ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وجود گسترده مکمل‌های ورزشی قاچاق در کشور

وجود گسترده مکمل‌های ورزشی قاچاق در کشور

فارس/ مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی و سنتی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان گفت: مکمل‌های ورزشی زیادی به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود.

امیر حسین جمشیدی در حاشیه بازدید از پروژه‌های دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اظهار داشت: امروز ما در کشور شاهد توزیع این مکمل‌ها هستیم و عرضه این فرآورده‌های غیرقانونی در غیر از مراکز قانونی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مکمل‌های غذایی باید در مراکز و فروشگاه‌های مجاز در اختیار مشتریان قرار بگیرند، تصریح کرد: متأسفانه مصرف منطقی و درستی از مکمل‌های غذایی در کشور صورت نمی‌گیرد و بسیاری از افراد معتقد هستند که خوردن بیش از حد یک مکمل غذایی برای افراد مشکلی ایجاد نمی‌کند و دفع می‌شود.

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی و سنتی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان افزود: متأسفانه استفاده بیش از حد این مواد افراد را با مشکلات جدی در حوزه سلامت روبه‌رو می‌کند و آسیب‌های زیادی را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه مواد ممنوعه مورد استفاده در این مکمل‌های غذایی سبب تباه شدن یک ورزشکار و جوان می‌شود، یادآور شد: متأسفانه عوارض جانبی این فرآورده‌های وارداتی قاچاق بسیار بالا است و ورزشکاران باید این موارد را از مراکز مجاز فروش تهیه کنند که وزارت بهداشت روی آنها نظارت دارد.

جمشیدی با اشاره به اینکه عزم جدی برای مبارزه با واردات این کالا در کشور وجود دارد، گفت: نشست‌های مختلفی با وزارت ورزش و جوانان و وزارت بهداشت برگزار شده تا بتوانیم جلوی واردات این کالای قاچاق به کشور را بگیریم.

وی با اشاره به برنامه‌های سازمان غذا و دارو برای توسعه داروخانه‌های سنتی و طبیعی با نام دواکده در کشور نیز ادامه داد: یکی از برنامه‌های سازمان در این زمینه ساماندهی عطاری‌ها و ایجاد داروخانه‌های سنتی به روش علمی است که بتوان بر روی آنها نیز نظارت داشت.

مدیرکل نظارت بر فرآورده های طبیعی و سنتی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه نظارت بر عطاری‌ها در سراسر کشور کار سختی است، تصریح کرد: کار نظارت بر عطاری‌ها در حقیقت برعهده اصناف است، چراکه آنها مجوزهای لازم خود را از این محل دریافت می‌کنند و زمانی که بنگاه اقتصادی به نام عطاری ایجاد می‌شود هیچ هماهنگی یا نظارتی از سوی سازمان غذا و دارو صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه امروز نظارت مشخصی روی داروخانه‌ها در سراسر کشور صورت می‌گیرد، افزود: معتقدیم که باید دانش پزشکی امروز و دانش پزشکی سنتی و طبیعی در کنار یکدیگر باشند و مردم نیازهای خود را از هر دوی این حوزه‌ها تأمین کنند.

جمشیدی با بیان اینکه البته عده‌ای در فضاهای موازی مختلف با این اقدام مخالفت دارند، گفت: ما نمی‌توانیم صورت مسئله را پاک کنیم بلکه باید به سمت حل آن برویم و ایجاد دواکده‌ها و کنار هم بودن این دو طب می‌تواند مشکل را حل کند.

وی با اشاره به استقرار نخستین داوکده‌ها در سطح کشور پس از تصویب طرح بیان کرد: امیدواریم شهرستان سبزوار از نخستین شهرستان‌های پایلوت در اجرای این طرح باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده