ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خانم گرجی قرآن را با قرآن تفسیر کردند

خانم گرجی قرآن را با قرآن تفسیر کردند

مهرخانه/ من در مجلس خبرگان خدمت خانم گرجی بودم و دیدم که ایشان در مقابل کسانی که می‌گفتند یک زن نباید در مجلس حضور داشته باشد، محکم ایستادند. خانم جلودارزاده به من می‌گفتند آن‌چه در طی این سال‌ها در مجلس در رابطه با حقوق زنان تصویب کردیم، از برکت درس‌های خانم‌ گرجی است.

وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: علامه طباطبایی در مقدمه المیزان آورده‌اند که آیات قرآن را باید با آیات تفسیر کرد. تنها خانم گرجی به این نکته علامه توجه کرده که قرآن را باید با قرآن تفسیر کرد. کمتر دیده‌ام نکاتی که خانم گرجی به آن‌ها دست یافته‌اند در تفسیرها مورد توجه قرار بگیرند.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، همایش نیم‌قرن مجاهدت و اندیشه‌ورزی ویژه نکوداشت منیر گرجی؛ قرآن‌پژوه و تنها زن نماینده عضو مجلس خبرگان قانون اساسی، به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در محل کتابخانه ملی برگزار شد.

در این مراسم دکتر صالحی‌امیری؛ رییس کتابخانه ملی، طی سخنانی با اشاره به این‌که به تعبیر امام (ره)، در انقلاب نقش زنان بیش از مردان بود، گفت: باید یک‌بار دیگر تحلیل جدیدی از حوزه زن و تأثیر زن در ابعاد مختلف جامعه داشته باشیم. خانم گرجی نماد اخلاق، فضیلت و شرافت هستند و ما مدیون نیم‌قرن تلاش و مجاهدت ایشان هستیم و جا دارد که همیشه از زنان بزرگ یاد کنیم.

او با بیان این‌که پس از انقلاب سه نحله فکری در حوزه زنان وجود دارد، اظهار داشت: یک نحله، فمینیسم است که زن را از خانه به کارخانه آورد و خانواده را متلاشی کرد. بعدی، تحجر است که زن را فقط پشت درهای بسته منزل تعریف می‌کرد. نحله دیگر، تفکر اعتدالی و عقلانی است که نقش‌آفرینی زن هم در خانواده و هم در جامعه را مدنظر قرار می‌دهد.

رییس کتابخانه ملی خاطرنشان کرد: ما سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی و انسانی داریم و همه این سرمایه‌ها در شخصیت فاضله خانم گرجی جمع است و ایشان سرمایه بزرگ اجتماعی، فرهنگی و انسانی هستند که انسان‌های زیادی را تربیت کرده‌اند.‌ کاش درک و فهم روشنی وجود داشت تا فمینیست‌ها و متحجرین بدانند که نیمی از مسافران قطار توسعه باید زنان باشند و بدون تفکر و حضور زنان، قطعاً به توسعه دسترسی پیدا نمی‌کنیم. ما در این مسیر به رسول خدا، حضرت علی و حضرت فاطمه تأسی می‌کنیم.

صالحی‌امیری در پایان گفت: ما به این تجلیل‌ها نیاز داریم تا به نسل جوان یادآوری کنیم اگر می‌خواهیم به قله‌های اخلاق و فضیلت برسیم، باید اسوه‌هایی مانند خانم گرجی را مدنظر داشته باشیم. به‌خاطر وجود این ریشه‌هاست که درخت فضیلت سبز است.

"شما با کسانی که اندیشه مشترکی با ما نداشتند، مفاهمه و درک متقابل داشتید"
به گزارش مهرخانه، در ادامه این مراسم، دکتر معصومه ابتکار؛ رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست به بیان مطالبی در خصوص شخصیت منیر گرجی پرداخت. او خطاب به گرجی گفت: شما در مجلس خبرگان تأکید داشتید که اول باید جایگاه انسان را دریابیم. اندیشه و نگرش شما جهانی بود و من این را در محافل مختلف بین‌المللی شاهد بودم. یکی از کاستی‌های ما بعد از انقلاب عدم مفاهمه با جهان بود، ولی نوع مکالمه شما در محافل بین‌المللی از یک نوع اندیشه‌ورزی جهانی و متعالی برخوردار بود. شما نه تنها با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کردید، بلکه با کسانی که اندیشه مشترکی با ما نداشتند، مفاهمه و درک متقابل داشتید.

"ممنون که نگاه قرآن نسبت به زن را تبیین کردید"
او افزود: خانم گرجی ممنون که نگاه قرآن نسبت به زن را تبیین کردید. گویی شما مأمور بودید ما را از این دشواری‌ها و سختی‌ها بیرون بیاورید. ما تلاش‌های شما در دوران دفاع مقدس و وقوع انواع بلاهای طبیعی و سفرهای بشاگرد را هنوز به یاد داریم که درس‌های خوبی برای ما برای خدمت به محرومین داشت. من از شما بابت حس شجاعتی که به ما دادید تا در برابر همه هجمه‌ها و فشارها و سختی‌ها به‌عنوان یک زن بایستیم، تشکر می‌کنم. شما گفته‌اید زن محیط زیست انسان است که خیلی نکته جالبی است.

به گزارش مهرخانه، سخنران بعدی این مراسم دکتر اکرمی؛ وزیر اسبق آموزش و پرورش و نماینده اسبق مجلس خبرگان بود. او طی سخنانی گفت: آن‌چه خانم گرجی را ممتاز کرده، ژرف‌اندیشی ایشان است. علامه طباطبایی در مقدمه المیزان آورده‌اند که آیات قرآن را باید با آیات تفسیر کرد. تنها خانم گرجی به این نکته علامه توجه کرده که قرآن را باید با قرآن تفسیر کرد. کمتر دیده‌ام نکاتی که خانم گرجی به آن‌ها دست یافته‌اند، در تفسیرها مورد توجه قرار بگیرند.

او در ادامه بیان داشت: خداوند در قرآن نه فقط برای زنان، بلکه برای همه مؤمنان آسیه و مریم را مثال می‌زند. این دو آیه بسیاری از روایاتی که بدبینانه نسبت به زن نگاه کرده‌اند را کنار می‌گذارد. اگر هم می‌بینیم در نهج‌البلاغه آمده که زنان ناقص‌العقل هستند، این کلام مربوط به زنی خاص و در شرایط خاص بوده است.

اکرمی اظهار داشت: من در مجلس خبرگان خدمت خانم گرجی بودم و دیدم که ایشان در مقابل کسانی که می‌گفتند یک زن نباید در مجلس حضور داشته باشد، محکم ایستادند. خانم جلودارزاده به من می‌گفتند آن‌چه در طی این سال‌ها در مجلس در رابطه با حقوق زنان تصویب کردیم، از برکت درس‌های خانم‌ گرجی است.

گفتنی است در پایان این مراسم از مقام علمی منیر گرجی تقدیر به‌عمل آمد و از سردیس او که قرار است در کتابخانه ملی قرار گیرد، رونمایی شد.

همچنین یکی دیگر از بخش‌های این مراسم رونمایی از تالار تخصصی منابع زنان در کتابخانه ملی با حضور شهیندخت مولاوردی؛ معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده و صالحی‌امیری؛ رییس‌ کتابخانه ملی بود.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده