ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله مردم سالاری ابتکار و روزگار غریب

سرمقاله مردم سالاری/ ابتکار و روزگار غریب

مردم سالاری/ « ابتکار و روزگار غریب » عنوان یادداشت روز روزنامه مردم سالاری به قلم رضا شیخ‌پور است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

دوشنبه هفته گذشته برای چندمین بار طی ماه‌های اخیر، شاهد حمله سازمان یافته برخی از اصولگرایان و منسوبان به جبهه پایداری علیه معصومه ابتکار بودیم. چهل تن از کارکنان سازمان حفاظت ‌محیط‌زیست جهت اعتراض به وضعیت معیشتی خود جلوی پارک پردیسان در سایه امنیت و آزادی برآمده از مدیریت ابتکار، تجمعی صنفی برگزار کردند اما ظاهراً این ابتدای داستان بود!
رسانه‌های وابسته به مخالفین دولت به طوری هدفمند، این تجمع صنفی را برجسته نمودند و با اغراض سیاسی خواهان کناره‌گیری ابتکار از معاونت ریاست جمهوری شدند؛ ظرف 24 ساعت از برگزاری تجمع، دم خروس نمایان گردید و صدای افرادی خاص هم در حمایت از ‌محیط‌زیست و در مخالفت با ابتکار بلند شد! آیا برای افکار عمومی قابل باور است که برخی از افرادی که در طول هشت سال سوء مدیریت دولت سابق بخصوص در حوزه محیط‌زیست‌، کوچکترین اعتراضی نداشتند‌، حالا یکباره دغدغه حل بحران‌های زیست محیطی کشور را در سر داشته باشند؟! به راستی چه کسانی پشت پروژه‌های مخرب زیست محیطی از جمله سدسازی‌ها، نشسته‌اند؟! چه کسانی سال گذشته به عبور جاده از جنگل‌های باستانی ابر، اصرار داشته اند؟! کدامین لابی‌های پر قدرت در پس زمینه بهره‌برداری از معادن مجاور رودها و شهرهای کشور قابل ردگیری هستند؟! به راستی آلودگی هوای تهران در زمان کدامین دولت به حد بحران رسید و حامیان دولت سابق در مجلس در برابر آن چه کردند؟! آن زمان که هورالعظیم را برای استخراج نفت، خشک نمودند چرا اهالی پارلمان در دفاع از مردم نجیب خوزستان، کلامی بر زبان نیاوردند؟! وقتی ملاحظات زیست‌محیطی برنامه چهارم و پنجم توسعه توسط دولتهای نهم و دهم نادیده گرفته شد ناظران قوه تقنین کجا بودند؟!
برای دوستداران ‌محیط‌زیست ملال آور است که مسببین وضعیت موجود، امروز در جایگاه مدعی بنشینند! افراد منتسب به یک گروه سیاسی خاص در مجلس، اگر دغدغه مشکلات معیشتی کارمندان پردیسان را در سر دارند ابتدا برادری خود را ثابت کنند و با تصویب لایحه هوای پاک، مزایای تبصره 3 ماده 35 این لایحه را بر سر سفره حافظان ‌محیط‌زیست بیاورند. خوب یا بدِ ابتکار، اینچنین است که او امروز تنها پایگاه حمایت و صیانت از ‌محیط‌زیست ایران است؛ اما اینک زمان ایثار فرا رسیده و او باید با شجاعت در برابر لابی‌های پر قدرت سدسازی کشور و تخریب طبیعت ایران بر اثر بهره‌برداری‌های نامطلوب از معادن، ایستادگی کند و لابی قدرت را به زانو در آورد تا شاید اینچنین، ادعای روحانی نیز در ‌محیط‌زیستی خواندن دولتش، راستی آزمائی شود؛ نمایندگانی که با پیشنهاد ادغام سازمان حفاظت ‌محیط‌زیستی در وزارت جهاد کشاورزی، سودای تسلط بر آن را داشتند، نمی‌توانند ادعا کنند که دوستدار ‌محیط‌زیست هستند؛ همین که جنگل‌ها و مراتع کشور ذیل مدیریت این وزارتخانه بهره‌بردار، بیمار شده است می‌تواند صدق ادعای این افراد را نمایان سازد که در غیر اینصورت راه نجات منابع طبیعی و ‌محیط‌زیست ایران را در تشکیل وزارتخانه‌ای مستقل برای این بخش می‌دیدند نه آنکه آن دیگری را نیز وابسته به بخش کشاورزی گردانند!
امروز در مقطعی از تاریخ ایران قرار داریم که به گواهی بسیاری از کارشناسان شاید آخرین نسلی باشیم که بتوانیم منابع طبیعی و ‌محیط‌زیست ایران را نجات دهیم. به همین جهت دوستداران ‌محیط‌زیست نباید اجازه دهند که اصحاب قدرت از موضع حفاظت از ‌محیط‌زیست، بهره‌برداری سیاسی کنند و مدیریت این بخش را به آزمون و خطا واگذارند. ابتکار با تمامی‌کاستی‌هائی که ممکن است در مدیریتش یافته شود، تنها فردی است که می‌تواند در آستانه تدوین نهائی برنامه ششم توسعه در کنارمان باشد و امیدها را زنده نگه دارد. بهتر است حافظه تاریخی مان را از دست ندهیم و یادمان نرود که تا پیش‌از بازگشت مجدد ابتکار، ‌محیط‌زیست کشور را به چه روزی انداخته بودند!

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده