ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشخوان «عاشقانه‌نویسی در شعر معاصر» در «کتاب هفته خبر»

پیشخوان/ «عاشقانه‌نویسی در شعر معاصر» در «کتاب هفته خبر»

ایسنا/ نود و نهمین شماره هفته‌نامه «کتاب هفته خبر» با مروری بر عاشقانه‌نویسی در شعر معاصر ایرانی منتشر شد.
«کتاب هفته خبر: درباره ادبیات، هنر و جامعه» با توجه به تغییرات این نشریه که از شماره پیشین اعمال شده، در این شماره پرونده‌ای را با عنوان «عاشقانه‌نویسی در شعر معاصر ایرانی» به چاپ رسانده است.

«مکالمه‌ای درباره شعر عاشقانه فارسی» موضوع سرمقاله نودونهمین شماره این نشریه است. گزیده‌ای از این سرمقاله به قلم عنایت سمیعی: «عشق در همه حال تجربه‌ای است معطوف به حس و دریافتی جسمانی، که غیر زبانی است و در زبان تعین می‌یابد. تجربه همه انواع عشق، رخدادی است بین دو تن، و در عشقِ عرفانی، مهرورزی با تنِ غایب. عشق با ورود شخص یا امر سوم، همچون حسادت، نفرت، دوری و نیز برانگیختی و بی‌خویشتنی ممکن است به انقلابِ درونی یا جنون منجر شود. رخداد عشق در سپهری جمعی و یا فرهنگی اتفاق می‌افتد اما در تنشِ بین فرد و جمع ساخته و پرداخته می‌شود. به عبارت دیگر، فرهنگِ جمعی بر آن است که عشق را مهار کند، اما عاشقی که ربوده شور و شیدایی است به آن تمکین نکرده، هر مانعی را از پیشِ رو برمی‌دارد تا بلکه امر محال را دست کم در زبان یا شعر عاشقانه محقق کند. مولانا می‌گوید: این جهان و آن جهان مرا مطلب / کاین دو، گم شد در آن جهان که منم. »

«عاشقانه‌نویسی شعر معاصر» با آثار چهره‌هایی چون میرزاده عشقی، نیما یوشیج، فریدون توللی، احمد شاملو، فریدون مشیری، مفتون امینی، هوشنگ ابتهاج، مهدی اخوان ثالث، نصرت رحمانی، یدالله رویایی، محمود مشرف‌آزاد و ... همراه است. بخش دیگر تک‌شعرهای عاشقانه از اسماعیل شاهرودی، سهراب سپهری، منوچهر آتشی و... است. در انتها هم گزیده‌ای از شعرهای عاشقانه معاصر به چاپ رسیده است.

نود و نهمین شماره هفته‌نامه «کتاب هفته خبر» با مدیرمسئولی حسین واحدی‌پور و سردبیری شورای نویسندگان با قیمت 5000 تومان منتشر شده است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X