ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حضور ایران با 5 قطعنامه در کنفرانس عمومی یونسکو

حضور ایران با 5 قطعنامه در کنفرانس عمومی یونسکو

خبرگزاری صدا و سیما/ مدیرکل کمیسیون یونسکو گفت:‌ هیئت ایرانی در سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو با پنج قطعنامه در زمینه های علمی، فرهنگی و زیست محیطی حاضر می شود.

سعد اله نصیری قیداری در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست خبری سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو افزود:‌ در سی و هشتمین کنفرانس عمومی دو سالانه یونسکو که از سوم تا هجدهم نوامبر 2015 مطابق با 12 تا 27 آبان 94 در مقر اصلی این سازمان در پاریس برگزار می شود، هیئتی از جمهوری اسلامی ایران به ریاست وزیر علوم حضور دارد.وی گفت‌:‌ به طور معمول کشورهای حاضر در کنفرانس عمومی یونسکو به ارائه و دفاع از قطعنامه های پیشنهادی می پردازند.

نصیری قیداری افزود: یکی از پنج مورد قطعنامه ای که از سوی کشور ما در این کنفرانس ارائه می شود در حوزه فرهنگ و مربوط به نفی خشونت علیه فرهنگ کشورهاست.وی در ادامه به حوزه علوم اجتماعی و قطعنامه هایی که در این رابطه پیشنهاد شده است نیز اشاره کرد و گفت:‌ در حوزه علوم اجتماعی،ذخیره های زیستی و محیط زیست دو قطعنامه برای سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو پیشنهاد کرده ایم.

مدیرکل کمیسیون یونسکو افزود: قطعنامه دیگری که از سوی ایران در سی و هشتمین اجلاس عمومی یونسکو مطرح می شود در حوزه ارتباطات است چرا که هم اکنون شاهد هستیم که بسیاری از بچه ها همه وقت خود را به بازی های رایانه ای می پردازند و این موضوع مغایر با نفی اهداف یونسکو است.
نصیری قیداری در پاسخ به سئوالی درباره رایزنی به منظور افزایش سهمیه ایران در فهرست میراث جهانی گفت:‌ تعداد زیادی میراث فرهنگی داریم و هم اکنون حدود 49 ابنیه فرهنگی آماده برای ثبت جهانی وجود دارد ولی با توجه به اینکه از سال 2007 تصمیم گرفته شده است که هر کشوری در سال تنها یک سهمیه داشته باشد محدودیت برای ثبت جهانی شکل گرفته است و تلاش های زیادی از سوی جمهوری اسلامی ایران با توجه به غنی بودن ابنیه فرهنگی در حال انجام است.

وی افزود: در موضوع میراث معنوی کشورها با یکدیگر مشارکت دارند و قرار نیست این میراث صرفا برای یک کشور باشد.مدیرکل کمیسیون یونسکو در پایان به سال جهانی نور نیز اشاره کرد و گفت: امروز در کمیسیون ملی یونسکو آقای رشدی راشد از کشور مصر مهمان ما بود که این دانشمند در خصوص علم ریاضیات فعالیت زیادی داشته است.وی افزود:‌ بزرگداشت ابن هیثم در سال جهانی نور یکی از مناسبت های اصلی است.نصیری قیداری ادامه داد: با توجه به اینکه این دانشمند بزرگ نظریه نور را بیان کرده است و برخی از کتاب های وی به زبان های مختلف ترجمه شده است، آثار وی می‌تواند با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال جهانی نور تاثیرگذار باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X