ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سن کاندیدای ریاست جمهوری در تاجیکستان از 35 به 30 کاهش یافت

سن کاندیدای ریاست جمهوری در تاجیکستان از 35 به 30 کاهش یافت

فارس/ بر اساس تغییرات جدیدی که اخیراً پارلمان تاجیکستان پذیرفت، سن نامزدهای ریاست جمهوری در این کشور از 35 به 30 پایین کرده شد.

نمایندگان پارلمان تاجیکستان در جلسه امروز مصوبه کاهش سن کاندیدای ریاست جمهوری تاجیکستان را با اکثریت آرا به تصویب رساندند.

طرح تغییر در حداقل سن قانونی کاندیدای ریاست جمهوری در حالی امروز به تصویب مجلس رسید که برای اجرایی شدن، حکم دادگاه قانون اساسی تاجیکستان را نیاز دارد.

به باور کارشناسان، هدف از این اعلام تغییرات 2 موضوع اساسی را دنبال می‌کند یکی اینکه در صورت تصویب این تغییرات، «رستم امامعلی» پسر ارشد «امامعلی رحمان» رئیس جمهور فعلی تاجیکستان خواهد توانست که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در سال 2020 برگزار می‌شود، شرکت کند.

رستم امامعلی که در سال 2020، 33 ساله می‌شود، بر اساس قانون اساسی فعلی تاجیکستان حق اعلام نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را نداشت.

نکته دوم اینکه بر اساس قانون اساسی تاجیکستان که در حال حاضر اجرا می‌گردد، هر شهروند تاجیکی اجازه خواهد داشت تنها 2 دوره در انتخابات شرکت کند اما بر اساس تغییرات جدید، امامعلی رحمان رئیس جمهور فعلی بنابر اعطای عنوان پیشوای ملت اجازه کاندیداتوری مجدد را بدست خواهد آورد.

امامعلی رحمان که از سال 1992 ریاست جمهوری در تاجیکستان را به عهده دارد بر اساس قانون اساسی این کشور حق شرکت در انتخابات سال 2020 ندارد ولی در صورت تصویب تغییرات جدید به این قانون وی می‌تواند نامزدی خود را بدون محدودیت به پیش ببرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده