ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله سیاست روز دولت قبل، سیل، مقصر

سرمقاله سیاست روز/ دولت قبل، سیل، مقصر

سیاست روز/ « دولت قبل، سیل، مقصر » عنوان یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم سیاوش کاویانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

سیاست اتفاق و حادثه‌ای را به گردن دیگران انداختن همچنان در میان مسئولین ما خریدار دارد. هنگامی که سیل یا هر حادثه‌ای در کشور اتفاق می‌افتد، سازمان‌های ذیربط سعی می‌کنند بار مسئولین را از دوش خود برداشته و بر دوش سازمان دیگری بیندازند. در این که چنین اقدامی، ناشایست و نامتعارف است، هیچ شکی نیست، اما باز هم شاهد هستیم که چنین رفتارهایی از سوی برخی مسئولین و دست‌اندرکاران سر می‌زند. حتی چنین رفتارهایی از اندازه سازمان و وزارتخانه فراتر می‌رود و به دولت‌های گذشته هم کشیده می‌شود.
در حالی که اکنون حادثه‌ای اتفاق افتاده و سیلی جاری شده است و مردم در شرایط نامناسبی قرار گرفته‌اند که نیاز به امداد‌رسانی و توجه ویژه به آنها از طرح موضوعاتی مانند دولت گذشته یا نهاد و ارگان مربوطه را مقصر دانستن، بسیار مهمتر و حیاتی‌تر است.
مردم سیل‌زده نیازمند یاری و امداد هستند نه این که در این شرایط دشوار، خبرهایی را از زبان برخی مسئولین بشنوند که «زیرساخت‌های استان ایلام متعلق به دولت قبل است و متأسفانه در دولتی که رفتارهای عوام فریبانه‌ای داشت، عملاً هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت زیرساختی استان ایلام صورت نگرفت.»
اما همگان می‌دانند که زیرساخت‌های هر شهری به سال‌های دورتر از دولت‌های قبل باز می‌گردد و در این میان نمی‌توان یک دولت را با عمر ۸ ساله مقصر پایه‌های سست و متزلزل یک استان و یک شهر دانست.
اگر ۸ سال دوران دفاع‌مقدس را کنار بگذاریم که باید هم اینگونه باشد، پس از پایان جنگ، زمان دولت سازندگی به ریاست جمهوری آقای هاشمی‌رفسنجانی بر سر کار بود و پس از آن هم دولت اصلاحات سکان ریاست جمهوری را در دست گرفت.
استان ایلام یکی از استان‌های جنگ‌زده ایران است، در زمان جنگ و در طول ۸ سال هم حملات موشکی و هوایی گسترده‌ای به این استان از سوی ارتش صدام انجام شد که باعث ویرانی‌های گسترده‌ای در این استان شد.
پس از پایان جنگ و آغاز سازندگی در دولت سازندگی، به استان‌ها و شهرهای جنگ‌زده بی‌توجهی شد و پس از گذشت سال‌ها از پایان جنگ هنوز هم این استان‌ها و شهرها با تبعات باقی مانده از آن دوران درگیر هستند. ضمن آن که عقب‌ماندگی و بی‌توجهی رژیم طاغوت را هم باید به معضلات چنین مناطقی افزود.
پس از دوران دولت سازندگی، دولت اصلاحات بر سر کار آمد که مسیر آن اصلاحات سیاسی بود تا اقتصادی. به همین خاطر باز هم کم‌توجهی به مشکلات اساسی شهرها و استان‌های محروم و جنگ‌زده نمود پیدا کرد.
در دولت‌های نهم و دهم هم هر چند تلاش شد کارهای عمرانی در مناطق محروم رونق پیدا کند، اما این دولت‌ها هم درگیر مسائل حاشیه‌ای سیاسی شد و با وضع تحریم‌های شدیدتر، دست دولت برای ادامه کار بسته شد.
دولت یازدهم هم وامدار وضعیت اقتصادی تحریم زده دولت پیشین بود. تحریم‌ها در این دو سال عمر دولت تدبیر و امید ادامه داشت و اکنون می‌رود تا با اجرای توافق هسته‌ای تحریم‌ها لغو یا تعلیق شود.
باید دولت‌ها توجه داشته باشند که، پایان یک دولت و آغاز دولت تازه وارد، عرصه انتقام گیری از یکدیگر نیست.
اما متأسفانه چنین رفتاری نهادینه شده و هر دولتی که ریاست را برعهده می‌گیرد، دولت پیشین مقصر همه مشکلات و معضلات موجود کشور می‌شود حتی سیل در ایلام و لرستان!
بهتر است که دولت‌مردان کشورمان در چنین شرایطی که سیل به بار آورده است، سعی در خدمت‌رسانی و امداد به سیل‌زدگان کنند تا این که موضوع را سیاسی جلوه دهند و سعی کنند مشکلات را به دولت قبلی نسبت دهند.
دولت‌ها زمانی پایان می‌یابند و دولت بعد روی کار می‌آید، دولت آینده چه قضاوتی به عملکرد دولت کنونی خواهد داشت؟!

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده