ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیا با برداشته شدن تحریم ها، استور ویندوز هم دارای ریجن ایران خواهد شد؟

آیا با برداشته شدن تحریم ها، استور ویندوز هم دارای ریجن ایران خواهد شد؟

وین فون/ طی هفته ی گذشته خبر برداشته شدن تحریم ها و اجرایی شدن برجام (برنامه ی جامع اقدام مشترک) به تیتر اول رسانه ها تبدیل شد. جدای از تبعات مثبتی که این توافق برای فناوری دوستان در پی دارد و محدودیت هایی که از بین می روند، اما آیا استور ویندوز هم دارای ریجن اختصاصی ایران خواهد شد؟ ما در این مطلب قصد داریم کمی در این خصوص شفاف سازی کنیم و به چند سوال پاسخ دهیم. با وینفون همراه باشید.

ریجن یا منطقه ی گوشی دقیقا چیست؟
مایکروسافت در گوشی های ویندوز فونی و البته سیستم عامل ویندوز دسکتاپ، بخشی را تدارک دیده است که بر اساس آن کاربران می توانند منطقه ی خود را بر اساس موقعیت جغرافیایی خود مشخص کنند. این کار دلایل بسیاری دارد که از مهم ترین آن می توان به بومی سازی محتوای دیجیتال برای آن منطقه ی جغرافیایی اشاره کرد. برای مثال با تغییر ریجن از آمریکا به اسپانیا، کرتانای انگلیسی زبان، اسپانیولی می شود و شوخی ها و مطالبی را مطرح می کند که ی فرد اسپانیایی آن را بهتر متوجه می شود. یا برای مثال برنامه و بازی های اسپانیایی زبان و مناسب اسپانیا در صفحه ی اول استور اسپانیا نمایش داده می شود و یک کاربران اسپانیایی حین کار کردن با گوشی خود احساس راحتی بیش تری می کند.

پشتیبانی مایکروسافت از ایران
مایکروسافت یکی از معدود شرکت های فناوری آمریکایی هست که پشتیبانی بسیار خوبی از کاربران ایرانی و زبان فارسی داشته و دارد. این موضوع زمانی مهم تر جلوه می کند که بسیاری از شرکت های آمریکایی و حتی اروپایی، به دلیل تحریم های چند جانبه ی کشور های اروپایی و آمریکایی قادر به ارائه خدمات به ایرانیان نبودند و حتی در بسیاری از مواقع دسترسی کاربران ایرانی را به بسیاری از سرویس های خود قطع می کردند. اما مایکروسافت یک شرکت چند ملیتی محسوب می شود که مقر آن در آمریکا قرار گرفته است و در گذشته نشان داده که به راحتی زیر دستورات مقامات آمریکایی سر خم نمی کند و حتی برای به کرسی نشاندن حرف خود هزینه های بسیاری را متحمل می شود.

ردموندی ها سالهاست که پشتیبانی بسیار خوب خود از ایران و زبان فارسی را در ویندوز و ویندوز فون نشان داده اند و سعی کرده اند جدید ترین امکانات خود را همچون دیگر زبان ها برای زبان فارسی نیز مهیا کنند. اما این امکانات تنها به زبان محدود نمی شود و در حالی که استور ویندوز ۸ و ۸.۱ برای ایرانیان به دلیل تحریم ها قابل دسترس نبود، اما استور ویندوز فون ۸ و ۸.۱ در صورتی که ریجن دستگاه را بر روی کشوری غیر از ایران تنظیم می کردید قابل دسترس بود. اما مشکل در دسترسی نبودن ریجن ایران، تحریم و محدودیت نبود!

ریجن ایران
مایکروسافت در ابتدا مجبور بود به دلیل تحریم های بسیار سرسختانه، ریجن ایران را عملا نسازد و کاربران ایرانی با انتخاب ریجن ایران، نتوانند استور ویندوز فون را باز کنند، چراکه در واقع استوری برای نمایش وجود ندارد. بگذارید یک بار دیگر گفته ی خود خود در چند پاراگراف بالاتر را یادآوری کنیم. مایکروسافت با ایجاد ریجن های مختلف، محتوای محلی و م خصوص به ریجن را آماده سازی می کند، اما ریجن ایران هیچ گاه آماده نشده است و در واقع در آن هیچ محتوایی وجود ندارد. بنابراین حتی بعد از اینکه استور ویندوز ۱۰ دسکتاپ هم برای ایرانیان قابل دسترس شد و حتی تحریم ها هم برداشته شد، ریجن ایران قابل دسترس نبود.

بالاخره استور محلی خود را خواهیم داشت؟
اما این وضع تا به کی ادامه خواهد داشت؟ ما قبلا از منابع خود در مایکروسافت وضعیت استور ویندوز برای ایران را پرسیده ایم و می دانیم که مایکروسافت در حال آماده سازی استور ایران است. اما این آماده سازی آن قدر ها هم که فکر می کنید راحت نیست و موانع بسیار زیادی در این راه وجود دارد. اولین مانع برنامه نویسان و ناشران خارجی بازی و برنامه در استور ویندوز هستند و دومین مانع، مربوط به پرداخت های آنلاین می شود.

مشکل اول: ناشران
مشکل قابل حل تر اول، مربوط به ناشران برنامه و بازی و در واقع توسعه دهندگان می شود. چیزی که باید در این خصوص بدانید این است که برنامه نویسان حین انتشار یک بازی و برنامه، می توانند انتخاب کنند که بازی یا برنامه ی آن ها برای چه منطقه ای منتشر شود و در واقع در استور چه منطقه ای قرار گیرد. برای مثال رودی وین، زمانی که فهمید برنامه ی Tinder در برزیل دارای مشکلات قانونی است، کلاینت ۶tin خود را برای ریجن برزیل از دسترسی خارج کرد. اما تاکنون گزینه ای برای ریجن ایران وجود نداشته است و در واقع برنامه نویسان نمی توانستند انتخاب کنند که برنامه ی آن ها بر روی ریجن ایران هم منتشر شود. حال با ایجاد ریجن ایران، هیچ برنامه ای در ریجن ایران قرار نمی گیرد تا اینکه خود برنامه نویسان گزینه ی ریجن ایران را نیز برای برنامه ی خود فعال کنند. البته مایکروسافت می تواند خیلی راحت دسترسی برنامه هایی که فکر می کند برای کاربران ایرانی مناسب است را باز کند، و سپس به برنامه نویسان اطلاع دهد که برنامه ی آن ها برای ریجن ایران نیز در دسترسی قرار گرفته است. با این حال آماده سازی برنامه و بازی های مناسب برای ایران از میان بیش از ۵۰۰ هزار برنامه و بازی نیز کار راحتی نیست و چند ماهی زمان می برد.

مشکل دوم: پرداخت آنلاین
مشکل بزرگ تر و سخت تری که در راه ریجن ایران وجود دارد، نحوه ی پرداخت پول و خرید برنامه و بازی در استور است. این مشکلیست که حتی شرکت Netflix نیز پس از باز کردن دسترسی کاربران ایرانی به برنامه ی خود، نتوانست آن را حل کند و کاربران ایرانی همچنان ناتوان از پرداخت اشتراک ماهیانه ی خود هستند. همانطور که می دانید برای این منظور مایکروسافت یا باید با بانک های ایرانی وارد مذاکره شود و امکان خرید مسقیم را فراهم کند که بسیار بعید می رسد، چراکه بیش تر بانک های ایرانی از استاندارد های لازم برخوردار نیستند و نمی توانند پول واریز شده را به سهولت به مایکروسافت یا برنامه نویسان انتقال دهند. راه دوم نیز این است که کاربران ایرانی بتوانند به راحتی به کارت های اعتباری Master Card و Visa Card دسترسی پیدا کنند و بدون نیاز به پرداخت مبلغ اضافی، مستقیما از طریق این کارت های اعتباری پرداخت خود را انجام دهند. البته شاید این مورد برای کاربران ایرانی در اولیت نباشد و کاربران همچنان از طریق گیفت کارت خرید خود را انجام دهند، اما این مورد برای مایکروسافت بسیار اهمیت دارد و جزو نگرانی های اصلی این شرکت برشمرده می شود.

اگر مایکروسافت بتواند این دو مشکل را حل کند، می توانیم امیدوار باشیم که در آینده ای نه چندان دور، بتوانیم استور ویندوز ۱۰ را بر روی ایران تنظیم کنیم تا برنامه های فارسی بهتر خود نمایی کنند و برنامه هایی که در ایران کارایی ندارند، در صفحه ی اول استور نمایش داده نشوند. پس در این مقاله متوجه شدیم که حتی اگر چند سال پیش ریجن ایران استور نداشت، مشکل مربوط به تحریم ها بوده و اکنون مشکل چیز دیگریست که ربطی به تحریم ها ندارد.

حال اگر مایکروسافت بتواند ریجن ایران را کلید بزند، آیا شما باز هم ریجن گوشی خود را بر روی آمریکا قرار خواهید داد یا از ریجن ایران استفاده خواهید کرد؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X