ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دستاوردهای یک نشست بی‌‌نتیجه در بازار نفت

دستاوردهای یک نشست بی‌‌نتیجه در بازار نفت

فارس/ علیرغم آنکه درباره دلایل شکست تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک در دوحه دلایل مختلفی مطرح می‌شود اما به نظر می‌رسد این نشست علیرغم عدم تحقق اهداف اصلی، دستاوردهایی نیز برای تولیدکنندگان نفت داشته است.

تقریبا هیچ کس در ایران و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت انتظار نداشت نشست دوحه برای فریز نفتی شکست بخورد. آن هم به دلیل بهانه‌جویی عربستان درباره شرکت نکردن ایران در این طرح و به خصوص در شرایطی که عربستان به دلیل کاهش شدید قیمت نفت و کسری بودجه، برای گرفتن وام دست به دامان بانک‌های آمریکایی و اروپایی شده و همزمان رتبه اعتباری این کشور برای دریافت وام خارجی دو پله پایین افتاده است.

یادآوری این نکته بی‌وجه نیست که عربستان پیش از این صراحتا اعلام کرده بود که از طرح فریز نفتی با مشارکت روسیه و حتی بدون حضور ایران هم حمایت می کند و همین موضع‌گیری لفظی روند صعود قیمت نفت را تسریع کرده بود.

البته محمدبن سلمان ولیعهد عربستان در یک موضع‌گیری متناقض باز هم بر حضور ایران در این طرح پای فشرد اما از یک طرف همانطور که الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه هم تاکید کرد همه طرف‌ها از شرایط ویژه ایران که به تازگی از بند محدودیت‌های تحریمی رها شده است خبر داشتند و بازگرداندن تولید ایران به سطح پیش از تحریم‌هارا محترم می‌شمردند و از سوی دیگر باز هم همه طرف‌ها اطلاع داشتند که به طور طبیعی ایران در بالا بردن تولید خود ظرفیت محدودی دارد و افزایش تولید نفت ایران به خصوص پس از مقطع تصمیم‌گیری درباره فریز نفتی رقم چشمگیری نخواهد بود.

چنانکه بعضی تحلیلگران بازار نفت از جمله محمدصاق معماریان رئیس سابق اداره بررسی‌های بازار نفت وزارت نفت معتقدند شرکت‌کنندگان در اجلاس دوحه به خصوص روسیه و عربستان مهلت فریز کردن را از ژانویه سال جاری میلادی به ماه مارس و از ماه مارس به آوریل انداختند تا ایران بتواند تولید نفت خود را بالا ببرد و فرصت بازگرداندن لااقل 500 هزار بشکه از نفت خود به بازار را داشته باشند.

شکست اولیه طرح فریز به قدری غیر قابل انتظار بود که باعث موضع‌گیری صریح وزیر انرژی روسیه علیه عربستان و متحدان عرب آن در حاشیه جنوبی خلیج‌فارس شد. نواک گفت:« بعضی از اعضای سازمان اوپک واژه ها و عبارات پیش نویس را در لحظات آخر تغییر دادند و سعی کردند از کشورهایی که در دوحه حضور نداشتند امتیاز بگیرند.»

اما چه چیزی باعث این تغییر موضع شدید عربستان شد؟ آن هم در شرایطی که همه نیروهای موثر بر بازار می‌دانستند که موفقیت اجلاس دوحه کاملا به نقش‌آفرینی عربستان بستگی مستقیم دارد و خود عربستان هم بیشترین بهره را از این نقش‌آفرینی خواهد برد.

بعضی رسانه‌ها می‌گویند عربستان از ابتدا هم در اجرای این طرح جدی نبود و صرفا قصد داشت با فشار بر ایران بار شکست نشست تولیدکنندگان اوپکی و غیر اوپکی نفت را بر دوش ایران بیندزد. این دسته انگیزه‌های غلیظ سیاسی را دلیل اقدام عربستان می‌دانند.

اما بعضی تحلیلگران نظر متفاوتی دارند. آنها معتقدند اگر عربستان عمق خطر پیش روی بازار نفت را درک می‌کرد و همزمان پالس‌های مثبتی درباره بازار نفت از سوی ایران به عنوان رقیب ژئوپلتیک خود در منطقه دریافت می‌کرد، رفتار متفاوتی در پیش می‌گرفت.

این دسته از تحلیلگران لغو ناگهانی تصمیم وزارت نفت درباره حضور حسین کاظم‌پور اردبیلی نماینده ایران در اوپک در اجلاس دوحه را اقدامی غیر سازنده می‌دانند و معتقدند حضور کاظم‌پور اردبیلی با توجه به تجربه بالای وی از حضور در چنین مجامعی می‌توانست به «جوش خوردن» طرح فریز و تحریک نکردن عربستان کمک کند. به خصوص با توجه به این نکته که کاظم‌پور صرفا به عنوان یک نماینده که اختیار تصمیم‌گیری درباره پیوستن به طرح فریز را ندارد، به این نشست می‌رفت.

در عین حال، لغو ناگهانی سفر نماینده ایران در اوپک که پیش از این قطعیت وقوع ان اعلام شده بود نیز پرسش‌های فراوانی در ذهن ناظران بازار نفت ایجاد کرده است.

با همه اینها نشست دوحه آن قدرها هم که به نظر می‌رسد بی‌دستآورد نبوده است. فارغ از اینکه تاریخی برای نشست بعدی اعلام شده است و امیدواری‌ها به به امکان توافق تولیدکنندگان زنده مانده است، بازار نفت نیز علامت خطر را دریافت کرده است و دریافت این علامت به میزان قابل توجهی مانع از سقوط شدید قیمت نفت خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X