ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نیروی دریایی انگلیس با دعوت پادشاه بحرین به خلیج فارس بازگشت

نیروی دریایی انگلیس با دعوت پادشاه بحرین به خلیج فارس بازگشت

ایرنا/ فیلیپ هاموند وزیرخارجه انگلیس روزشنبه همزمان با آغاز عملیات ساخت تأسیسات جدید نیروی دریایی این کشور دربندر 'مینا سلمان' بحرین گفت که ساخت این تأسیسات با حمایت پادشاه بحرین صورت می گیرد وبازگشت حضور دائمی انگلیس درشرق سوئز است .

به گزارش ایرنا، براساس توافق امنیتی که میان انگلیس وبحرین در آذرماه سال گذشته درمنامه به امضا رسید، برای اولین بار از زمان خروج نیروهای انگلیسی در دهه 1970 میلادی ازخلیج فارس، بار دیگر نیروی دریایی این کشور توانسته است که جای پای خود را در این منطقه به دست آورد.

هاموند که به منظور شرکت درنشست گفت وگوهای امنیتی منامه به بحرین سفر کرده است، عنوان کرد:این اقدام نقطه عطفی درتعهدات لندن درقبال منطقه خلیج فارس ومتحدینش دراین منطقه به شمار می آید وتضمینی برای حضور پایدار این کشور درشرق سوئز شمرده می شود.

وی افزود: این تأسیسات جدید دربحرین، همچنین انگلیس را قادر می سازد که با شرکایش برای تقویت ثبات درمنطقه خلیج فارس وفراتر از آن همکاری کند.

فیلیپ هاموند پیشترعنوان کرده بود که هدف ازایجاد پایگاه دریایی دائمی انگلیس در بحرین، بازگشت به راهبرد 'شرق سوئز' در چارچوب یک راهبرد بزرگ تر است.

وی گفته بود : انگلیس وفرانسه قصد دارند که یک نقش امنیتی بزرگ تر را در خاورمیانه همان طور که آمریکا به سوی آسیا چرخش داشته است، داشته باشند.

وزیر خارجه انگلیس بیان داشته است: همانطور که آمریکا تمرکز وتلاش بیشتری بر روی منطقه آسیا وپاسیفیک به عمل می آورد، ما وشرکای اروپایی مان نیز باید سهم بیشتری از بار کنونی در منطقه خاورمیانه و شرق و آفریقا برعهده بگیریم.

وزارت خارجه انگلیس دربیانیه ای اعلام کرد که کار ساخت تأسیسات جدید نیروی دریایی این کشور در بحرین روز شنبه طی مراسمی با حضور فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس آغاز شد.
در این بیانیه تصریح شده است، پایگاه جدید نیروی دریایی انگلیس در بندر مینا سلمان در بحرین، قرار است یک نقش محوری درعملیات این نیرو درمنطقه بازی کند.

به گزارش وزارت خارجه انگلیس، 'ریچارد بارونس' فرمانده ستاد مشترک انگلیس نیز دراین مراسم گفت: ساخت این تأسیسات جدید در بحرین بازتابی از ادامه همکاری نیروهای بحرینی و انگلیسی بشمار می آید.

وی افزود : ما ازحمایت های صورت گرفته از سوی بحرین که نیروی دریایی انگلیس را قادرساخته است که درمنطقه خلیج فارس همچنان عملیاتی باقی بماند، استقبال می کنیم.

'ایان لیندسی' سفیر انگلیس در بحرین پیشتر گفته است، ساخت این پایگاه دریایی که نخستین پایگاه نظامی کشورهای اروپایی در خلیج فارس از سال 1971 میلادی خواهد بود، تا اواخر سال 2016 میلادی به پایان خواهد رسید.

سفیر انگلیس گفته است که این پایگاه جدید دریایی در بندر 'مینا سلمان' منامه، به نیروی دریایی این کشور اجازه خواهد داد که نسل نوین ناوهایش ازجمله ناوهای هواپیمابر خود را در منطقه مستقر سازد.

وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد براساس توافقنامه میان انگلیس وبحرین که در آذرماه سال گذشته در منامه به امضا رسید، امکانات موجود در بندر «سلمان» بحرین که محل استقرار دائمی 4 کشتی جنگی انگلیس مین روب است، تقویت خواهد شد.

تصمیم دولت انگلیس برای ایجاد این پایگاه بزرگ دریایی در بحرین که با واکنش شدید گروه های مخالف بحرینی مواجه شده است، درحالی صورت می گیرد که نگرانی هایی درباره نقض حقوق بشر گروه های مخالف وفعالان حقوق بشری از سوی دولت منامه وجود دارد.

حکومت بحرین به دنبال سرکوب خشونت بار جنبش طرفدار دموکراسی در این کشور درسال 2011 میلادی، همچنان به زندانی کردن مبارزان وفعالان حقوق بشر و سرکوب مخالفان ادامه می دهد.
به گزارش وزارت خارجه انگلیس، فیلیپ هاموند، همچنین روز شنبه در سخنانی در نشست گفت وگوهای امنیتی در منامه که از سوی موسسه مطالعات راهبردی انگلیس برگزار می شود، ضمن اشاره به چالش های امنیتی در خاورمیانه گفت که این منطقه در حال مبارزه علیه تروریسم افراط گرا است .

هاموند دراین سخنرانی با اشاره به اظهارات سال گذشته اش در نشست منامه در مورد تعهدات انگلیس درقبال شرکایش درخلیج فارس و تامین امنیت این منطقه ، گفت : ساخت تأسیسات نیروی دریایی انگلیس در بندر مینا سلمان، که با حمایت پادشاه بحرین صورت می گیرد، بازگشت به حضور دائمی انگلیس در شرق سوئز است .

وی همچنین گفت: از نشست سال گذشته در منامه تاکنون، وقایع زیادی ازجمله توافق هسته ای ایران و به دنبال آن بازگشایی سفارت انگلیس در تهران صورت گرفته است.

وزیر خارجه انگلیس تصریح کرد: همان طور که قبلاً گفته ایم ، انگلیس متعهد به حمایت از شرکای سنتی اش در خلیج فارس است و همان طور که پیشتر بیان شد، 'امنیت شما، امنیت ما شمرده می شود.'

هاموند افزود: در قلب روابط ما با متحدان کلیدی مان در منطقه یک تعهد مشترک برای دفاع و مقابله با تروریسم و نیز حفظ امنیت بیشتر انگلیس، ضمن حفظ امنیت خلیج فارس، وجود دارد.

وی گفت: ظرف چند ماه آینده انگلیس راهبرد خودش را در مورد خلیج فارس که شامل چشم انداز 20 ساله روابط لندن با شرکایش در منطقه از جمله حضور نظامی دائمی است، منتشر خواهد کرد.

هاموند افزود: مسلمانان باید برای نجات دین خود از دست افراط گرایانی چون داعش و نشان دادن چهره واقعی اسلام به جهانیان، وارد عمل شوند و با آنها مبارزه کنند.

وزیر خارجه انگلیس همچنین روز شنبه در مطلبی که بر روی صفحه توئیترش منتشر کرد، گفت که با 'حمد بن عیسی آل خلیفه' پادشاه و سلمان بن حمد ال خلیفه ولیعهد بحرین دیدار و گفت وگو کرده است.

وی عنوان کرد که چالش های منطقه ای و بحث اصلاحات در بحرین از جمله مواردی بوده که با پادشاه و ولیعهد بحرین مورد گفت وگو قرار داده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده