ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پای حرف های نامزد های هفدهمین جشن خانه سینما

 پای حرف های نامزد های هفدهمین جشن خانه سینما

بانی فیلم/ کمتر از 9 روز به برگزاری هفدهمین دوره جشن سینمای ایران باقی مانده، جشنی که دومین دوره‌اش را پس از روی کار آمدن دولت یازدهم برگزار می‌کند. معرفی نامزدهای جشن هفدهم بهانه‌ای شد تا با برخی از کاندیدای این دوره گفت و گو کنیم.
از 58 فیلم متقاضی حضور در جشن خانه سینما 24 فیلم توانستند در بخش‌های مختلف کاندیدای جایزه شوند. این در حالی است که جشن خانه سینما و معرفی نامزدهایش معمولاً حواشی زیادی ایجاد می‌کند. چرا که بین رای اهالی سینما و داوران جشنواره معمولاً تفاوت‌های عمده‌ای وجود دارد.

جشن خانه سینما تخصصی‌تر
از جشنواره فجر است

جهانگیر میرشکاری نامزد بهترین صدابرداری برای فیلم «در دنیای تو ساعت چند است» در گفت و گو با بانی فیلم بیان داشت: آقای یزدانیان را همیشه به خاطر نقدهایشان دوست داشتم، اما از نزدیک با ایشان آشنا نبودم تا روزی که به دفتر آقای مصفا دعوت شدم. در آنجا طی صحبت‌هایی وقتی که بالاخره فیلمنامه را خواندم احساس کردم سالهاست چنین فیلمنامه متفاوتی به دستم نرسیده. خیلی از آن لذت بردم طوریکه نتوانستم آن را زمین بگذارم و تا آخر خواندم. بعد از آن به آقای یزدانیان گفتم که این فیلمنامه واقعا متفاوت است و مورد توجه خیلی‌ها قرار خواهد گرفت. پشت صحنه کار هم بسیار عالی و متفاوت بود و به شخصه از کاردانی آقای یزدانیان بسیار لذت بردم. چون پلان به پلان‌شان از قبل فکر شده بود. در کل این فیلم از هر لحاظ با فیلم‌های دیگری که این چند ساله کار کردم متفاوت بود.
وی افزود: اصولا جشن خانه سینما را بیشتر از جشنواره فجر می‌پسندم. چون صد در صد تخصصی‌تر است و حب و بغض‌هایی که در جشنواره فجر است در اینجا نیست. در واقع آثار در جشن خانه سینما مورد بازبینی اهل فن قرار می‌گیرند. خیلی خوشحالم که برای فیلم «در دنیای تو ساعت چند است» که بسیار دوست‌اش دارم کاندید شدم.

از نگاه محبت آمیز به
«چند متر مکعب عشق» ممنونم

نوید محمودی ـ تهیه کننده «چند متر مکعب عشق» ـ به بانی فیلم گفت: «چند متر مکعب عشق» با 10 نامزدی رکورددار جشن خانه سینماست. این فیلم محصول تلاش چند ساله من و برادرم (جمشید محمودی) بوده که نهایتاً در سال 91 این فیلم ساخته شد. ما برای این فیلم موفقیت‌هایی را پیش‌بینی می‌کردیم که آن را شروع کردیم و تمام انرژی‌مان هم برای آن گذاشتیم. چون همیشه و همیشه این فیلم به نام صاحبانش شناخته می‌شود.
وی با اشاره به این نکته که حضور در جشن خانه سینما برایش اهمیت ویژه‌ای دارد بیان داشت: حضور در جشن خانه سینما و کاندید شدن آنهم با این تعداد نامزد خوشحالی خاص به خودش را دارد. ما در اصل از طرف هم صنفی‌های خودمان لایق دیده شدیم که قطعا این مسئله برای هر شخص و در هر هنری جذاب است. وقتی نقاشی اثری را خلق می‌کند هر چقدر که مردم بگویند زیباست باز هم تاثیر تعریف نقاشان دیگر برایش چیز دیگریست. بنابراین حضور در این جشن برایم معنای ویژه‌ای دارد.
محمودی بیان داشت: این فیلم در بالغ بر 50 جشنواره خارجی از شیکاگو گرفته تا اسکار و... حضور داشته. همچنین در جشنواره فجر برای 8 بخش کاندید بوده و 2 سیمرغ گرفته. تمام اینها یعنی ما تلاش‌مان را کردیم و خداوند جواب تلاش‌مان را با لطف‌اش داده.
وی در خاتمه اظهار داشت: از تمام دوستان و همکارانمان در هیات انتخاب جشن خانه سینما سپاسگزارم که نگاه محبت آمیزی به «چند متر مکعب عشق» داشتند. امیدوارم در روز جشن هم دوستانم در این فیلم خوشحال باشند.

جشن خانه سینما امسال
با آرامش برگزار می‌شود

جمشید محمودی که فیلم‌اش «چند متر مکعب عشق» تا به حال در جشنواره‌های متعددی حضور داشته و موفق به کسب جوایز داخلی و بین‌المللی شده به بانی فیلم گفت: در وهله اول برای من جای خوشحالی دارد که جشن خانه سینما پس از چند سال وقفه برای دومین سال پیاپی برگزار می‌شود. قطعا امسال این جشن با آرامش بیشتری برگزار خواهد شد. چون سال گذشته آثار چند سال مورد بازبینی قرار ‌گرفت و بنابراین روی هیات انتخاب و داوری فشار بود که امسال این فشار کمتر شده.
این کارگردان که فیلم‌اش در 10 رشته نامزد هفدهمین جشن خانه سینما شده توضیح داد: اگر «چند متر مکعب عشق» در رشته‌های کمتری نیز کاندید می‌شد، همین که در این جشن حضور دارم برایم باعث افتخار است. قطعا دیده شدن در این جشن از آنجا که همه متخصص در این حرفه هستند بسیار جذاب است.
وی درباره چگونگی روند ساخت این فیلم بیان داشت: از وقتی که ایده اولیه این فیلم شکل گرفت تا وقتی ساخته شد 8 سال طول کشید. از آنجا که من و نوید برادرم (تهیه کننده فیلم) فکر می‌کردیم این اولین فیلم سینمایی‌مان است با حوصله و حساسیت کامل فیلم را ساختیم. حالا شاید در بخش‌هایی از حد تصورمان بالاتر رفتیم و در بخش‌هایی پایین‌تر، اما در کل خیلی خوشحالم که کلیت سینما نظر مثبتی به این فیلم داشته. حضور در جشن خانه سینما، جشن منتقدین، جشنواره فجر و... برایم باعث خوشحالی است که باعث می‌شود در ادامه مسیر ثابت قدم‌تر شوم.
محمودی در پایان اظهار داشت: فیلم من در جشن خانه سینما چه برنده جایزه بشود و چه نشود برایم خیلی اهمیت ندارد، اما نمی‌توان کتمان کرد که جایزه گرفتن از اهالی سینما حال آدم را خوب می‌کند.

دیده شدن در صنف خودم جذاب است

نگار نعمتی کاندیدای بهترین طراحی لباس برای فیلم «عصر یخبندان» به بانی فیلم گفت: من از طریق آقای حجت اشتری با آقای کیایی آشنا شدم و ایشان در این فیلم دست ما را بسیار باز می‌گذاشت. در این کار تمام گروه با هم تبادل ایده می‌کردند و در کل همکاری خوب و پر از اعتمادی بود.
وی افزود: قطعا دیده شدن در صنف خود بسیار مهم و جذاب است. خوشحالم که حجت اشتری هم برای طراحی صحنه کاندید شده و از آنطرف اساتید بزرگی که کنار آنها قرار گرفتن برایم افتخار محسوب می‌شود.
نعمتی درباره فعالیت‌های اخیرش بیان داشت: در حال حاضر در فیلم «50 کیلو آلبالو» با آقای محمد شایسته و مانی حقیقی همکاری می‌کنم.

رقابت ایجاد انگیزه می‌کند
ساعد سهیلی کاندیدای بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «چند متر مکعب عشق» در جشن خانه سینما در گفت و گو با بانی فیلم بیان داشت: حدود 5/2 پیش این فیلم را فیلمبرداری می‌کردیم و موفقیت‌های داخلی و خارجی که برای این فیلم همچنان ادامه دارد برایمان خوشحال کننده است. از همان ابتدا که این فیلمنامه را پذیرفتم نسبت به چنین بازخوردهایی امیدوار بودم، اما اینکه بین مخاطب عام هم تا این حد گسترده مورد توجه قرار بگیرد برایم غیرقابل پیش‌بینی بود. قطعا پسند و اظهار رضایت تمام قشرهای مردم از این فیلم برایم بسیار ارزشمند است.
وی ادامه داد: برادران محمودی هم کماکان از دوستان خوب من محسوب می‌شوند و اتفاقا بعد از فیلمبرداری دوستی‌مان بیشتر شکل گرفت و صمیمی شدیم. من از آنها برای کارهایی که انجام می‌دهم مشورت می‌خواهم و خوشحالم که انرژی‌ای که برای این کار گذاشتم دیده شده.
بازیگر جوان سینمای ایران خاطرنشان ساخت: به طور جدی از سال 90 وارد سینما شدم و برای اولین بار است که فیلم‌ام به مسابقه خانه سینما می‌رسد. از کاندید شدن‌ام بسیار خوشحالم و امیدوارم جشن خانه سینما با کیفیت هر چه بهتر برگزار شود. سهیلی برگزاری جشن خانه سینما را مفید ارزیابی کرد و بیان داشت: به نظرم هر مسابقه‌ای می‌تواند ایجاد رقابت کند و رقابت‌ است که تولید انگیزه می‌کند. قطعا برگزاری چنین مسابقات و جشن‌هایی می‌تواند برای اهالی هر حوزه‌ای مفید باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده