ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رای الیوم: آیا شاهزاده سعودی خودزنی خواهد کرد؟

رای الیوم: آیا شاهزاده سعودی خودزنی خواهد کرد؟

شفقنا/ متن پیش رو در شفقنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«هر چند عربستان باعث کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی شد تا اقتصادهای ایران و روسیه را فلج سازد، با این حال برآوردهای این کشور اشتباه از آب درآمد و باعث شد به همراه دیگر کشورهای خلیج فارس، بازنده بزرگ لقب بگیرند و نزدیک به ۳۷۰ میلیارد دلار در سال زیان کنند؛ در حال حاضر نیز ایران می خواهد به درخواست های عربستان برای تثبیت تولید نفت پایبند نباشد چرا که به خوبی می داند این کشور به دلیل کاهش شدید درآمدهای نفتی بیش از هر زمان دیگری نیازمند افزایش قیمت جهانی آن است تا بتواند بخشی از نیازهای خود را برطرف سازد و درد و رنج ملت از تدابیر ریاضت اقتصادی را نیز کاهش دهد.»
روزنامه اینترنتی «رای الیوم» به سردبیری عبدالباری عطوان، روزنامه نگار و تحلیلگر برجسته جهان عرب در سرمقاله اخیر خود تحت عنوان «نشست نفتی دوحه به شکست انجامید و با عدم پذیرش شرط عربستان برای پایبندی همه کشورها از جمله ایران به تثبیت تولید نفت به پایان رسید؛ حال آیا شاهزاده محمد بن سلمان تهدیدهای خود را عملی کرده و با غرق کردن بازار با دو میلیون بشکه، قیمت نفت را به ۲۰ دلار کاهش خواهد داد؟ پاسخ روسیه چگونه خواهد بود؟ بازنده بزرگ کدام طرف می باشد؟» آورده است:


«برای نخستین بار طی چند ماه اخیر و بر خلاف آن چه در نشست سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه و پیش از آن نیز در نشست های وزرای امور خارجه و کشور جهان عرب شاهد بودیم، عربستان سعودی دریافت که حرف اول و آخر را نمی زند، بلکه برخی قدرت های بزرگ و متوسط هستند که در صورت اختلاف موضع گیری های عربستان با منافع آنها، در گفتن واژه «نه» درنگ نمی کنند.
ما در این جا در مورد نشستی صحبت می کنیم که روز یک شنبه در شهر دوحه، پایتخت قطر برگزار شد و در آن وزرای نفت و انرژی کشورهای عضو سازمان صادرکنندگان نفت (OPEC) و شش کشور دیگر تولیدکننده نفت غیر عضو در اوپک و در راس آنها وزیر انرژی روسیه شرکت داشتند.
در این نشست که بیش از شش ساعت به طول انجامید، پیشنهاد مشترک عربستان سعودی و روسیه برای تثبیت تولید نفت بر اساس آمار ماه ژانویه گذشته تا برگزاری نشست دیگری در شهر مسکو در ماه اکتبر آینده مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مانع اصلی پیش روی توافق بر سر این پیشنهاد نیز چیزی نبود جز اصرار ریاض بر پایبندی تمامی کشورهای تولیدکننده نفت عضو اوپک و غیر عضو در این سازمان از جمله ایران به توافق تثبیت تولید.
این در حالی است که ایران نشست دوحه را تحریم کرده و بیژن زنگنه، وزیر نفت این کشور نیز با تاکید بر این که کشورش هر گونه توافق برآمده از نشست مذکور را امضا نمی کند، اعلام کرد که تولید نفت ایران به دلیل تحریم های تحمیل شده بر آن به روزانه یک میلیون بشکه کاهش یافت در حالی که سازمان اوپک سهمیه تولید ۲.۴ میلیون بشکه در روز را به این کشور اختصاص داده، بنابراین تثبیت تولید به معنای ادامه تولید بر اساس آمار دوران تحریم بوده و این به نفع تهران نمی باشد.
