ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله شهروند ازدواج‌های زودرس

سرمقاله شهروند/ ازدواج‌های زودرس

شهروند/ « ازدواج‌های زودرس » عنوان یادداشت روز روزنامه شهروند است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در این گزاره تردیدی نیست که جامعه ما با مشکلات و عوارض خاصی مواجه است. برخی از این مشکلات ناشی از رفتارهای جدید هستند؛ برخی دیگر در گذشته بوده‌اند، ولی آنها را مشکل و مسأله نمی‌دانستند. برای نمونه ازدواج دختران زیر ١٥‌سال یکی از این موضوعات است. در قدیم و بویژه در جوامع روستایی و خانواده‌های گسترده، ازدواج دختران در این سن و‌سال چندان عجیب نبود، زیرا دختر پس از ازدواج نیز همراه با شوهر خود همراه با خانواده بزرگتر زندگی می‌کرد و فرآیند اجتماعی شدن او همچنان ادامه داشت. هرچند در آن زمان نیز این نوع ازدواج عوارض خاص خود را داشت که برخی از مادران زود‌ازدواج کرده آنها را بازگو می‌کنند. ولی در هر حال به‌عنوان یک مسأله اجتماعی شناخته نمی‌شد. ولی در جامعه جدید چنین ازدواجی نه‌تنها پذیرفتنی نیست و باید منع شود، بلکه عوارض گوناگونی دارد. هسته‌ای شدن خانواده، رواج ازدواج‌های غیرفامیلی، لزوم آموزش و کسب تحصیلات برای زندگی، و انواع و اقسام تحولات موجب می‌شود که زندگی زناشویی برای چنین دخترانی ناممکن شود و در بسیاری از موارد به طلاق‌های زودهنگام و حتی عوارض دیگر همچون روابط نامشروع و قتل منجر شود که موارد آن را در صفحه حوادث مطبوعات روزانه می‌خوانیم. البته فرآیند مذکور به‌طور طبیعی در جامعه رخ می‌دهد و با گذشت زمان دختران در سنین بالاتری ازدواج می‌کنند. ازدواج در سنینی که بتوانند بار مسئولیت را بهتر به دوش بکشند. به همین دلیل است که میانگین سن اولین ازدواج دختران از حدود ٢٠‌سال در‌سال ١٣٦٥ به ٤/٢٣‌سال در‌سال ١٣٩٠ رسیده است. که افزایش چشمگیری است این افزایش هم در میانگین سن ازدواج دختران روستایی دیده می‌شود و هم در میان دختران شهری. ولی با توجه به روند توسعه اجتماعی کشور انتظار می‌رود که اقداماتی برای جلوگیری از ازدواج‌هایی به عمل آید که ممکن است عوارض اجتماعی و حتی روانی و درمانی ایجاد کند. یکی از این موضوعات ازدواج‌های دختران کم‌سن و‌سال است. به همین دلیل برخی نهادهای مدنی و دست‌اندرکاران امور اجتماعی اهتمام ویژه‌ای را برای پرداختن به این مسأله به کار برده‌اند. ازجمله شورای عالی برنامه‌‌ریزی سازمان تأمین اجتماعی در این راه فعال است، که دبیر محترم آن در آخرین نشست ماهانه انجمن حمایت از حقوق کودکان با موضوع «ازدواج زودهنگام کودکان» به تبعات ازدواج و طلاق برای افراد کمتر از ١٨‌سال اشاره کرده و گفت: «کودک با ازدواج وارد چرخه‌ای می‌شود که از نظر فردی، کودکی و شادی او را از بین می‌برد و این به پیری جسمی، جنسی، روحی و روانی می‌انجامد؛... ازدواج کودکان سبب می‌شود که جامعه خود را از افراد توانمند محروم ‌کند و خانواده‌ای که کودک او رشد نیافته دچار نقصان کارکردی می‌شود. ازدواج کودکان ناشی از رویکرد سلطه‌‌گرایانه است و با تحکم و تشخیص مصلحتی می‌توان کودکی را به ازدواج واداشت. وی دلیل این تحکم را فقر اقتصادی و فرهنگی خانواده‌ها دانسته و گفته فقر اقتصادی است که فقر فرهنگی را همراه می‌آورد. ازدواج کودکان استمرار فقر است و مدام فقر را بازتولید می‌کند. و به تبع ازدواج زودرس، آسیب‌های اجتماعی ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کنند که ازجمله آن می‌توان به اعتیاد و طلاق کودکان اشاره کرد.»
طرح این مسأله و ایجاد حساسیت در باره آن بجاست. ولی آنچه که مورد ایراد است طرح نکاتی است که در جامعه واقعیت ندارد. آن‌جا که در ادامه گفتند: «دبیر شورایعالی برنامه‌ریزی راهبردی سازمان تأمین اجتماعی‌سال ٩٠-٨٩ آمار ازدواج کودکان را که از آمار ثبت احوال استخراج و ذخیره کرده بود، منتشر کرد. به گفته او پس از انتشار این آمار، ثبت احوال آن را تکذیب کرد و از آن‌سال به بعد آمار ازدواج کودکان از آمار رسمی حذف شد. یزدانی در این نشست اعلام کرد براساس آمار رسمی از‌سال ٨٥ تا شش ماه اول‌سال ٩٤، ٨٩٠‌هزار کودک دختر ازدواج زیر سن قانونی داشته‌اند و از‌سال ٨٥ به بعد گفتند آمار ازدواج کودکان کم شده درحالی‌که این آمار افزایش پیدا کرده است».
واقعیت این است که این ادعاها دقیق نیست. هرچند منظور ایشان از کودک به دقت بیان نشده یا اگر هم در سخنرانی شده در گزارش منتشره بخوبی منعکس نشده است. ولی بظاهر منظورشان از سن قانونی روشن نیست، اگر با ملاک‌های بین‌المللی باشد، زیر ١٨‌سال است و اگر با ملاک قانون داخلی باشد، ١٣‌سال سن قانون ازدواج است. با همه اینها گزاره‌های گفته شده دقیق نیست و برای طرح یک مسأله اجتماعی نیازی نیست که گزاره‌های نادرست را در سطح جامعه طرح کنیم. چرا این گزاره‌ها نادرست است؟
١- اینکه گفته شده سازمان ثبت احوال از آن‌سال به بعد این آمار را از گزارش‌های خود حذف کرده، به کلی نادرست است. آخرین سالنامه آماری این سازمان مربوط به‌سال ١٣٩٢ است، از صفحه ٣٢٤ به بعد آن را می‌توان ملاحظه کرد، سن ازدواج را برای دختران برحسب کمتر از ١٠‌سال و ١٠ تا ١٤‌سال و ١٥ تا ١٩‌سال درج کرده است. اتفاقاً از‌سال ١٣٨٨ تا ١٣٩٢ در صفحه ٤١٤ آمده و پس از آن نیز برحسب هر استان و شهرستان درج شده است. حال چگونه چنین ادعایی از سوی ایشان شده، معلوم نیست.
٢- ادعای دیگر مربوط به افزایش آمار ازدواج دختران زیر سن قانونی است، این نیز مغایر با آمار رسمی است و هیج دلیلی عینی مبنی بر نادرست بودن آمار ثبت احوال نیز وجود ندارد. مطابق آمار موجود تعداد دختران ازدواج کرده زیر ١٥‌سال در‌سال ١٣٨٩، برابر ٤٣٤٥٧ نفر بوده که در‌سال ١٣٩٣ به ٤٠٤٠٤ نفر کاهش یافته و در شش ماهه اول‌سال ١٣٩٤ نیز به ١٩٩٣١ نفر رسیده است. که به لحاظ عدد مطلق کاهش نشان می‌دهد. ولی به لحاظ نسبی قضیه قدری فرق می‌کند و چون کل ازدواج‌ها در کشور کاهش پیدا کرده این تعداد نیز کم شده بنابراین اگر‌درصد بگیریم، نتایج متفاوت خواهد شد و نسبت ازدواج‌های دختران زیر ١٥‌سال از رقم ٩/٤‌درصد کل ازدواج‌ها در‌سال ١٣٨٩ به ٦/٥‌درصد در‌سال ١٣٩٣ رسیده است که رشد قابل توجهی است ضمن اینکه براساس منطق باید این نسبت کاهش هم پیدا می‌کرد. و لذا می‌توان موضوع را به افزایش فقر و مشکلات اقتصادی مرتبط کرد.
البته اگر ازدواج دختران ١٥ تا ١٩‌سال را ملاحظه کنیم، قضیه روشن‌تر می‌شود. زیرا ازدواج دختران در این سن و‌سال در فاصله سال‌های ١٣٨٩ تا ١٣٩٣ هم به لحاظ تعداد و هم به لحاظ نسبت کم شده است. و از ٢٩٨٦٢٥ مورد در‌سال ١٣٨٩، که ٥/٣٣‌درصد کل ازدواج‌های آن‌سال بود، به رقم ٢١٤٠٨٦ مورد ازدواج در‌سال ١٣٩٣ رسید که ٦/٢٩‌درصد ازدواج‌هاست. و لذا باید متذکر شد که افزایش نسبت ازدواج دختران زیر ١٥‌سال در کشور در یک روند طبیعی اتفاق نمی‌افتد و انچه رخ داده ناشی از یک اتفاق ناگوار در جامعه است. به عبارت دیگر اگر انتظار داشتیم که در مورد دختران زیر ١٥‌سال هم به همین نسبت کاهش رخ دهد، باید تعداد دختران ازدواج کرده زیر ١٥‌سال در‌سال ١٣٩٣، حدود ٣١١٥٥ نفر می‌بود، در حالی که اکنون ٤٠٤٠٤ نفر است، که حدود ٣٠‌درصد بیشتر از رقمی است که انتظار می‌رفت. و این افزایش ناشی از وضع فقر و مشکلات مرتبط با معیشت خانوار است و همان‌طور که به درستی گفته شده است، ازدواجی که متاثر از فقر باشد، به‌طور طبیعی فقر را نیز بازتولید می‌کند و در ادامه نیز ناهنجاری‌های دیگر را شاهد خواهیم بود.
البته ذکر این نکته ضروری است که به احتمال فراوان، تعداد واقعی ازدواج‌های دختران زیر ١٥‌سال تا حدی کمتر از این رقم است، زیرا این آمار مربوط به ثبت ازدواج است که از نظر مردم، عقد نامیده می‌شود ولی در عرف جامعه زندگی مشترک در بسیاری از این ازدواج‌ها یکی دو‌سال و حتی بیشتر پس از ثبت واقعه ازدواج آغاز می‌شود و این عقدها برای اطمینان‌خاطر از ازدواج دختر و پسر است. و حتی در موارد زیادی دیده شده که پیش از آغاز زندگی مشترک، نیز واقعه طلاق رخ داده است. در هر حال مشکلات این نوع ازدواج‌ها کم نیست و باید مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گیرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده