ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرا دشمن حزب‌الله از نماینده نصرالله برای پست ریاست جمهوری حمایت کرد؟

چرا دشمن حزب‌الله از نماینده نصرالله برای پست ریاست جمهوری حمایت کرد؟

مشرق/ متن پیش رو در مشرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

حمایت «سمیر جعجع» از «میشل عون» برای ریاست جمهوری لبنان برای ناظران، عجیب بود. این اقدام جعجع در پاسخ به اقدام «سعدالدین الحریری» در معرفی «سلیمان فرنجیه» بود که بدون هماهنگی با جعجع انجام شده بود.
گروه بین‌الملل مشرق - تلاش ها برای انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان وارد مرحله سرنوشت سازی شده است و رقابت شخصیت های مسیحی برای رسیدن به این پست جریان دارد.

پست ریاست جمهوری لبنان طبق توافقی نانوشته همیشه به یک شخصیت مسیحی می رسد، پستی که در حوزه های سیاسی، امنیتی و نظامی لبنان قدرت زیادی دارد.

به دلیل وضعیت سیاسی لبنان، مساله انتخاب رئیس جمهور این کشور همیشه تحت تاثیر قدرت های خارجی بوده و این پست بارها در طول تاریخ معاصر لبنان خالی مانده است.

پست ریاست جمهوری لبنان از سال 2014 و پس از اتمام دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان تاکنون بدون رئیس جمهور بوده است و وظایف این پست را مجلس وزرای لبنان انجام می دهد.

رئیس مجلس لبنان تاکنون 34 بار برای برگزاری جلسه انتخاب رئس جمهور این کشور زمان تعیین کرده است، اما به دلیل اینکه انتخاب رییس جمهور نیاز به حداقل دو سوم آرای نمایندگان مجلس دارد، تاکنون رئیس جمهور لبنان انتخاب نشده است.

دلیل خالی ماندن پست ریاست جمهوری لبنان به خاطر فشارهای خارجی و نیز اقدامات برخی از اعضای ائتلاف 14 مارس که نزدیک غرب هستند، می باشد.

آنها مدام انتخاب رئیس جمهور لبنان را به تاخیر می انداختند تا به امید خودشان پس از سقوط دولت سوریه، گزینه خودشان را به پست ریاست جمهوری لبنان برسانند.

حمایت حزب الله از میشل عون

سمیر جعجع رئیس حزب قوات لبنان که به عنوان معروف ترین جنایتکار جنگ داخلی این کشور شناخته می شود، به دنبال رسیدن به پست ریاست جمهوری لبنان بود، اما به دلیل جنایت های چشمگیرش، نمایندگان مجلس لبنان به او رای ندادند.

از آن سو هم حزب الله لبنان در طول دو سال اخیر از نامزدی میشل رئیس جریان ملی آزاد لبنان برای پست ریاست جمهوری حمایت کرد و بر سر این موضع خود تاکنون باقی مانده است.

عون یکی از رهبران اصلی مسیحیان لبنان می باشد که طی سال های اخیر از حزب الله و جریان مقاومت در این کشور به صورت جدی حمایت کرده است.

حمایت سعد حریری از فرنجیه

طی ماه های اخیر سعد حریری رئیس جریان المستقبل لبنان که جزو اشخاص نزدیک به عربستان است، سعی کرد که با حمایت از سلیمان فرنجیه رئیس حزب مسیحی المرده برای پست ریاست جمهوری، معادله انتخابات برای این پست را بر هم بزند.

سلیمان فرنجیه از شخصیت های مسیحی نزدیک به حزب الله است، اما قدرت و محوبیت کمتری نسبت به دیگر شخصیت های مسیحی در لبنان دارد.

سعد حریری تصور می کرد با حمایت از فرنجیه بقیه جریان های سیاسی لبنان را در مقابل کار انجام شده قرار خواهد داد و حزب الله را وارد بازی جدیدی می کند. بدین ترتیب که با انتخاب فرنچیه، حزب الله باید بین میشل عون و فرنچیه یکی را انتخاب کند و در این صورت اختلاف بین مشیل عون و حزب الله افزایش می یاید.

اما برعکس توقعات، حزب الله باز هم به حمایت از میشل عون ادامه داد و اعلام کرد اگر قرار بر حمایت از فرنچیه باشد این موضوع را باید میشل عون تایید و اعلام کند. همچنین شخصیت های مسیحی دیگر لبنان هم مثل سمیر جعجع با این تصمیم سعد حریری همراهی نکردند و فرنجیه آرای لازم برای رسیدن به پست ریاست جمهوری را به دست نیاورد.

اقدام عجیب سمیر جعجع

اما اتفاق عجیبی که این روزها در صحنه سیاسی لبنان رخ داد، حمایت سمیر جعجع از میشل عون برای رسیدن به پست ریاست جمهوری لبنان بود که این مساله چند روز پیش اعلام شد.

این اقدام جعجع در پاسخ به اقدام سعد حریری در معرفی فرنجیه بود، اقدامی که حریری بدون هماهنگی با جعجع انجام داد و او را به شدت ناراحت کرد.

اقدامات جعجع و حریری باعث شده که درگیری های سیاسی در جبهه ائتلاف چهارده مارس رخ بدهد، جبهه ای که روزی اعضایش در هر مساله ای متحد بودند، این روزها برای رسیدن به قدرت هر روز با هم در صحنه سیاست لبنان درگیر می شوند و بین اعضای این ائتلاف شکاف جدی به وجود آمده است.

البته به نظر می رسد حمایت جعجع از میشل عون برای امتیازگرفتن از کشورهای خارجی و طرف های سیاسی دیگر لبنان است و جعجع تا پایان از میشل عون حمایت نخواهد کرد.

به این دلیل که جعجع و میشل عون جزو رقبای قدیمی هستند و حتی زمانی که میشل عون فرمانده ارتش لبنان بود، بین این دو درگیری شدید نظامی رخ داد که به کشته شدن صد ها انجامید و این مسائل قابل چشم پوشی نیست.

جعجع؛ جنایتکار جنگی

سمیر جعجع شخصیتی است که به شدت به دنبال رسیدن به قدرت و نفوذ در لبنان می باشد و او برای رسیدن به این هدف دست به هر کاری می زند.

سمیر جعجع در طول جنگ داخلی لبنان علاوه بر جنایت های بسیار بر ضد مسلمانان لبنان و فلسطین و نیز همکاری مستقیم با رژیم صهیونیستی، برای از بین بردن رقبای مسیحی خود هم هر کاری را از قبیل ترور و قتل عام انجام داد.

قدرت رو به رشد حزب الله

البته باز صرف این که رقابت انتخابات ریاست جمهوری لبنان به دو هم پیمان حزب الله یعنی میشل عون و سلیمان الفرنجیه محدود شده، نشان دهنده نفوذ رو به گسترش حزب الله و شکست نقشه های کشورهای عربی و غربی در لبنان است.

پس از گذشت پنج سال از آغاز درگیریها در سوریه و صرف میلیاردها دلار پول برای تضعیف و از بین بردن حزب الله در لبنان، انتخابات ریاست جمهوری لبنان نشان داد که هنوز هم حزب الله در این کشور حرف اول را می زند و نفوذ این گروه مقاومت قابل چشم پوشی نیست.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده