ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اطلاعات نشست وین در آئینه نقد!

سرمقاله اطلاعات/ نشست وین در آئینه نقد!

اطلاعات/ « نشست وین در آئینه نقد! » عنوان یادداشت روز روزنامه اطلاعات نوشته ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

نشست کشورها درباره سوریه در وین که قرار بود ۴ ساعت باشد، بعد از ۸ ساعت پایان گرفت. به روایت خبرگزاری‌ها ۱۷ کشور در این نشست شرکت داشتند. نماینده سیاسی اتحادیه اروپا به همراه وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان، وزرای خارجه روسیه و آمریکا، نماینده رسمی دبیرکل سازمان ملل، ایران، ترکیه، عراق، عربستان، مصر و … با حضور در این گفتگو درباره بحران سوریه نشان دادند که جستجو برای یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه، در سطح بین‌المللی جدی و فوری شده است. بعد از گذشت بیش از چهار سال از جنگ در سوریه، همه کشورهایی که در نشست وین شرکت داشتند به این واقعیت البته با نگاه متفاوت رسیده‌اند: اول این‌که؛ بحران سوریه راه‌حل نظامی ندارد. دوم؛ جنگ در سوریه گستردگی جبهه‌های متفاوت از انواع و اقسام گروه‌های تروریستی تا تشکل‌های سیاسی مخالف بشار اسد تا درگیری‌های قومی، طایفه‌ای و مذهبی و … پیدا کرده است. سوم؛ بحران سوریه دچار نفوذ، دخالت‌ها و گروگان منافع دولت‌های منطقه‌ای با شدت و ضعف تنافر از یکدیگر و از سوی دیگر رقابت دو قدرت بین‌المللی روسیه و آمریکا در حوزه خاورمیانه شده است. چهارم؛ بعد از گذشت بیش از ۴ سال تمامی زیرساخت‌های سوریه نابود شده است. همچنانکه اغلب شهرها و روستاها ویران و براساس آمار سازمان ملل بیش از ۳ میلیون آواره از مردم سوریه مشکل روز دولت‌ها، به خصوص در اروپا شده است. این نتایج بسیاری از تحلیلگران سیاسی را به این نتیجه رسانیده که کشوری با نام سرزمین سوریه واقعیت خارجی ندارد! بلکه در یک شعاع جغرافیای محدود، همه از درون و بیرون قدرت نظامی و جنگی خود را به آزمایش گذاشته‌اند.

نشست وین را دولت‌های روسیه و آمریکا، با دستور کار جستجو برای یافتن راه‌حل سیاسی بحران سوریه طراحی و معماری کرده‌اند. در حالیکه جنگ ادامه دارد و هیچ کدام از طرفین درگیر در داخل و خارج، آتش بس حتی محدود و معدود را برنمی‌تابند. در همان ساعاتی که نشست وین در سایه تبلیغاتی «صلح» در جریان بود،‌ اوباما رئیس‌جمهور آمریکا دستور داد تا ۵۰ مشاور نظامی آمریکا به همراه تجهیزات مدرن جنگی راهی سوریه شوند تا در مقابله نظامی و جنگی به مخالفان دولت سوریه کمک و همراهی کنند! پوتین نیز طرح اجرای بمباران مواضع گروه‌های تروریستی و به طور مشخص داعش و النصره را ادامه می‌دهد. در وین گفتگوها بر سر ماندن یا رفتن بشار اسد محوریت داشت در حالیکه در میدان جنگ، پیشروی ارتش سوریه ادامه یافته و استان حلب به محاصره آنها درآمده است و گروه‌های تروریستی در سخت‌ترین موقعیت جنگی خود قرار گرفته‌اند.
بن‌مایه استدلال آمریکا که جان کری وزیر خارجه آن در نشست وین مطرح کرد و وزیر خارجه سعودیها و ترکیه آن را پژواک دادند، خون‌ریزی در سوریه به دستور بشار اسد بود که چون دست به خون‌ریزی زده است،‌ دیگر مشروعیت خود را از دست داده است. در تاریخ سیاسی جهان، آمریکا خون‌ریزترین کشور شناخته شده است. تنها دولتی که دو بار از سلاح اتمی در قتل‌عام مردم هیروشیما و ناکازاکی (ژاپن) استفاده کرده و خون‌ریزی ارتش آن در افغانستان،‌ عراق و کویت هنوز در حد جنایات جنگی مورد سؤال بین‌المللی است، چگونه می‌تواند از چنین استدلالی بهره‌گیری کند. آن دو دیگر یاران او، یکی دولت سعودی است که مدام مردم یمن را زیر بمباران‌های هوایی قرار داده و موجی از قتل و کشتار و خونریزی در یمن راه انداخته است. آن دیگر ترکیه است که سابقه کشتن ارامنه در گذشته و نیز پرونده کشتن کردهای ترکیه را در این روزها در دستور کار و قدرت‌نمایی خود دارد! به یقین دولت آمریکا و همچنان دولت روسیه نیز صلاحیت طرح حذف دولتی براساس «خون‌ریزی» را در جامعه ملل ندارند.
در وین، ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران بر پایه استدلال منطقی سیاسی گفت: ما اینجا نیامده‌ایم تا درباره آینده بشار اسد مذاکره کنیم، ما اینجا آمده‌ایم تا از استمرار فاجعه در سوریه ممانعت به عمل آوریم. با تروریسم آشکار در سوریه مبارزه کنیم و برای نجات مردم سوریه از جنگی ویرانگر راه نجاتی پیدا کنیم. ظریف، چراغ صلح در نشست وین بود. او یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه را تنها بر سه پایه بیان کرد. اوّل؛ اتحاد در مبارزه واقعی علیه تروریسم به هر شکلی در خاورمیانه و نجات سوریه، عراق، مصر، افغانستان و … از هجوم انواع و اقسام تشکل‌های تروریستی از داعش گرفته تا النصره، از طالبان تا القاعده و … که تجهیزات جنگی و تدارکات مالی آنها از خارج تامین می‌گردد. دوم؛ ورود دولت سوریه و مخالفان درونی سیاسی آن به پای میز گفتگوها و رسیدن به توافق برای نجات کشور خود از جنگ ویرانگر. سوم؛ پذیرش این اصل منطقی که آینده سوریه را مردم آن باید رقم بزنند و نه دولت‌ها در خارج از این کشور.
نشست وین اولین گام سیاسی برای حل بحران سوریه نامیده شده است. محافل سیاسی در منطقه و در سطح بین‌المللی انتظار نداشتند که با اولین نشست، نتیجه نهایی را به دست آورند. واقعیت این است که تا واشنگتن ـ مسکو به اشتراک نظر درباره بحران سوریه نرسند، یافتن راه‌حل سیاسی غیرممکن است و همه تحلیلگران سیاسی مستقل آن را باور دارند.
اما در میدان جنگ در سوریه چه می‌گذرد؟ طرح پوتین در بمباران مواضع تروریست‌ها و ورود فعال نظامی روسیه ـ ایران در بحران سوریه، معادلات آمریکا و همراهان او را به هم ریخته است. دو راه بیشتر، با رصد میدانی جنگ در سوریه دیده نمی‌شود. یا آمریکا و همراهان او باید وارد تقابل نظامی وسیع‌تر گردند، که در این صورت بحران سوریه به بحران جنگ فراگیر خواهد رسید. یا جنگ واقعی با تروریسم علی‌رغم اختلاف‌ها و تضادها، یا این‌که از سوی دیگر با در نظر گرفتن منافع دو جریان در سوریه همه به یافتن راه‌حل سیاسی بحران تمکین کنند. به نظر می‌رسد، گام اول در اولین نشست در وین برای جستجو درباره یافتن راه‌حل سیاسی، مورد قبول بوده است. حضور ایران در این نشست نشان داد که شیوه مذاکره آن‌چنان که در طرح برجام ثمربخش بود می‌تواند، مسیر را برای «صلح» هموار سازد. جمهوری اسلامی ایران شعار خاورمیانه در صلح و امنیت پایدار را می‌دهد و آن را باور دارد و برای تحقق آن تلاش می‌کند و به خاطر تحقق آن در نشست وین حضور پیدا کرد. جهان در می‌یابد تنها کشوری که خواهان صلح و امنیت است و توسعه پایدار را برای همه کشورهای منطقه می‌خواهد، جمهوری اسلامی ایران است. نشست وین این دریچه نگاه صلح و امنیت پایدار برای خاورمیانه را به جهانیان نشان داد.
تلاش می‌شود تا گفتگوی نمایندگان سیاسی موافق و مخالف از دولت سوریه و گروه‌های معارض سیاسی انجام پذیرد و براساس اعلام خبری پس از پایان نشست وین تا دو هفته دیگر، دومین نشست گفتگوها درباره سوریه انجام خواهد گرفت.
نشست وین واقعیت تلخی از تنافر دولت‌ها در کشورهای خاورمیانه را نشان داد. به جای آن که چنین نشستی از سوی دولت‌های منطقه در یکی از کشورهای مسلمان منطقه برگزار گردد، وین محل ملاقات آنها شد. آن هم با تضاد دیدگاه‌ها و تنافر از یکدیگر! این واقعیت تلخ، گوشه دیگری از بحران دولت‌ها در کشورهای اسلامی خاورمیانه را عیان و آشکار کرد. نشست وین نشان دادکه ما راه بسیار دشوار و سختی در دیپلماسی منطقه‌ای داریم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده