ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

محصول کشاورزی مازاد زنجان می تواند به کمک امنیت غذایی کشور بیاید

جمشید انصاری شامگاه پنجشنبه در مراسم گشایش مجتمع پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشاری شرکت آساره در زنجان افزود: وجه فعالیت کشاورزی در زنجان به نسبت سایر استان ها به علت بالا بودن جمعیت روستایی گسترده تر است.
وی یادآورشد: ضمن اینکه زنجان از مزیت های کشاورزی بسیاری برخوردار است، مشکلات خاصی را نیز در این زمینه دارد.
انصاری اظهار کرد: به دلیل برداشت بی رویه از ذخایر آب های زیر زمینی، شاهد کاهش سطح منابع زیر زمینی زنجان طی سال های گذشته بوده ایم.
استاندار زنجان گفت: فعالیت در بخش کشاورزی موجب اشتغال بسیاری از روستاییان شده و نرخ بیکاری را در روستاهای استان کاهش داده است.
وی خاطر نشان کرد: امروز نرخ بیکاری روستایی استان زنجان به هفت درصد می رسد که 4.5 درصد پایین تر از نرخ متوسط کشوری است.
انصاری ادامه داد: سال قبل با مدیریتی که بر روی منابع آب این استان انجام شد، زنجان توانست 53.5 میلیون مترمکعب در برداشت از چاه ها صرفه جویی کند.
استاندار زنجان گفت: در زمینه الگوهای تولید و ارائه ارقام مختلف محصول کشاورزی برای دسترسی به کشت مطلوب و بازدهی بالا، در این استان فعالیت خوبی انجام شده است.
وی اضافه کرد: امروز زنجان در حوزه آبزی پروری و محصولات دامی و باغی دستاوردهای خوبی داشته است و با وجود برخورداری از 1.35 درصد از مساحت کل کشور، به اندازه دو برابر میزان نیاز خود، انواع محصولات کشاورزی تولید می کند.
انصاری با بیان اینکه سالانه در زنجان بیش از دو میلیون و 700 هزار تن انواع محصول کشاورزی تولید می شود، نیاز این استان را 600 هزار تن برآورد کرد.
در پایان این مراسم نخستین مجتمع پرورش و اصلاح گوسفند افشاری کشور با حضور وزیر جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید.
هر گوسفند طی یک سال توانمندی زایش یک بره را دارد، در حالی که با کشف و نهادینه کردن ژن چند قلوزایی در گوسفند افشار، این نژاد توانایی به دنیا آوردن بیش از دو بره طی سال را دارد.
مجتمع پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشاری از سوی شرکت آساری از شرکت های زیر مجموعه قرارگاه اقتصادی سپاه پاسداران با سرمایه گذاری 75 میلیارد ریال است که توان تولید سالانه 420 تن گوشت قرمز را دارد.
با بهره برداری از فاز یک این مجتمع زمینه اشتغال مستقیم برای 20 نفر ایجاد می شود و ظرفیت مولد آن به دو هزار و 500 راس و ظرفیت کل گله پنج هزار راس می رسد.
ژن چند قلوزایی در گوسفند افشار در سال 90 تثبیت و فعالیت برای انتقال آن به سایر گوسفندان افشار آغاز شد.
گوسفند افشار یکی از نژادهای برتر گوسفند در جهان و ایران به شمار می رود که ویژگی های منحصر به فردی از جمله رشد سریع، مقاومت در برابر تنش های دمایی و منطبق شدن با شرایط آب و هوایی مختلف را دارد.
3001/6085

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده