ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رونمایی از مدل جدید تامین مالی برای گسترش حمل و نقل ریلی کشور

رونمایی از مدل جدید تامین مالی برای گسترش حمل و نقل ریلی کشور

باشگاه خبرنگاران/ وزیر راه و شهرسازی از ایجاد مدل جدید اجاره به شرط تملیک برای گسترش حمل و نقل ریلی خبر داد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مراسم بازدید از کارخانه لوکوموتیو سازی متنا با اشاره به اینکه آوازه این مجموعه بسیار زیاد است گفت: برند کارخانه لوکوموتیوسازی متنا در کنار کارخانه زیمنس اعتبار بسیار بزرگی را برای ایران ایجاد کرده است.

وی در ادامه افزود: ما به مهندسان و کارگران ایرانی خود افتخار میکنیم که تولیداتی را برابر با تولیدات لوکوموتیو جهانی درست می‌کنند.

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه قطعا راه‌آهن و توسعه آن مسیر آینده شهرهای ایران را مشخص می‌کند گفت: کلان شهرهای ایران چاره‌ای جز مجهز شدن به سیستم ریلی را ندارد و این حمل و نقل ریلی در بخش‌ قطارهای حومه‌ای و قطارهای برد بلند وجود دارد.

آخوندی اظهارداشت: راه‌آهن یک حمل و نقل سبز است و این حمل و نقل از جهت زیست محیطی و با حجم انبوه جمعیت نیز سازگار است و از سوی دیگر از جهت اقتصادی و نیز فرهنگی و اجتماعی کار آمدتر است.

وی تصریح کرد: راه‌آهن در ایران جایگاه مانسبی باید داشته باشد و این موضوع را باید دولت های آینده نیز به ان توجه کنند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در مسیر کرج – تهران و بالعکس روزانه 117 هزار خودرو جابه جا می‌شود و انتقال این بخش عظیم به راه‌آهن جمعیت از جهت ایمنی، سلامت و رفاه بیشتر مردم اثر گذار است.

وی یاد آورشد: راه‌آهن از جهت دقت، سرعت و ایمنی یک صنعت غیر قابل جایگزینی است به همین خاطر دنیا سرمایه گذاری بیشتر زیادی در این حوزه انجام داده است.

آخوندی افزود: راه‌آهن سریع سیر با سرعت 150 کیلومتر بر ساعات در دنیا رایج شده است و در آینده نیز سرعت قطارها به 450 کیلومتر در ساعت خواهد رسید که ورود این لوکوموتیوها به بازار می‌تواند قابل رقابت با هواپیما باشد.

وزیر راه و شهرسازی با ما قاعدتا باید به سمت توسعه راه‌آهن برویم گفت: برنامه‌های مفصلی در حوزه راه‌آهن وجود دارد و کشور ایران نیز از جهت دانش فنی تولید ریل و دارای دانش بسیار خوبی است.

وی گفت: از جهت تولید ریل توافقاتی را با وزارت صنعت ، معدن و تجارت و همچنین وزارت کار انجام داده‌ایم به طوری که کارخانه ذوب آهن در شهر اصفهان اقدام به ریخته‌گری برای تولید ریل را آغاز کرده است.

***سرمایه گذاری 28 میلیارد دلاری راه‌آهن تا سال 1404

آخوندی با اشاره به اینکه تامین مالی در حمل و نقل ریلی بسیار مهم است گفت: برنامه ما برای راه‌آهن در سال 1404 آن است که 28 میلیارد دلار در این حوزه سرمایه گذاری کنیم و بحث‌های دو خطه، سه خطه و چهار خطه کردن قطارها را در کلانش شهرها به اتمام برسانیم.

وی یاد آور شد: باید سه هزار کیلومتر ظرفیت‌های خود را در این حوزه افزایش دهیم و 13 هزار کیلومتر نیز خطوط جدید ایجاد کنیم.

آخوندی در ادامه به برقی کردن قطارهای تهران- مشهد اشاره کرد و گفت: برقی کردن قطار تهران- مشهد ،تهران-تبریز و تهران- بندرعباس نیز باید هرچه سریعتر ایجاد شود و سرعت قطارها به 200 کیلومتر در ساعت برسد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در بحث نیروی کشش نیز ما تا در سال 1400 ، 800 لوکوموتیو جدید باید در حمل و نقل ریلی ایجاد شود که ما تا به امروز 120 لوکوموتیو را از کارخانجات متنا تامین کرده‌ایم وما باقی لوکوموتیوها باید از بازار تامین شود.

وی توضیح داد: بحث اجاره به شرط تملیک باید در حوزه حمل و نقل ریلی را فعال کنیم و این موضوع در دنیا رایج شده است بنابراین دولت نیز از این موضوع حمایت‌های کافی را انجام می‌دهد.

آخوندی یاد آور دش: شرکت متنا باید خود بحث های اجاره و اجاره به شرط تملیک را فعال کند که ما نیز در این حوزه حمایت های کافی را انجام خوایم داد.

وی افزود: شرکت متنا باید درحوزه صادرات محصولات نیز اقدامات لازم را فراهم کند و حتی صادرات 10 درصد نیز به افزایش دانش فنی و به روز شدن تکنولوژی‌ها کمک می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ما تا این تاریخ همکاری خوبی با شرکت متنا داشته‌ایم و 150 دستگاه لوکوموتیو سفارش داده بودیم که 120 دستگاه از آنها تحویل داده شده است.

آخوندی خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم شرکت متنا به مدل تامین مالی جدید در آینده نزدیک و نیز برقی کردن قطار تهران - مشهد مجهز شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده