ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شفاخونه با قدومه شیرازی بدن خود را پاکسازی کنید

شفاخونه/ با قدومه شیرازی بدن خود را پاکسازی کنید

انجمن علمی گیاهان دارویی/ قدومه شهری گیاهی است علفی، یکساله یا چندساله که ارتفاع آن تا 60‌سانتی‌متر می‌رسد. برگ‌های قسمت پایین گیاه به صورت لب‌های نازکی تقسیم شده‌اند و برگ‌های قسمت وسط در بالای ساقه به شکل دایره یا بیضی هستند که ساقه را احاطه می‌کنند و به نظر می‌رسد که ساقه از وسط برگ عبور کرده است. قسمت‌های بالای ساقه به وسیله گل‌های زردرنگ کوچک و زیادی احاطه شده که حدود یک یا دو میلی‌متر طول دارند. میوه گیاه به شکل بیضی مسطح و به قطر حدود 4 میلی‌متر است که داخل آنها دو عدد دانه بیضی‌شکل قهوه‌ای رنگ با پوششی از موسیلاژ (لعاب) وجود دارد. این دانه‌ها که قسمت مورد استفاده گیاه می‌باشند، در ایران به نام قدومه شهری مشهورند. این گیاه بومی اروپا و آسیا است، ولی در نقاط مختلف جهان رویش دارد و در بیشتر نقاط جنوب و مرکز ایران نیز می‌روید.
بر اساس پژوهش‌های آقای دکتر امین، قدومه دیگری در بازار دارویی ایران وجود دارد که به قدومه شیرازی مشهور است. این نوع قدومه حاوی دانه‌های گیاهی با نام علمی Alyssum homolocarpum و نام عمومی Alyssum از خانواده خردل می‌باشد. این دانه‌ها گرد، پهن و تقریباً خاکستری رنگ هستند و روی آنها موسیلاژ (لعاب) وجود دارد. گیاه مربوطه، علفی، یکساله و کوچک با برگ‌های باریک و نوک‌تیز است و در جنوب و جنوب شرق ایران رویش دارد. هر دو نوع قدومه در طب سنتی ایران به عنوان لینت‌دهنده، مقوی و دافع سنگ‌های ادراری مصرف می‌شوند.

ابن سینا در کتاب قانون راجع به قدومه چنین گفته است:
قدومه یا تودری (عربی) دارای طبیعت گرم و تر است. در تندمزگی مانند تخم‌ ترتیزک بیانی است. ورم سفت را نرم کند و ضمادش التهاب را فرو نشاند. ضمادش سفتی نقرس را نرم کند. تودری شهوت‌انگیز و خوراکی آن خلط‌آور است.

در مخزن‌الادویه راجع به قدومه چنین آمده است:
تودری که به اصفهانی به آن قدومه گویند، سه قسم می‌باشد: سرخ و زرد و سفید که سرخ آن را در اصفهان قدومه گلگون نامند. طبیعت آن گرم و تر و بعضی گویند گرم و خشک است. هر سه قسم در خواص نزدیک به هم هستند. جهت سرخ کردن رنگ رخسار، تصفیه صوت و همراه با عسل جهت خروج خلط‌های شش مفید است.

نام دیگر این گیاه : چشم بلبلی . قدومه شیرازی و قدومه شهری. قدومه، توذریح، بذرالخمخم، بذرالهوه، قصیصه، تودری سرخ، آرد سمن، مادردخت، درینه، اسحاره، اصحاو، بزرالهوت، تذری، اروسم و هری سمون می‌باشد.

خواص قدومه:
۱. طبع آن گرم و تر است.

۲. اشتهاآور می‌باشد ۳ گرم در ۳۰۰ سی‌سی آب‌جوش نیم ساعت دم‌کرده روزی ۳ فنجان بنوشید.

۳. برای بازشدن رنگ چهره از دمکرده تودری کم‌کم بنوشید.

۴. برای بازشدن صدا برای آواز ۴ گرم تودری را در ۳۰۰ سی‌سی آب‌جوش و کمی نبات دم‌کرده جرعه‌جرعه بنوشید.

۵. جهت قطع اخلاط خونی تودری را با عسل مخلوط کرده روزی یک قاشق مرباخوری با کمی آب گرم بنوشید.

۶. جهت تحلیل ورم‌های سفت تودری را به صورت ضماد بگذارید.

۷. جهت دفع شن کلیه قدومه را ۱۲ ساعت در گلاب خیس نموده صبح ناشتا با کمی آب و سکنجبین بنوشید.

۸. جهت ورم سینه تودری را به صورت ضماد بگذارید.

۹. جهت جوش‌های سرطانی تودری را با آب و عسل مخلوط نموده بمالید.

۱۰. جهت درمان نقرس به صورت ضماد بگذارید.

۱۱. برای ورم بیخ گوش تودری را به صورت ضماد بگذارید.

۱۲. جهت چاق شدن تودری را در کمی سرکه دم‌کرده میل کنید.

۱۳. برای خروج اخلاط غلیظ از ریه و سینه ابتدا تودری را خیسانده سپس جوشانده در کیسه‌ای کوچک ریخته داخل خمیر بگذارید و خمیر را بپزید آن‌گاه میل کنید.

۱۴. خوردن جوشانده تودری باعث بازشدن عروق ریز مخصوصاً عروق کرونر می‌شود.

۱۵. جهت کولیت کبدی و کلیوی از قدومه می‌توان استفاده کرد ابتدا خیس نموده سپس جوشانده و میل شود.

* طرز تهیه شربت تودری: ۳۰ گرم گل تودری، ۲ گرم شیرین بیان در یک لیتر آب جوشانده تا دو سوم آن بخار شود سپس با ۲۰۰ گرم عسل و ۲۵۰ گرم شکر سرخ مخلوط نموده با حرارت غیر مستقیم آن را گرم نموده تا غلیظ شود سپس روزی یک تا دو قاشق مرباخوری از این شربت میل کنید.

۱۷. کسانی که بیماری گواتر دارند از خوردن قدومه خودداری کنند.

۱۸. قدومه ضد سودا می‌باشد.

قسمت داروئی قدومه : دانه ها که دارای ترکیبات گلوکز اینولاتی هستند .

خواص داروئی قدومه شیرازی: ضد سرفه ، نرم کننده سینه ، ملین،رفع درد گلو، گرفتگی صدا، درد سینه و نرم کنندگی سینه و گلو است

دانه‌های قدومه حتماً می‌بایست با آب کافی مصرف شوند. در افراد مبتلا به انسداد روده نبایستی به کار رود.در ظروف در بسته و در محلی خشک و به دور از رطوبت باید نگهداری شود.
در مصرف مقادیر زیاد ممکن است به طور موقتی باعث نفخ و بزرگی شکم شود و حتی خطر انسداد روده هم وجود دارد.قدومه را به همراه بارهنگ ،سپستان و به دانه به عنوان چهار تخمه در طب سنتی بکار میبرند .
اندام مورد استفاده این گیاه دارویی میوه آن است که حاوی ترکیبات شیمیایی زیادی از جمله موسیلاژ، تانن و مقداری چربی است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده