ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معادل فارسی کلمات «آئورت»، «آکولاد» و «سندیکا»

معادل فارسی کلمات «آئورت»، «آکولاد» و «سندیکا»

باشگاه خبرنگاران/ 1- «آئورت»‌: معادل آن را کلمه «بزرگ سرخرگ» ساخته‌اند. این معادل از ترکیب صفت با دو اسم ساخته شده است. این کلمات در زبان فارسی به‌کار می‌رود و نمونه‌های آن را می‌توان، در متون کهن مشاهده کرد. از جمله کلمه «بزرگ» در کتاب تاریخ بیهقی دیده می‌شود.
بزرگا مردا که این پسرم بود، که پادشاهی چون محمود بدو این جهان داد و پادشاهی چون مسعود بدو آن جهان.
همچنین کلمه «سرخ» را می‌توان در این بیت سعدی دید:
بر گل سرخ از نم اوفتاد لآلی هچو عرق بر عذار شاهد غضبان
این معادل به صورت صفت و موصوف مغلوب ساخته شده است، به همین دلیل این کلمه در زبان فارسی چندان کاربردی ندارد. در صورتی که کلمه معادل به صورت «سرخرگ بزرگ» ساخته می‌شد و ساختار صفت و موصوف مغلوب در آن به‌کار نمی‌رفت، امکان کاربرد کلمه معادل وجود داشت.

2- «آکولاد»: معادل این کلمه را «ابرو» وضع کرده‌اند. این کلمه در متون قدیم وجود داشته است و در زبان امروز نیز به‌کار می‌رود. از جمله در این بیت حافظ:
شیدا از آن شدم که نگارم چو ماه نو ابرو نمود و جلوه گری کرد و رو ببست
این کلمه به عنوان معادل کلمه لاتین به‌کار می‌رود، اما این مسئله به معنای کاربرد نداشتن کلمه لاتین نیست. ساخت این معادلسازی تنها توانسته است، تا حدودی از میزان کاربرد کلمه لاتین بکاهد.

3- «سندیکا»: معادل این کلمه را «اتحادیه» ساخته‌اند. این کلمه از ترکیب اسم و پسوند «یت» مصدر ساز عربی ساخته شده است. کلمه «اتحاد» نیز کلمه‌ای عربی محسوب می‌شود و در این زبان به عنوان مصدر باب افتعال کاربرد دارد. به دلیل عربی بودن کلمه «اتحاد»، ترکیب آن با پسوند عربی درست است. این معادل در زبان امروز به‌کار می‌رود و کاربرد آن توانسته از میزان کاربرد کلمه لاتین بکاهد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X