ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نبرد طالبان و نیروهای دولتی افغانستان در 10 استان

نبرد طالبان و نیروهای دولتی افغانستان در 10 استان

ایرنا/ همزمان با سرکوب داعش درافغانستان به ویژه استان شرقی ننگرهار وکشته شدن ده ها تن ازعناصر این گروه تروریستی، تحرکات طالبان دردست کم 10 استان این کشور افزایش یافته و شماری از نیروهای دولتی و طالبان در برخی از این استان ها کشته شدند. هر دو طرف می گویند بیش از 100تن از نیروهای طرف مقابل را کشته اند.

گروه طالبان از روز24 فروردین امسال با انتشار اطلاعیه ای با نام شورای رهبری طالبان مدعی شد که در فصل بهارعملیاتی با نام بنیانگذار این گروه تدارک دیده تا وارد فاز تهاجمی برای تصرف سرزمین و در تنگنا قرار دادن نیروهای خارجی برای خروج از افغانستان شود.
گروه طالبان درشرایطی این اطلاعیه را منتشر کرد که ارتش افغانستان ازاواخر سال گذشته با تجمیع نیروهای خودوآموزش وتجهیز آنان براساس تجربیات یک سال جنگ با طالبان اعلام کرده بود که از سال آینده راهبرد تهاجمی را جایگزین راهبرد دفاعی خواهد کرد.
طالبان همزمان با شروع عملیات بهاری در استان های قندوز، بغلان، هلمند، ننگرهار، فاریاب، ارزگان، کاپیسا،نورستان، کنر، بدخشان، جوزجان، سرپل و غزنی، اقدام به انجام عملیات انتحاری و یا انفجار و شروع درگیری با نیروهای ارتش و پلیس کرد و درگیری های این گروه در شهرستان های «دشت ارچی» و «امام صاحب» و اطراف شهر «قندوز» مرکز استانی به همین نام در شمال و شهرستان «دند غوری» استان بغلان سنگین تر از سایر استان ها بود.
این گروه از ابتدای این هفته نیروهای خود را از چهار طرف برای تصرف شهر قندوز بسیج کرد، اما برخلاف سال گذشته که آنان توانستند در کمتر ازیک روز این شهر را به کنترل خود درآورند، امسال به جز مناطق محدودی ازبخش های این استان را نتوانستند تصرف کنند و نیروهای ارتش و پلیس اجازه پیشروی به آنان ندادند.
گزارش های رسیده حاکی است که طالبان باوجود تحمل تلفات سنگین دراستان بغلان، بار دیگر بخش هایی ازمناطقی را که نیروهای ارتش حدود دو ماه قبل آنان را از این مناطق به عقب رانده بود، بازپس گرفته اند و منابع افغان گزارش دادند که ده ها خانوار بر اثر این درگیری ها در این منطقه خانه های خود را ترک کرده اند و آواره شده اند.
آواره شدن شهروندان افغان تنها به استان بغلان محدود نمی شود و ساکنان برخی از استان های دیگر نیز از ترس درگیری ها، خانه و کاشانه خود را ترک کرده اند و منابعی خبر داده اند که دانشجویان دانشگاه قندوز نیز کلاس های درس خود را از ترس جان خود ترک کرده اند.
طالبان درشهرستان های «سنگین»، «گرشک» و «خانشین» استان هلمند واقع درجنوب افغانستان نیز سرگرم نبرد با نیروهای دولتی هستند وشهرستان های «چارچینو» استان ارزگان، «الهسای» استان کاپیسا، «برگ متال» استان نورستان، «صیاد» و«کوهستانات» استان سرپل و «ارگو»، «بهارک» و «وردوج» استان بدخشان و «غازیه آباد»، «مانوکی»، «سرکانو» و «واته پور» استان کنر و «اقچه» استان جوزجان با نیروهای دولتی درگیر شدند.
گروه طالبان در پایگاه اطلاع رسانی خود مدعی شده است که شهرستان «تگاب» استان بدخشان را در محاصره نیروهای این گروه قرار دارد.طالبان افزوده است که درگیری ها در این شهرستان از عصر دیروز شدت یافته است و 10 تن از نیروهای پلیس را کشته و 15 تن دیگر را زخمی کرده است. در این حال نیروهای دولتی هم از کشته شدن ده ها نیروی طالب در این منطقه و بیش از 100 تن و زخمی شدن 30 تن دیگر از تروریست ها در مناطق مختلف خبر داده اند.
اظهارات یک فرمانده پلیس از درگیری نیروهای دولتی با طالبان نشان می دهد که این گروه، دارای نیروهای پرشماری برای درگیر شدن همزمان درتمامی این مناطق با ارتش و پلیس و نیز نیروهای خارجی مستقر در افغانستان را ندارند و نیروهای خود را در شرایط مختلف از محلی به محل دیگر بسیج می کنند.
ژنرال «عبدالرزاق قادری»، فرمانده امنیتی پلیس بلخ می گوید در درگیری یکشنبه شب میان نیروهای دولتی با گروه طالبان که در روستای «بیست‌پیکان» شهرستان «چاربولک» این استان رخ داد، مخالفان مسلح از استان جوزجان خود را به این استان رسانده بودند و پس از یک ساعت نبرد و تحمل تلفات، منطقه را ترک گفتند.
«محمد رضا غفوری» سخنگوی استاندار جوزجان گفته است که در روزهای گذشته 15تن ازمخالفان مسلح در درگیری با نیروهای امنیتی درشهرستان «قوش تپه» این استان کشته شدند و 10 تن دیگر زخمی شده اند، اما 6 تن از نیروهای مردمی نیز که به مقابله با طالبان برخاستند، کشته و 4 تن دیگر زخمی شدند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده