ضرورت اصلاح روند تجویز و مصرف دارو در کشور

ضرورت اصلاح روند تجویز و مصرف دارو در کشور

فارس/ عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه ایران در صدر کشورهای مصرف‌کننده دارو قرار دارد، از مصرف بی‌رویه دارو و همچنین فرآیند تجویز دارو در کشور انتقاد کرد.

سلیمان عباسی با بیان اینکه نباید به دارو نگاه تجاری داشته باشیم، گفت: از محورهای مهم و غیر قابل‌انکار، اصلاح تجویز و مصرف دارو در کشور است، البته مقدار تجویز دارو نیز باید برحسب شرایط بیمار انجام شود.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، از میزان مصرف بی‌رویه دارو و همچنین فرآیند تجویز دارو در کشور انتقاد کرد و افزود: تحویل داروی بدون نسخه از سوی برخی داروخانه‌ها، کثرت داروهای تجویزی از سوی برخی پزشکان و بی‌توجهی به ضوابط و مقررات علمی منجر به افزایش مصرف دارو در کشور شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تأکید بر اینکه ارائه دارو بدون نسخه پزشک خلاف مقررات است، گفت: فروش بدون نسخه دارو از سوی برخی داروخانه‌ها در حالی صورت می‌گیرد که هر دارویی باید طبق نظر پزشک تجویز شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم، ادامه داد: اگر بنا بود داروخانه‌ها بدون نسخه اقدام به عرضه دارو کنند دیگر هیچ‌گونه نیازی به وجود مسئول فنی و دکتر داروساز در داروخانه‌ها نبود.

عباسی بر ضرورت اصلاح الگوی مصرف دارو در کشور تأکید کرد و گفت: در حالی دولت سالیانه میلیاردها تومان بابت دارو هزینه می‌کند که درصد بالایی از داروها بدون تجویز پزشک توسط افراد مصرف می‌شود و هیچ‌گونه فایده‌ای نیز برای فرد ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تأکید بر اینکه داروخانه‌ها باید از ارائه داروی اضافی به بیماران خودداری کنند، تصریح کرد: از سوی دیگر می‌توان با فرهنگ‌سازی افراد را از مصرف خودسرانه دارو بازداشت و همچنین پزشکان نیز باید برحسب نیاز بیمار دارو تجویز کنند.

وی ناآگاهی افراد را از عوامل افزایش مصرف دارو در کشور خواند و گفت: اغلب افراد از عوارض مصرف بی‌رویه دارو اطلاعی ندارند و ممکن است با مصرف بی‌رویه تداخل دارویی ایجاد شود و عوارض زیادی را برای شخص در پی داشته باشد.

وی بر ضرورت فرهنگ‌سازی مناسب در مصرف دارو تأکید کرد و گفت: کاهش میزان مصرف دارو در کشور منجر به بهبود وضعیت درمان، رونق اقتصاد و افزایش حمایت‌های بیمه‌ای می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت با یادآوری اینکه ایران به لحاظ میزان مصرف دارو از کشورهای برتر دنیا است، تصریح کرد: بر اساس یک پروتکل درمانی مناسب می‌توان الگوی تجویز و مصرف دارو را در کشور اصلاح کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرورت اصلاح روند تجویز و مصرف دارو در کشور» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X