ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بنیاد دعوت اسلامی علمای افغانستان: اشرف غنی مبارزه با فساد را از کاخ خود آغاز کند

بنیاد دعوت اسلامی علمای افغانستان: اشرف غنی مبارزه با فساد را از کاخ خود آغاز کند

ایرنا/ یک روز پس از آن که رئیس جمهوری افغانستان از علمای دینی خواست برای راه اندازی یک جهاد در مقابل فساد اداری بکوشند، رئیس بنیاد دعوت اسلامی علمای افغانستان از «محمد اشرف غنی» خواست تا مبارزه با فساد اداری را از کاخ ریاست جمهوری و اطرافیان خود آغاز کند.

خبرگزاری طلوع نیوز به نقل از «عبدالهادی هدایت» گزارش داد: جهادی را که رئیس جمهوری از علما می خواهد در برابر فساد به راه اندازند، ابتدا باید از دفتر کاری وی آغاز شود تا مردم مبارزه با فساد را باور کنند.
'محمد اشرف غنی' رئیس جمهوری افغانستان سه شنبه (پریروز) علمای دینی را به راه اندازی جهاد در مقابل فساد اداری گسترده در این کشور دعوت کرد و گفت که فسادپیشگان از کابینه تا دستگاه قضا حضور دارند.
اشرف غنی ابراز امیدواری کرد که این مبارزه را با کمک عالمان دینی و مردم به سرانجام خواهد رساند.
تازه ترین پژوهش مرکز مطالعات راهبردی افغانستان نشان می دهد فساد اداری در این کشور به یک فرهنگ تبدیل شده و امنیت ملی آن را تهدید می کند و اگر روند فساد به همین صورت ادامه یابد، حیات نظام سیاسی را از بین خواهد برد.
این مرکز در پژوهش خود با عنوان «تصویر فساد اداری در افغانستان» به بررسی نگرش و برداشت مردم از فساد اداری پرداخته و نتایج نظرسنجی در 12 استان افغانستان را منتشر کرده است.
یافته های این تحقیق نشان می دهد که ناامنی با 34/42 درصد همچنان در صدر بزرگترین مسائل افغانستان قرار دارد و بیکاری با 25/86 درصد در جایگاه دوم و فساد اداری با 23/98 درصد در رتبه سوم قرار گرفته اند.
پژوهش مرکز مطالعات راهبردی افغانستان حاکیست بخش دولتی به عنوان فاسدترین بخش جامعه است و دولت برای مبارزه با فساد اداری در قدم نخست باید از خود شروع کند و شفافیت و پاسخگویی را در دستور کار قرار دهد.
مطابق این پژوهش، جامعه جهانی و نیروهای خارجی در فساد اداری افغانستان دخیل بوده و در آن «ذی نفع» هستند.
پژوهش مرکز مطالعات راهبردی افغانستان نشان می دهد که علمای دینی این کشور گروهی هستند که بیشترین تلاش ها را در مبارزه با فساد اداری انجام داده اند.
به نظر پاسخگویان علمای دینی با 34 درصد، جامعه مدنی با 22.4 درصد و روزنامه نگاران و خبرنگاران با 19.2 درصد در صدر گروه هایی قرار دارند که بیشترین تلاش ها را برای مبارزه با فساد کرده اند.
87.8 درصد پاسخ دهندگان در این نظرسنجی مرکز مطالعات راهبردی افغانستان گفته اند که افزایش فساد اداری در بین مسوولان بلندپایه دولتی مانند وزیران، نمایندگان مجلس، استانداران و روسای ادارات مهم دولتی بیشتر از سطوح پایین جامعه است.
79.3 درصد نیز معتقدند که مسوولان بلندپایه دولتی و حکومت افغانستان، اراده جدی برای مبارزه با فساد اداری ندارند.
افغانستان در 14 سال گذشته کوشش های فراوانی برای ریشه کن ساختن فساد اداری انجام داده و در این راه هزینه های هنگفتی کرده است، اما این تلاش ها و هزینه های هنگفت نتوانسته فساد اداری در این کشور را ریشه کن سازد و یا از شدت آن بکاهد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X