ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

داوران بخش گیتار از جشنواره موسیقی جوان می‌گویند

داوران بخش گیتار از جشنواره موسیقی جوان می‌گویند

هنر آنلاین/ پدرام فلسفی،علیرضا تفقدی و سیمون آیوازیان نظرات خود را درباره نهمین دوره جشنواره جوان در دومین روز از آغاز این جشنواره در بخش پیانو بیان کردند.
چهارشنبه 11 شهریورماه در سومین روز از نهمین جشنواره موسیقی جوان، بخش گیتار این جشنواره با حضور هیات داورانی متشکل از پدرام فلسفی،علیرضا تفقدی و سیمون آیوازیان برگزار شد. بر همین اساس با هیات داوران این بخش، گفت و گویی داشتیم تا درباره ارزیابی آنها از هنرنمایی جوانی که در این بخش حضور داشتند جویا شویم.

جشنواره موسیقی جوان در آینده می تواند وجهه بین المللی پیدا کند

پدرام فلسفی عضو هیئت داوری نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش ساز گیتار در خصوص داوری این دوره از جشنواره گفت: شرکت کنندگان ساز گیتار در دو رده سنی الف و ب نسبت به سال گذشته به مراتب پیشرفت خیلی چشمگیری داشتند به طوری که باعث تحسین کلیه داوران و حضار شدند .

وی ادامه داد: روند سیستماتیک و بسیار حرفه ای ، حضور گسترده شرکت کنندگان ، انتخاب دقیق قطعات و بسیاری موارد دیگر اگر در هر دوره بررسی شود، من فکر می کنم تا 5 سال آینده این مسابقه موسیقی خصوصا در بخش گیتار می تواند وجهه بین المللی پیدا کند و شرکت کنندگان خیلی حرفه ای را به خودش جلب کند.

فلسفی افزود: بحث رقابتی یکی از موارد بسیار مهم و کلیدی در موسیقی برای بالا بردن سطح موسیقی کشور است . این یک استاندارد در کل دنیاست اما ایران در حال حاضر از این منظر خیلی عقب است . ولی تلاش نوازندگان کم سن تر باعث می شود به مرور زمان همین نوازندگان در مقاطع سنی بالاتر نیز خوش بدرخشند و این خود باعث بالا رفتن سطح نوازندگان می شود.

این عضو هیئت داوری جشنواره نهم موسیقی جوان در بخش ساز گیتار در خصوص پایین بودن سطح کیفی اجراهای گروه سنی ج بیان داشت : علت این است که در سالهایی که این جوانان در رده سنی پایین تر بودند اینگونه تلاش ها و جشنواره ها نبوده است که امیداوارم با تداوم این جشنواره که هم اکنون سه سال است به راه افتاده مسابقه ای بسیار جالب و هیجان انگیز در سالهای آتی داشته باشیم که به یک حرکت ملی و زیبا در سطح استاندارد دنیا تبدیل شود.

این نوازنده گیتار بیان داشت: امسال خیلی دقت دست اندرکاران برگزاری مسابقه بیشتر شده ، آداب صحنه شرکت کنندگان به مراتب نسبت به سال گذشته بهتر شده بود به طور کلی می توان گفت که روند برگزاری جشنواره پیشرفت خیلی چشمگیری داشته که همین روند باعث می شود سال آینده بهتر هم شود.

گیتار نوازان شهرستانی خوش درخشیدند

سیمون آیوازیان عضو هیئت داوران نهمین جشنواره موسیقی جوان در خصوص داوری نهایی ساز گیتار گفت: من سال قبل داور نبودم و امسال برای اولین بار است که اجراها را داوری می کنم اما به گفته دیگر دوستان داورم برخی شرکت کنندگان که سال گذشته هم حضور داشتند وضعیت نوازندگی شان بهتر شده بود.

وی ادامه داد: در میان رده سنی الف و ب یکی دونفر اجراهایشان خوب بود و به نظرم از رده سنی ج بهتر بودند و این خیلی طبیعی است چرا که گروه سه سنشان بالاست و دنبال کار حرفه ای می روند و به ساز نمی پردازند اما دوگروه دیگر بر اساس علاقه بهتر کار می کنند.

این نوازنده برجسته گیتار افزود: در انتخاب اولیه هم همینطور بود ما انتخابات بیشتری از دو رده پایین تر داشتیم چون بیشتر شرکت کرده بودند و این نشان از این دارد که نوازندگان بزرگترتمایل شرکت شان کمتر است .

این عضو هیئت داوری بیان داشت: شهرستانی ها فعالتر بودند به نوعی حضور بیشتری نسبت به نوازندگان تهران داشتند و کیفیت اجراهایشان نیز به نسبت خوب بود.

آیوازیان خاطر نشان کرد: به طور کلی من من راضی هستم و روند خیلی خوبی را مشاهده کردیم . فکر می کنم امسال خیلی منظم و برنامه ریزی کار خیلی خوب بود و اگر ادامه یابد جذب نوجوانان بیشتر خواهد شد.

یک مقدار بی اعتمادی همچنان به این جشنواره وجود دارد

علیرضا تفقدی عضو هیئت داوری نهمین جشنواره موسیقی جوان در زمینه ساز گیتار در خصوص ارزیابی خود از اجرای شرکت کنندگان گفت: اجراها بد نبود به خصوص اینکه در رده سنی الف و ب دو هنرجوی شاخص داشتیم که اجراهایشان بسیار مورد توجه قرار گرفت و این خود جای امیدواری دارد.

وی ادامه داد: به نظر من اگر اعلام فراخوان زودتر انجام می شد قطعا شرکت کنندگان بیشتری امکان حضور داشتند و در مقابل نیز سطح کار بالاتر از اینها نیز قرار می گرفت چرا که نوازندگانی هستند که می توانستند با اجرایشان دراین جشنواره رتبه بیاورند اما شرکت نکرده بودند. وقتی همه امکان حضور داشته باشند در آن صورت است که می شود سطح کار نوازندگی نسل جوان را بررسی کرد.

این نوازنده باسابقه گیتار افزوذ: خوشبختانه قدم اول را جشنواره در زمینه استعداد شناسی برداشته ولی امیدوارم این اعتماد بوجود بیاید که همه در آن شرکت کنند چرا که به نظرم یک مقدار بی اعتمادی همچنان به این جشنواره وجود دارد.

تفقدی اضافه کرد: شهرستانی ها در زمینه ساز گیتا خیلی بهتر بودند خصوصا رده سنی الف . آنها بهتر و کم استرس تر از نوازندگان تهرانی ساز می زدند.

وی همچنین با اشاره به حمایت برگزیدگان جشنواره اظهار داشت: من پیشنهاد می کنم ترتیبی داده شود که بعد از جشنواره برای نفرات برگزیده کنسرتی گذاشته شود و یا اینکه آثارشان ضبط شود . اگر چنین اتفاقی بیفتد انگیزه ای مضاعف برای آن نوازنده جوان ایجاد می شود.

او در پایان هم گفت: به عقیده من جوایز جشنواره هر چه قدر هم نفیس باشد این نوع حمایت انگیزه اصلی را ایجاد می کند و باعث می گردد نوجوان ما در مسیر درست و تازه قرار گیرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده