ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرا به ماده تاریک، ماده تاریک می گویند؟

چرا به ماده تاریک، ماده تاریک می گویند؟

باشگاه نجوم ساری/ داده های مختلف رصدی تایید می کند تقریبا یک چهارم ماده ی تشکیل دهنده ی عالم روشن است؛ یعنی از نوع ماده ی معمولی است که بر روی زمین و در آزمایشکاه های فیزیک ذرات بر روی زمین می شناسیم و باقی مانده آن ماده تاریک است. این ماده به این سبب تاریک نامیده می شود که امواج الکترومغناطیس از خود گسیل نمی کند.
ngc 300

ngc 300

با رصد کهکشان های مارپیچی در طول موج های مختلف، می توان جرم روشن آن ها را تخمین زد. با داشتن جرم کهکشان، سرعت چرخش ستاره ها محاسبه پذیر است. اما اندازه گیری سرعت چرخش ستاره ها در کهکشان های مار پیچی نشان می دهد که سرعت ستاره های خارجی در قرص کهکشان بیشتر از مقداری است که انتظار داریم.

به نظر می رسد جرم بیشتری در کهکشان وجود دارد که دیده نمی شود؛به نظرمی رسد جرم بیشتری در کهکشان وجود دارد که دیده نمی شود؛ اما گرانش آن، سرعت چرخش ستاره ها را افزایش داده است. این جرم تاریک مانند هاله ای در اطراف قرص روشن کهکشان است و آن را در بر گرفته است. البته تنها شاهد وجود ماده ی تاریک در عالم، کهکشان های مارپیچی نیستند و در ساختار های بزرگ تر عالم مثل خوشه های کهکشانی هم نشانه های وجود این ماده وجود دارد.

امروزه می دانیم اصولا برای تشکیل ساختار هایی که در عالم می بینیم وجود ماده ی تاریک ضروری است. برهم کنش بین این دو نوع ماده فقط از نوع گرانش است و برهم کنش های دیگر بین آن ها بسیار ضعیف است. در نتیجه ماده تاریک باید ذره ی جرم دار و بسیار کم بر هم کنشی باشد. به این ذرات اصطلاحا WIMP می گویند؛ یعنی ذره ی جرم دار با بر هم کنش بسیار ضعیف. فیزیک پیشگانی که زمینه پژوهشی شان ذرات بنیادی است به دنبال ذره ای هستند که این خصوصیات را داشته باشد. ذره هایی معرفی شده اند که این خواص را داشته باشند، اما هنوز این ذرات در آزمایشگاه ها آشکار نشده اند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده