ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله فرهیختگان جلوگیری از تغییرات اقلیمی

سرمقاله فرهیختگان/ جلوگیری از تغییرات اقلیمی

فرهیختگان / « جلوگیری از تغییرات اقلیمی » عنوان یادداشت روزنامه فرهیختگان به قلم مهدی شفقتی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

تغییرات اقلیمی یا تغییرات آب‌ و هوایی به‌معنای تغییر مشخص در الگوهای آب و هوایی و غیرعادی بودن اقلیم است و به پدیده‌هایی اطلاق می‌شود که در اعصار و دوره‌های مختلف نیز می‌توانند اتفاق بیفتند. چالشی بزرگ و زیست‌محیطی که موارد بسیاری باید دست‌به‌دست هم دهند تا چنین پدیده‌ای رخ دهد و سازمان‌های بسیاری نیز باید دست‌به‌دست هم دهند تا بتوانند با چنین بحران‌هایی مقابله کنند. پارامترهایی وجود دارد که به این واقعه دامن می‌زنند؛ یکی از این تبعات بحث گرمایش زمین است که خود موجب بالا آمدن سطح آب دریا، تغییر در آستانه آب و تغییرات اقلیمی مانند سیل یا خشکسالی می‌شود و یا مساله‌ای که این روزها همه جا سخن از آن است؛ النینو، ناهنجاری‌های عظیم در آب و هوا که مکانی را به‌شدت خشک می‌کند و در جایی دیگر سبب بارش شدید باران می‌شود. النینو یا گرم شدن زمین یا هر تغییر اقلیمی دیگر، به‌یقین می‌تواند زندگی و زیست نسل آینده را تحت تاثیر قرار دهد. در راستای جلوگیری از این‌گونه تغییرات، نشست‌های بسیاری در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته تشکیل شده است؛ هدف این نشست‌ها و مذاکرات تعیین راهکارهایی برای حل بحران‌های ناشی از تغییرات اقلیمی است. در نشست‌های اخیر سازمان‌های هواشناسی و اقلیمی راهکار اعلام شده و بر سر آن به توافق رسیده‌اند؛ به‌طور مثال کشورهای پیشرفته باید در جهت کاهش گازهای گلخانه‌ای، حمایت‌های مالی یا تکنیکی خود را نسبت به کشورهای در حال توسعه دریغ نکنند. متاسفانه امکانات برای کاهش تغییرات اقلیمی یا سازش با آن بیشتر در کشورهای غربی وجود دارد؛ کشورهایی که خود بیشترین میزان گازهای گلخانه‌ای را تولید می‌کنند؛ بدون در نظر گرفتن این مساله که تبعات این تغییر اقلیم تمامی مردم جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. صنایع و کارخانه‌های موجود در این کشورها خود باعث افزایش گازهای گلخانه‌ای می‌شود. در نشست‌های مختلف در کشورهای پیشرفته تصمیماتی همچون تثبیت غلظت گازهای گلخانه‌ای تصویب و به کشورهای دیگر دیکته می‌شود؛ به‌طور مثال به چین و هند می‌گویند باید سطح غلظت گازها را به حدی مناسب برسانند که جهان را به خطر نیندازند. اما تاثیر انسان و مداخله او در طبیعت را در افزایش تغییرات اقلیمی نمی‌توان نادیده گرفت. انسان با افزایش جمعیت، ساخت‌وسازها و جنگل‌زدایی و بیابان‌زایی، می‌تواند باعث تغییرات زمین شود. تغییراتی همچون ذوب شدن یخچال‌های طبیعی، بالا آمدن سطح آب اقیانوس و افزایش یافتن مخاطرات طبیعی مانند توفان و سیل نشان می‌دهد انسان تا چه میزان می‌تواند در تغییرات اقلیمی تاثیرگذار باشد. آنچه در حال حاضر حائز اهمیت است، آسیب پذیر بودن کشور ایران در مقابل این تغییرات است؛ اما در چه حیطه‌هایی بیشترین آسیب به کشور وارد است؟ آب، کشاورزی، محیط‌زیست، تغییرات کاربری اراضی، هواشناسی، انرژی و صنعت، نفت و گاز، حمل‌ونقل، مرتع و جنگل، بهداشت، سلامت انسانی و ساحل (در مواجهه با سونامی). در چنین شرایطی باید به‌دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از آسیب بیشتر بود؛ پیشنهاد‌هایی برای کشورهایی مثل ایران که به‌شدت تحت تاثیر سیل یا خشکسالی هستند؛
به‌هنگام‌سازی و استانداردسازی صنایع و محیط‌زیست در جهت کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای
مدیریت بیابان و کاهش بیابان‌زایی؛ مانند مسائل آبخیزداری و بیولوژیکی و بیابان‌زدایی
مدیریت احداث سدها
بارور کردن ابرها و بارندگی
سیستم کنترل و جمع‌آوری گاز متان در مکان‌های دفن زباله
جلوگیری از گسترش اراضی کشاورزی در جنگل
اعطای وام به صنایع برای بهینه‌سازی انرژی
افزایش آگاهی و فرهنگ مردمی در قبال تغییرات اقلیمی
سرمایه برای تربیت نیروهای متخصص و تجهیز آنها برای پژوهش‌های علمی
آموزش راهبردی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای
ارتقای سیستم‌های زباله سوز
جمع‌آوری پساب‌های شهری
آموزش همگانی در سطوح مختلف
این راهکارها به همین‌جا ختم نمی‌شوند؛ پیشنهاد‌های بسیاری برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی وجود دارد که با در نظر گرفتن و عملی کردن آنها می‌توان دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کرد؛ تاسیس نهادهایی برای پیش‌بینی تغییرات اقلیمی و فیزیولوژیکی زیر نظر سازمان بین‌المللی هواشناسی، ایجاد مرکز بین‌المللی تحقیقات کاربردی کاهش تبخیر در کشور، جلب مشارکت مردم در جنگل‌زایی و بیابان‌زدایی، استفاده از سوخت‌های فسیلی و خارج کردن خودرو‌های مستعمل برای کاهش گازهای گلخانه‌ای، توسعه حمل‌ونقل ریلی، تولید برق در میادین گازی، استفاده از انرژی‌های نو و پاک مانند انرژی باد یا نور و زمین گرمایی. با درک اهمیت اقلیم و تغییرات اقلیمی و همکاری با سازمان مدیریت بحران باید برنامه‌ای جامع تدوین شود تا بتوان مردم را آگاه کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده