ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گزارش وزارت خارجه درباره برجام به مجلس از کجا دَرز کرد؟

گزارش وزارت خارجه درباره برجام به مجلس از کجا دَرز کرد؟

ایرنا/ نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گزارش وزارت امور خارجه از اجرای برجام را محرمانه عنوان کرد و گفت: درز متن این گزارش به خارج از کمیسیون و انتشار آن در یک رسانه موجب بی اعتمادی دستگاه دیپلماسی به مجلس شده است.

حجت الاسلام و المسلمین حسین سبحانی نیا روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا اظهارداشت: اقدام نماینده ای که این گزارش را به خارج از این کمیسیون منتقل کرد و آن را دراختیار یک رسانه قرار داد، خلاف قانون است.وی با بیان این که این اقدام غیرمنطقی و غیراخلاقی است، افزود: ما بارها با این شیوه رفتارها و خروج گزارش ها از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، برخورد کرده ایم.وی ادامه داد: در مواردی گزارش های وزارت امور خارجه به خارج از مجلس منتقل شده در حالی که نمی بایست به بیرون منتقل می شد به نحوی که دستگاه دیپلماسی این اقدامات را تلقی به بی اعتمادی کرد و برخی گزارش ها را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نمی داد. وی ادامه داد: چنین اقداماتی برای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خوب نیست و این را باید دوستان رعایت کنند اما روز گذشته باردیگر کم لطفی کردند.

** درز گزارش وزارت خارجه به خارج از کمیسیون پیگیری می شود
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: ما در نخستین جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس موضوع درز متن گزارش محرمانه وزارت امور خارجه در اجرای برجام به خارج از این کمیسیون و همچنین انتشار آن در یک رسانه را پیگیری می کنیم. سبحانی نیا تصریح کرد: پیش از این که گزارشی در جلسه علنی مجلس مطرح شود باید توسط اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.وی ادامه داد: اگر وزارت امور خارجه می خواست که این گزارش رسانه ای و منتشر شود، آن را به رسانه ها می داد.

عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم یادآور شد: در این زمینه دبیران این کمیسیون نیز قدری غفلت کردند.سبحانی نیا افزود:دبیران کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می گویند که آن آقا (نماینده ای که این گزارش را دراختیار یک رسانه قرار داد) قسم خورد که این گزارش را به جایی نمی دهد و آن را خبری نمی کند و از آن نسخه ای کپی می گیرد.سبحانی نیا ادامه داد: ولی هنوز یک ساعت از زمان دریافت این گزارش نگذشته بود که نیمی از متن گزارش وزارت امور خارجه از اجرای برجام در آن رسانه منتشر شد که این هم خلاف بود.

وی با یادآوری این که آن فرد از این گزارش یک نسخه کپی گرفته بود، گفت: البته نباید کپی به اعضا داده می شد ولی آن فرد قسم خورده بود که این کار را نمی کند زیرا گزارش ها باید در محدوده کمیسیون ها بماند زیرا این گزارش ها محرمانه است و باید در داخل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس باقی بماند.
به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه 26 فروردین ماه نخستین گزارش 3 ماهه در مورد اجرای برجام را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارایه کرد که متن کامل این گزارش روز گذشته در یکی از رسانه ها منتشر شد.اعضای این کمیسیون از جمله حسین سبحانی نیا نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس و عباسعلی منصوری عضو دیگر این کمیسیون این اقدام را خلاف قانون دانستند و تاکید کردند که این گونه گزارش ها نمی بایست قبل از مطرح شدن در کمیسیون به بیرون درز پیدا کند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده