ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فلاحتی که فلاکت شد - بهنام احمدی *

یکی از دهها برنامه اینچنینی که در سال 77توسط موسسه ای در فارس به اصطلاح کارشناسی شد 'طرح فلاحت در فراغت بود' که در قالب پروژه های متعدد در نواحی مختلف استان از جمله سیاخ دارنگون ، دشتکوه، ملوسجان و دریمه جهت ایجاد صدها هکتار باغات ثمری با کلیه امکانات و تأسیسات مورد نیاز به اقشار مختلف جامعه بخصوص حقوق بگیران واگذار شد.
هرچند در هدف مثبت بانیان طرح که بدنبال پرکردن اوقات فراغت کارمندان و دیگر اقشار جامعه در راستای کمک به آبادانی منطقه بود شک و گمانی نیست ولی پیش بینی نشدن یک اهرم نظارتی قوی برای جلوگیری از انحراف در مسیر و آینده اجرای این طرح موجب شد که دیر زمانی نگذشته کار بجایی برسد که ضمن هدررفت سرمایه زمزمه تبعات و در واقع آسیب های اجتماعی از آن دامان برخی خانواده ها و دریک کلام جامعه را بگیرد.
با باب شدن اجرای این گونه طرح ها در قالب تعاونی هایی که هیچگونه ضمانت اجرایی را ایجاد نمی کردند موجب شد که بخشی از بهترین عرصه های منابع طبیعی و همچنین برخی از حاصلخیزترین اراضی کشاورزی این استان بخصوص اطراف شیراز مرکز این استان نیز به سمت و سوی تشکیل باغ شهرها سوق داده شود.
آنچه جای تامل دارد این است که برغم ناموفق بودن این طرح و از سوی دیگر چیرگی بحران شدید کم آبی که دامنه اش به حوزه اجتماعی رسوخ کرده برنامه ای برای ممانعت از گسترش دامنه این طرح ناموفق از سوی برنامه ریزان و تصمیم گیران صورت نمی گیرد و شما به راحتی در اطراف وحومه شهر شیراز قطعه های زمین بکر کشاورزی را در حصار دیوار های بلوکی حتی بدون درخت تماشا می کنی.
به گفته کارشناسان از جمله معایب این طرح این بوده که بدون کارشناسی لازم اقدام به کاشت درخت و درختچه هایی در این باغات کردند که هیچگونه تناسب آب و هوایی با منطقه نداشته و جز اینکه آسیب های جدی را متوجه آب و خاک این مناطق کرد دستاورد خاص دیگری نداشته است .
حفر چاههای عمیق در قطعه های 600تا یکهزارمترمربعی در این باغ شهرها از یکسو موجب خالی شدن سفره آبهای زیرزمینی بدون حد و حصر و از سوی دیگر احداث ساختمانهای بزرگ با دیوار گذاری طولانی در قطعه های کوچک آفات دیگری بود که به این اراضی وارد کرد.
به نوعی می توان گفت که در پوشش اینگونه طرح ها بحث زمین خواری و دلال بازی بالا گرفته و در زمان حاضر کمتر اراضی را اطراف شیراز در می یابی که طرح ناموفق باغ شهرها آن را نپیموده باشد.
این روزها شما در کنار جاده های اصلی منتهی به شیراز که حرکت می کنی موضوع خشکسالی زودرس در اطراف این طرح های بزرگ باغداری کار را به جایی رسانده که صاحبان اغلب این باغ شهرها با نصب پارچه نوشته هایی با عناوین اینکه یک قطعه باغ شهر با قیمت مناسب به فروش می رسد چشم ها را می آزارد.
این روزها در میان مردم استان فارس بخصوص شیراز در گفت و گوهای روزانه شان از طرح فلاحت در فراغت با عنوان فلاکت در فراغت نام می برند و این اصطلاح و یا جمله کوتاه به قدری جا افتاده که در حال تبدیل به یک ضرب المثل معنادار شده است.
امید به روزی که شاهد رخت بربستن برنامه های عجولانه و بدون کار کارشناسی در ایران بزرگ از جمله فارس پهناور و مستعد باشیم.
*مسئول ایرنا در استان فارس

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X