ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تأکید آخوندی بر ضرورت استفاده از شبکه ریلی خوزستان برای ایام اربعین

تأکید آخوندی بر ضرورت استفاده از شبکه ریلی خوزستان برای ایام اربعین

خبرگزاری صدا و سیما/ وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر انتقال بار ترافیکی استان خوزستان به ریل گفت: استفاده از شبکه ریلی خوزستان برای ایام اربعین ضروری است.

عباس آخوندی امروز دوشنبه در نشست هفتاد و یکم کمیسیون ایمنی راه‌ها در جریان تحلیل عملکرد و ارائه گزارش ایمنی حمل و نقل استان خوزستان که با حضور اعضای کمیسیون، استاندار و برخی مقامات خوزستان برگزار شد، ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته در این استان و با اشاره به رتبه مناسب خوزستان در ایمنی‌راه‌ها افزود : بیش از 90 درصد مسیری که کاروان‌های راهیان نور طی می‌کنند دارای زیرساخت‌های ریلی است و برای پیمودن مسیر باقی مانده که برای حاضر شدن در مناطق جنگی نیاز است می‌توان از اتوبوس استفاده کرد.

وی گفت: لازم است هم به صورت کتبی و هم به صورت حضوری از دستگاه‌هایی که نقش مثبتی در کاهش آمار تصادفات در استان خوزستان داشتند ، تقدیر و تشکر به عمل آید.

این تشکر به دلیل مدیریت ایمنی و عملکرد مثبت کمیسیون ایمنی راه‌های استان به ویژه همکاری و هماهنگی اعضای کمیسیون با هدایت و راهبری استاندار و دبیرخانه کمیسیون ایمنی راه‌ها، صورت گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه در سفر به استان خوزستان حتما باید طرح جامع استان مرور شود تا اگر نیاز به تصمیم‌گیری مجددی داشت در این خصوص تصمیم‌گیری صورت گیرد ، ادامه داد: نکته مهم این است که برای تحقق ایمنی باید هم‌افزایی میان همه دستگاه‌های درگیر و مسئول صورت گیرد و این اتفاقی است که در خوزستان رخ داده است.

آخوندی گفت : اتفاق خوبی که در خوزستان رخ داده این است که دستگاه‌ها و عواملی که در ایمنی نقش داشتند هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی خود را در ایمنی مسئول می‌دانستند.

وی ادامه داد: متأسفانه مشکلی که در کشور با آن مواجه هستیم این است که دستگاه‌ها و بخش‌های که در ایمنی نقش مهم دارند از انجام مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند. برای مثال یک شرکت فولاد که آثار زیادی در منطقه از خود به جای می‌گذارد از جاده استفاده می‌کند؛ اگر بگوید هر اتفاقی در آن جاده رخ دهد به شرکت فولاد ارتباطی ندارد نوعی شانه خالی کردن و عدم مسئولیت‌پذیری و مشارکت‌پذیری در مسئولیت اجتماعی است.

آخوندی با تأکید بر اینکه بسیار تلاش کرده است تا بحث مسئولیت اجتماعی را از بعد مادی و معنوی به همکاران خود و همچنین سایر دستگاه‌ها یادآور و متذکر شود ، افزود: باید این موضوع به فرهنگ اجتماعی تبدیل شود تا هرکس در جامعه زندگی می‌کند به آثار اجتماعی وجودش در جامعه نیز حساس باشد.

رئیس کمیسیون ایمنی راه‌های کشور با تأکید بر اینکه تداوم کاهش تلفات در استان خوزستان بسیار اهمیت دارد ، اضافه کرد: این مهم می‌تواند با پیگیری‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در خصوص نصب دوربین‌های ثبت تخلف رانندگی تداوم و ادامه داشته باشد.
وی یکی از نکات مثبت استان خوزستان را برخورداری از شبکه ریلی مناسب خواند و افزود: شبکه ریلی استان خوزستان شبکه بسیار خوبی است و در حال حاضر اتوبوس ریلی (ریل‌باس‌) های اهواز-بندرامام یکی از ظرفیت‌های ریلی استان است که می‌تواند توسعه ریل‌باس‌ها و قطارهای حومه‌ای در استان خوزستان کمک زیادی به کاهش حجم بالای تردد جاده‌ای در خوزستان کند.

آخوندی اضافه کرد: ریل‌های خوزستان از نزدیک دزفول عبور می‌کند ولی متأسفانه در دزفول یک ایستگاه مناسب نداریم و شبکه مسافری از اهواز به دزفول متصل نمی‌شود. قطعا با به کار بردن تمهیدی در این خصوص می‌توان در ایمنی موثر عمل کرد.

وی خطاب به استاندار خوزستان تأکید کرد: اگر بتوانیم از همین امسال اقداماتی را آغاز کنیم که بخشی از کاروان‌های راهیان نور را از جاده به ریل منتقل کنیم ، می‌توانیم بخش اعظمی از بار ترافیکی استان را به ریل منتقل کنیم تا آرامش مطلوبی را برای جاده‌ها فراهم شود و هم کاهش تلفات و هم ایمنی راه‌ها را به دنبال داشته باشیم.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید یادآور شد: بیش از 90 درصد مسیری که کاروان‌های راهیان نور طی می‌کنند دارای زیرساخت‌های ریلی است و پیمودن مسیر باقی مانده که برای حاضر شدن در مناطق جنگی نیاز است را می‌توان از اتوبوس استفاده کرد.

وی با تأکید بر اینکه در ایام اربعین نیز می‌توان از ظرفیت قطارهای فوق‌العاده برای این ایام استفاده کرد و حجم ناوگان ریلی را افزایش داد ، گفت: بهترین گزینه برای رهایی از یک حجم ترافیکی عظیم در مناطقی که عبور و مرور دائمی وجود دارد ، روی آوردن به حمل و نقل ریلی و انتقال بار ترافیکی به روی ریل است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: باید در استان خوزستان برنامه‌ریزی صورت گیرد و اگر نیاز است دستور لازم را به شرکت راه‌آهن می‌دهم و این شرکت را موظف به همکاری خواهم کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X