که توافق نسبی‌ای نیز حاصل شود. البته اختلاف اصلی پیرامون ماندن و رفتن بشار اسد است. رفتن بشار اسد سبب می‌شود که داعش از خلأ موجود قدرت استفاده کند. آمریکا نیز از این مساله آگاه است. ترکیه نیز اعلام کرده است که اسد تا شش ماه در مسند قدرت باقی بماند اما کیفیت ارتباط بین مخالفان میانه رو و اسد آنچنانی نیست که در مدت کوتاه این کار عملی شود و تحقق این امر مدت زمان بیشتری را طلب می‌کند. بنابراین به نظر می‌رسد که اگر طرف‌های ائتلاف بتوانند پیرامون اینکه بشار اسد تا برگزاری انتخابات و انتقال قدرت بماند، توافق کنند، می‌توان از آن به عنوان موفقیت یاد کرد. هر توافقی که انجام شود قطعا برونداد آن برگزاری انتخابات و تعیین آینده سوریه به رای آنهاست، اما مساله مدت زمان این فرایند است. به نظر می‌رسد زمان شش ماهه مطرح شده برای گذار کافی نیست و احتمالا یک سالی برای این انتقال قدرت وقت لازم باشد. رویکرد انجام مذاکرات هم به نظر طولانی می‌آید. گمان می‌رود که با به دست آمدن توافقات نسبی، ادامه گفت‌وگوها با بررسی حضور گروه‌های مخالف اسد به زمان‌های دیگر موکول شود. همه‌چیز به تفاهم آمریکا و روسیه بستگی دارد. اگر این دو به توافق برسند دیگر کشورها هم مواضعشان را تعدیل و هماهنگ می‌کنند. درباره حضور ایران هم باید گفت نفس حضور ایران در این نشست نشان‌دهنده جایگاه مهم منطقه‌ای ایران است. به هر حال ایران با سوریه و عراق ارتباط خوبی دارد، بنابراین جایگاه ایران و حوزه نفوذش پذیرفته شده است. هرچند که عربستان و دیگرانی میل ندارند این امر را بپذیرند. به هر روی باید امیدوار بود که این مذاکرات پایان‌دهنده بحران و جنگ در سوریه باشد. چرا که تمام زیرساخت‌های سوریه در این بحران نابود شده است و بیش از دویست و پنجاه هزار نفر تلفات انسانی برجای مانده و جمعیت زیادی از مردمان این کشور آواره شده‌اند. باید به دنبال پایان جنگ بود. نکته‌ای که لازم است بر آن تاکید شود این است که اگر اسد حالا از قدرت کنار برود ، خلأ قدرتی به وجود می‌آید که داعش با توجه به سازماندهی اش می‌تواند آن را پرکند و از این فرصت نهایت سوءاستفاده را ببرد. آمریکا و روسیه نیز از این امر به خوبی آگاه هستند. بنابراین با توجه به اینکه حالا روسیه وارد قضیه شده است، مساله به این سادگی‌ها پایان نخواهد یافت. در شرایطی که امیدهای اولیه درباره سوریه تقریبا بی رنگ شده است، به همین دلیل روس‌ها هم در مواضعشان بازنگری خواهند کرد که به نحوی بتوانند به توافقی دست یابند. البته برای اینکه طرفین به ارزش‌های مشترکی درباره سوریه و بشار اسد برسند، به زمانی بیش از شش ماه نیاز دارند که هم گروه های تروریستی را بیرون و نابود کنند و هم به سمت آماده شدن فضا برای برگزاری انتخابات بروند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X