هنگامی که عربستان سعودی در سال ۱۹۹۰ میلادی پذیرفت که نقش تولیدکننده «نوسانی» را در سازمان اوپک ایفا کند، سهم تولید نفت روزانه این کشور تنها پنج میلیون بشکه بود که هم اکنون به ۱۰ میلیون بشکه افزایش یافته است، این افزایش مداوم طی سال های مختلف نیز از سهم عراق در محاصره و ممنوع از صادرات با سهم ۳.۵ میلیون بشکه در روز و همچنین ایران تحریم شده از سوی آمریکا و غرب بود.
در واقع این عربستان سعودی بود که دو سال پیش هنگام مخالفت با هر گونه کاهش تولید در داخل سازمان اوپک برای تثبیت قیمت ۱۱۸ تا ۱۲۰ دلار برای هر بشکه نفت، بحران کنونی را به وجود آورد تا قیمت نفت در بازارهای جهانی سقوط کند و به فلج شدن اقتصادهای ایران و روسیه بینجامد آن هم به دلیل این که از نظام حاکم در سوریه و حزب الله در لبنان پشتیبانی می کنند.
هر چند که عربستان گمان می کرد میزان کاهش قیمت نفت از ۷۰ دلار برای هر بشکه پایین تر نمی رود و این کاهش قیمت نیز کوتاه مدت خواهد بود، با این حال برآوردهای این کشور به کلی اشتباه از آب درآمدند، جایی که قیمت ها رو به سقوط گذاشتند و نفت با از دست دادن بیش از دو سوم قیمت خود به نزدیک ۳۰ دلار برای هر بشکه رسید.
در پی کاهش شدید قیمت جهانی نفت نیز این عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج (فارس) بودند که بازندگان بزرگ لقب گرفتند، جایی که میزان زیان آنها به نزدیک ۳۷۰ میلیارد دلار در سال رسید.
در همین حال، با وجود تلاش عربستان برای بیرون راندن نفت شیل (سنگ نفت زا) از بازارهای جهانی به دلیل هزینه های هنگفت تولید آن در آمریکا (نزدیک ۶۰ دلار برای هر بشکه) از طریق کاهش قیمت جهانی نفت، برخی تولیدکنندگان نفت شیل با توسعه ابزارهای تولید آن توانستند به صورت جزئی با کاهش قیمت جهانی سازگار شوند و در نتیجه تولید نفت شیل در آمریکا با میانگین تقریبا ۹.۵ میلیون بشکه در روز ادامه یافت.
در حال حاضر ایران می خواهد عربستان نیز از همان جام تلخی بنوشد که پیشتر بدان نوشانده است، بدین معنی که به درخواست های این کشور برای تثبیت تولید نفت پایبند نباشد چرا که به خوبی می داند عربستان به دلیل کاهش شدید درآمدهای نفتی و از دست دادن بخش بزرگی از ذخایر نفتی خود در نتیجه کسری بودجه ۱۰۰ میلیارد دلاری و هزینه های هنگفت جنگ های یمن و سوریه، بیش از هر زمان دیگری نیازمند افزایش قیمت جهانی نفت است تا بتواند بخش معقولی از نیازهای خود را برطرف سازد و درد و رنج ملت ناشی از تدابیر ریاضت اقتصادی را نیز کاهش دهد.
این در حالی است که شاهزاده محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و قدرتمندترین فرد در عربستان سعودی که رئیس کمیسیون عالی اقتصادی ناظر بر بخش های اقتصاد و نفت این کشور نیز به شمار می آید، در مصاحبه اخیر خود با خبرگزاری اقتصادی «بلومبرگ» تهدید کرده که در صورت عدم دستیابی به توافق در نشست دوحه و یا عدم پایبندی ایران به هر گونه توافق احتمالی، عربستان تولید نفت خود را به میزان یک تا دو میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد، تهدیدی که اگر به اجرا درآید باعث می شود قیمت نفت در بازارهای جهانی به مرز ۲۰ دلار و شاید هم کمتر برای هر بشکه سقوط کند، در آن صورت نیز شاهزاده سعودی همانند کسی خواهد بود که به پای خود تیراندازی کرده است.
در همین راستا نیز عبدالصمد العوضی، کارشناس نفت کویتی و معاون پیشین وزارت نفت این کشور تاکید کرد که مازاد کنونی نفت در بازارهای جهانی نزدیک یک میلیون بشکه برآورد می شود و هر گونه افزایش جدیدی در تولید از سوی عربستان سعودی و یا هر کشور دیگری به کاهش زیاد قیمت نفت منجر می شود که در این اواخر به دلیل افزایش امیدها به تثبیت تولید در نشست دوحه، اندکی بهبود یافته و به بیشتر از ۴۰ دلار برای هر بشکه رسیده است.
این کارشناس کویتی بر این باور است که چه در نشست دوحه به توافق برسند و چه نرسند، بازار جهانی نفت در شرایط کنونی خود باقی خواهد ماند چرا که اصل و اساس بحران همان مازاد در بازار است.
در واقع عربستان سعودی هم اکنون خود را در رویارویی با روسیه می بیند و اطلاعات به دست آمده از نشست دوحه نیز حاکی از آن است که در رابطه با تدوین بندهای توافقنامه، ابزارهای نظارت و کنترل و همچنین تولید ایران، برخوردهای شدیدی میان دو طرف در گرفته است.
این در حالی است که ایران تا پایان سال جاری میلادی نیم میلیون بشکه اضافی تولید خواهد کرد و احتمال دارد این عدد در سال آینده نیز دو برابر شود، مسئله ای که به سردرد مزمنی برای عربستان سعودی و سایر کشورهای عرب حاشیه خلیج (فارس) تبدیل خواهد شد.
به باور بسیاری از کارشناسان، این عربستان بود که با اصرار بر عدم تثبیت تولید نفت و تزریق بیش از یک و نیم میلیون بشکه اضافی به بازارهای جهانی، باعث به وجود آمدن بحران کنونی شد، در حال حاضر نیز این کشور می خواهد سهمیه کنونی خود را حفظ کند و دیگران را به پاسخ مثبت به شرط و شروط آن برای تثبیت تولید نفت وادار سازد، چرا که در غیر این صورت خانه را روی سر خود و دیگر تولیدکنندگان خراب می کند.
با این حال ما بر این باوریم که عربستان در این کار موفق نخواهد شد چرا که روسیه همانند مصر، پاکستان و سایر کشورهای حاشیه خلیج (فارس) نیست و ایران نیز که خودش و هم پیمانانش در نشست سران اسلامی به حاشیه رانده شدند، به احتمال زیاد این بار به گونه دیگری رفتار خواهد کرد.
در حالی که قیمت جهانی نفت در نقطه عطف به سر می برد و احتمال کاهش آن بیشتر است، مردمان کشورهای حاشیه خلیج (فارس) و دیگر کشورهای عرب دیگر تولیدکننده نفت باید کمربندهای خود را محکم تر ببندند و منتظر تدابیر ریاضت اقتصادی بیشتری باشند مگر آن که معجزه ای روی دهد.
این در حالی است که ما در دوران وقوع معجزه به سر نمی بریم، نشست دوحه بدون دستیابی به هر گونه توافقی به پایان رسید و جهان نیز در انتظار واکنش عربستان سعودی است، حال باید پرسید آیا شاهزاده محمد بن سلمان تهدیدهای خود را عملی می کند و با غرق کردن بازارهای جهانی با دو میلیون بشکه نفت اضافی، قیمت آن را به کمتر از ۲۰ دلار کاهش خواهد داد؟ در واقع چنین چیزی را بعید نمی دانیم چرا که ما در دوران «توفان قاطعیت» به سر می بریم.
در پایان باید گفت که ساعت های پیش رو سرنوشت ساز هستند و این در حالی است که هیچ چیز امیدوار کننده ای به چشم نمی خورد.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده