ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعلام چگونگی مقابله با کالاهای وارداتی به کشور

اعلام چگونگی مقابله با کالاهای وارداتی به کشور

خبرگزاری صدا و سیما/ وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت ضوابط و مقررات لازم را در اطلاعیه ای به بنگاه‌ها و شرکت‌های تولیدی در باره چگونگی مقابله با کالاهای وارداتی به کشور با قیمتی کمتر از ارزش عادی (واردات دامپ شده) اعلام کرد.

مطابق « مصوبه پیش‌بینی تدابیر و اقدام‌های حفاظتی، جبرانی و ضد دامپینگ برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی» مصوب 1383 شرکت‌های داخلی ذینفع که کالاهای وارداتی مشابه محصولات آنها، به صورت دامپ شده وارد کشور می شود و به دلیل وقوع قیمت شکنی (دامپینگ) کالاهای آنها توان رقابت با کالاهای صادراتی را ندارد، می‌توانند با مراجعه به دبیرخانه‌ی کارگروه مربوطه واقع در سازمان توسعه تجارت ایران، درخواست خود مبنی بر انجام فرآیند تحقیقات و اعمال اقدامات ضد قیمت شکنی (ضد دامپینگ) را ارائه کنند.

براساس این گزارش ؛‌ این درخواست باید شامل مدارک و مستندات قابل دسترس متقاضی در مورد وجود «دامپینگ» و «خسارت» ناشی از آن به تولیدات داخلی باشد که طبق بند (الف) این مصوبه ، «دامپینگ» به معنای واردات کالا به کشور با قیمتی کمتر از ارزش عادی آن در بازار کشور صادر کننده برای «کالای مشابه» است، لذا «تولیدکنندگان داخلی» متقاضی، باید همه اطلاعات خود در خصوص قیمت صادراتی کالا در بازار ایران و قیمت کالای مشابه آن در بازار داخلی کشور صادر کننده را ارایه کند.

این گزارش‌حاکیست؛‌ منظور از «تولیدکنندگان داخلی» طبق بند (ز) مصوبه، « اشخاصی است که تولیدشان مشابه محصول خارجی وارداتی است » همچنین منظور از «کالای مشابه» نیز طبق بند (و) مصوبه، « محصولی با خصوصیات و ترکیب عینا مشابه و یا جانشین با کاربردی مشابه کالاهای وارداتی است » که به دلیل واردات زیر قیمت (دامپ شده) به صنعت داخلی تولیدکننده‌ی آن، «خسارت» وارد شده است.

ضمن اینکه طبق بند (ح) مصوبه، «خسارت» به معنای «وارد آمدن لطمه قابل توجه به تولیدکنندگان داخلی، خطر ایراد لطمه قابل توجه به آنان یا تعویق قابل توجه در ایجاد فعالیت تولیدی است.»

این گزارش می افزاید: از این رو صنعت داخلی ذینفع باید اطلاعات مورد نیاز جهت تشخیص خسارت را در درخواست خود به کارگروه ارایه کند، که شامل عوامل و شاخص‌های اقتصادی همچون کاهش بالفعل و بالقوه فروش، سود، تولید، سهم بازار، بازگشت سرمایه، استفاده از ظرفیت، اشتغال، دستمزدها، رشد، توانایی افزایش سرمایه یا سرمایه‌گذاری و قابلیت صادرات است که این عوامل ازجانب کارگروه نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند.

علاوه بر این، هرگز اطلاعاتی درخصوص حجم واردات زیرقیمت و افزایش قابل توجه واردات به طور مطلق و یا نسبت به تولید یا مصرف داخلی و یا احتمال آتی افزایش قابل توجه آن، میزان قیمت شکنی و اثر واردات زیر قیمت بر قیمت محصولات مشابه در بازار داخلی و اثر بعدی واردات مذکور بر تولیدکنندگان داخلی چنین محصولاتی، در کارگروه بررسی و در فرآیند تحقیق برای تشخیص خسارت لحاظ می‌گردند.

بنابراین گزارش ؛‌ طبق این مصوبه ، کارگروه با استفاده از پرسشنامه، نمونه‌گیری، شنیدن نظرات و سایر طرق مشابه اطلاعات لازم برای انجام تحقیقات انتی دامپینگ را جمع‌آوری می‌کند و حداکثر ظرف 20 روز پس از دریافت درخواست، مدارک و مستندهای ارایه شده را بررسی کرده و در باره شروع تحقیقات یا عدم آن تصمیم می‌گیرد.

علاوه بر این طبق قواعد موجود در مصوبه، در طول تحقیق طرف ذینفع داخلی باید اطلاعات لازم و معتبر را در اختیار کارگروه قرار دهد، در غیر اینصورت تشخیص براساس بهترین اطلاعات در دسترس از جمله اطلاعات مندرج در درخواست اولیه انجام خواهد گرفت.

در ادامه این گزارش آمده است؛ ‌همچنین صادرکنندگان یا تولیدکنندگان خارجی یا واردکنندگان محصولی که ادعا می‌شود، در خصوص آن قیمت‌شکنی شده است، سی روز برای پاسخ به پرسشنامه‌های ارسالی فرصت خواهند داشت. این زمان حداکثر برای یک بار قابل تمدید است و مدت تمدید آن را کارگروه تعیین خواهد کرد.

براساس قواعد این مصوبه ، در صورتی که تشخیص مقدماتی مثبتی از جانب کارگروه مبنی بر وجود دامپینگ داده شود، می‌توان اقدامات موقتی نسبت به واردات زیر قیمت (دامپ شده) اعمال کرد که این اقدامات در قالب سود بازرگانی ویژه و یا دریافت تفاوت، حداقل معادل با حاشیه قیمت‌ شکنی می‌باشند و تا 3 ماه اعمال می شوند.

چنانچه در نتیجه انجام تحقیق، تشخیص نهایی مبنی بر وجود واردات زیر قیمت و خسارت ناشی از آن داده شود، اقدام‌های نهایی ضد قیمت شکنی معادل حداقل حاشیه قیمت شکنی ازجانب وزیران عضو کمیسیون ماده 1 آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات تعیین می‌شود.

این اقدامات تا زمانی که جهت مقابله با خسارات ناشی از واردات دامپ شده ضرورت دارند، برقرار خواهد ماند؛ هر چند تسری مدت اعمال اقدام‌ها به بیش از پنج سال، مستلزم بازنگری مجدد و انجام دوباره تحقیق خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده