ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مهارت زندگی چگونه انتقادات را بهتر بپذیریم؟

مهارت زندگی/ چگونه انتقادات را بهتر بپذیریم؟

موفقیت/ حتی اگر انتقاد با نیت مثبتی گفته شود، حالت تدافعی ایجاد می‌کند. در این‌جا نکاتی را برایتان ذکر می‌کنیم که در پذیرفتن انتقادات بدون آزاردگی از شنیدن آن‌ها، به کمکتان می‌آیند.

گوش دهید.
اولین عکس‌العمل در بسیاری از افراد در روبه رو شدن با انتقادات سازنده نیز جبهه‌گیری است. پاسخ تدافعی با بی‌توجهی، خشم و یا لکنت بروز می‌کند. اگرچه ممکن است نفستان بگیرد و صورتتان قرمز شود، اما شنیدن انتقادات چیزهایی را به شما می‌آموزد. حتی دردناک‌ترین نظرات نیز چیزی را به ما یاد می‌دهند. حالت تدافعی را سرکوب کنید و به آنچه دیگران می‌گویند توجه کنید.

سؤال بپرسید.
برای پیشرفت، باید در مورد فردی که شما را مورد نقد قرار می‌دهد اطمینان حاصل کنید. می‌توانید این کار را با سؤال پرسیدن انجام دهید. این سؤالات زمانی اهمیت پیدا می‌کنند که انتقادات شفاف نیستند. با پرسیدن سؤالات شفاف، با منتقد خود گفت‌وگو و همکاری کنید.

پاسخ دهید.
اگر با انتقاد موافق نیستید و دلیل منطقی دارید، آن را با منتقد در میان بگذارید. به جای استفاده از لحن عصبانی، از عبارتی مانند “از به اشتراک گذاشتن نظرتان سپاسگزارم. این گونه فکر می‌کنم که …” استفاده کنید و سپس جای خالی را با نظرتان پر کنید. “از دیدگاه من”، عبارتی بسیار کاربردی در آغاز جمله است.

مثبت رفتار کنید.
رئیس شما به دنبال جوابتان نیست، او می‌خواهد مطمئن شود که حرفایش را می‌شنوید و در آینده به آن عمل می‌کنید. شما در محاکمه نیستید. سعی کنید مثبت پاسخ دهید. بگویید “از بازخورد شما متشکرم، چطور می‌توانم بهتر رفتار کنم؟” حداقل چیزی بگویید که این مفهوم را برساند: “از آن‌چه با من در میان گذاشتید سپاسگزارم، فرصتی بدهید تا درباره‌اش فکر کنم.”

انتقاد را بپذیرید.
نادیده گرفتن لازم نیست، شنیدن اینکه کامل نیستید سخت است. سعی کنید نقد را قبول کنید. آن را با جان و دل بپذیرید و مسئولیت اشتباه را قبول کنید. بسیاری از افراد اشتباهاتشان را نمی‌پذیرند. آنان به دنبال مقصر دیگری می‌گردند و این کار آنان را از پیشرفت باز می‌دارد. زمانی‌که اشتباه را بپذیرید، بهتر عمل می‌کنید.

یادداشت کنید.
آنچه در مورد انتقادات شما را آزار می‌دهد و آنچه به نظرتان سودمند می‌آید را یادداشت کنید. یادداشت کردن، انتقاد را کمتر شخصی می‌کند. گاهی نوشتن نامه‌ای به منتقد، احساس بهتری به شما می‌دهد. اما پس از نوشتن آن را پاره کنید و دور بیاندازید. مقصود، خوانده شدن این نامه‌ها نیست.

حال خود را خوب کنید.
مهمترین چیز به هنگام قبول انتقاد، آن است که کار خوبی برای خود انجام دهید. ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما استقبال کردن از نقد، شما را زخمی می‌کند. زمانی را صرف کنید تا حال خود را خوب کنید. گاهی مهربانی با خود به شما در پیشرفت کردن کمک می‌رساند.
بدون داشتن برنامه‌ای به سوی پیشرفت، هرگز به آن‌جا نخواهید رسید. ممکن است مسیر آزار دهنده‌ای باشد، اما شما در رسیدن به انتهای جاده موفقیت یاری می‌کند. پیشرفت زمانی‌ اتفاق می‌افتد که بهترین قدم را در آینده بردارید.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده