ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بحران مسکن؛ چالش بزرگ حکام سعودی

بحران مسکن؛ چالش بزرگ حکام سعودی

العالم/ روزنامه انگلیسی "فایننشال تایمز" نوشت: بحران شدید مسکن در عربستان به چالشی بزرگ برای این کشور تبدیل شده و اتخاذ تدابیر لازم برای حل و فصل این معضل را ضرورت داده است.

"سایمون کِر" خبرنگار فایننشال تایمز نوشت: وجود مناطق صحرایی خالی از جمعیت مایه خشم رهگذرانی است که از مناطق شهری در جده - دومین شهر بزرگ عربستان - عبور می کنند زیرا شهروندان، این مناطق خالی از جمعیت را فرصتی از دست رفته برای ساخت مجتمع های مسکونی یا تجاری می دانند و معتقدند که با توجه به افزایش رو به رشد جمعیت جوان عربستان، جمعیت جوان به این مناطق نیاز دارد. به نوشته این روزنامه نگار، صاحبان این اراضی سال هاست که آن جا را خالی گذاشته و به جای اینکه در این زمین ها مجتمع های مسکونی بسازند یا آن را توسعه دهند که برایشان بسیار هزینه بر و زمان بر است، از آن سود ببرند و شاید در بازار اراضی گران قیمت که هر سال 7 درصد بر قیمت ها افزوده می شود، این اراضی را به فروش برسانند.
دراین گزارش آمده است که دولت سعودی 25 درصد مالیات را برای اراضی موسوم به " اراضی سفید " وضع کرده است ؛ به این امید که صاحبان این اراضی ، این " بانک ها را بفروشند یا از آن در طرح های توسعه استفاده کنند تا جائیکه 40 درصد از اراضی ریاض پایتخت عربستان به عنوان اراضی که صاحبان آن باید مالیات بپردازند، مشخص شدند.
کارشناسان امور اقتصادی براین باور هستند که وضع مالیات برای این زمین ها سالانه، 15 میلیارد دلار پول را به خزانه دولت واریز می کند.
نویسنده این گزارش گفته است که براساس گزارش تریبون اقتصادی جده، یک سوم عربستانی ها مالک هستند، و میزان وام بر ارزش منزل از 70 درصد به 85 درصد افزایش یافته است که درنتیجه، بسیاری از محدودیت هایی که در راه ورود متقاضیان به گرفتن وام برای ورود به بازار املاک و مستغلات هستند، از بین رفته است.
دراین گزارش به نقل از یک کارشناس اقتصادی آمده است که این اقدامات جدید، زمینه را برای وام گرفتن 110 هزار نفر بر اساس ارزش قیمت منزل و با مشوق های عالی فراهم می کند، اما 400 هزار نفر همچنان در انتظار فهرست های وزارت مسکن عربستان هستند.
درادامه این گزارش آمده است که با وجود دشوار بودن دسترسی به آمارهای بخش املاک و مستغلات در عربستان، وزارت مسکن این کشور اعلام کرده است که این کشور در ده سال آینده به سه میلیون و 300 هزار واحد مسکونی نیاز دارد ؛ چرا که تعداد جمعیت این کشور از 31 میلیون نفر در سال 2015 به 37 میلیون نفر در سال 2025 خواهد رسید و بخش املاک و مستغلات عربستان در ده های گذشته، فقط توانسته است که نیمی از واحدهای مسکونی مورد نیاز را تامین کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده