ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ضرورت اصلاح روند تجویز و مصرف دارو در کشور

ضرورت اصلاح روند تجویز و مصرف دارو در کشور

فارس/ عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه ایران در صدر کشورهای مصرف‌کننده دارو قرار دارد، از مصرف بی‌رویه دارو و همچنین فرآیند تجویز دارو در کشور انتقاد کرد.

سلیمان عباسی با بیان اینکه نباید به دارو نگاه تجاری داشته باشیم، گفت: از محورهای مهم و غیر قابل‌انکار، اصلاح تجویز و مصرف دارو در کشور است، البته مقدار تجویز دارو نیز باید برحسب شرایط بیمار انجام شود.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، از میزان مصرف بی‌رویه دارو و همچنین فرآیند تجویز دارو در کشور انتقاد کرد و افزود: تحویل داروی بدون نسخه از سوی برخی داروخانه‌ها، کثرت داروهای تجویزی از سوی برخی پزشکان و بی‌توجهی به ضوابط و مقررات علمی منجر به افزایش مصرف دارو در کشور شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تأکید بر اینکه ارائه دارو بدون نسخه پزشک خلاف مقررات است، گفت: فروش بدون نسخه دارو از سوی برخی داروخانه‌ها در حالی صورت می‌گیرد که هر دارویی باید طبق نظر پزشک تجویز شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم، ادامه داد: اگر بنا بود داروخانه‌ها بدون نسخه اقدام به عرضه دارو کنند دیگر هیچ‌گونه نیازی به وجود مسئول فنی و دکتر داروساز در داروخانه‌ها نبود.

عباسی بر ضرورت اصلاح الگوی مصرف دارو در کشور تأکید کرد و گفت: در حالی دولت سالیانه میلیاردها تومان بابت دارو هزینه می‌کند که درصد بالایی از داروها بدون تجویز پزشک توسط افراد مصرف می‌شود و هیچ‌گونه فایده‌ای نیز برای فرد ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تأکید بر اینکه داروخانه‌ها باید از ارائه داروی اضافی به بیماران خودداری کنند، تصریح کرد: از سوی دیگر می‌توان با فرهنگ‌سازی افراد را از مصرف خودسرانه دارو بازداشت و همچنین پزشکان نیز باید برحسب نیاز بیمار دارو تجویز کنند.

وی ناآگاهی افراد را از عوامل افزایش مصرف دارو در کشور خواند و گفت: اغلب افراد از عوارض مصرف بی‌رویه دارو اطلاعی ندارند و ممکن است با مصرف بی‌رویه تداخل دارویی ایجاد شود و عوارض زیادی را برای شخص در پی داشته باشد.

وی بر ضرورت فرهنگ‌سازی مناسب در مصرف دارو تأکید کرد و گفت: کاهش میزان مصرف دارو در کشور منجر به بهبود وضعیت درمان، رونق اقتصاد و افزایش حمایت‌های بیمه‌ای می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت با یادآوری اینکه ایران به لحاظ میزان مصرف دارو از کشورهای برتر دنیا است، تصریح کرد: بر اساس یک پروتکل درمانی مناسب می‌توان الگوی تجویز و مصرف دارو را در کشور اصلاح کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده