ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرا داعش از رسانه های اجتماعی استفاده می کند؟ فقر گفتگو به توسعه خشونت و تروریسم می انجامد

چرا داعش از رسانه های اجتماعی استفاده می کند؟ / فقر گفتگو به توسعه خشونت و تروریسم می انجامد

رصد/ متن پیش رو در سایت تحلیلی "رصد" منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

دکتر هادی خانیکی در مشهد، اظهار داشت: اگر خواسته باشیم در یک کلمه خلاصه کنیم که چرا تروریسم به وجود می آید و تبدیل به خطر می شود، در پاسخ می توان گفت هر وقت جامعه دچار انسدادهای گفت گو می شود. کسانی که نمی توانند با هم حرف بزنند، کسانی که نمی توانند همدیگر را بفهمند دست به خشونت در برابر همدیگر می زنند و این خشونت ابعاد تندتر و وسیع تری پیدا می کند و از آنجا باید طرف مقابل را نابود بکند. در اسطوره ها داریم که وقتی که بابِل گرفتار عذاب شد، برجی که می ساختند دیگر سازندگان آن برج حرف همدیگر را نمی فهمیدند و به همین دلیل است که بابل از موقعیت خودش افتاد وآن برج به سر و سامان نرسید.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: اگر خواسته باشیم یک نتیجه کاربردی بگیریم در حوزه سیاست ورزی و یا در حوزه فعالیت های معطوف به احزاب این است می شود که باید کاری کنیم تا این پاتوق های گفت و گو بر سر مسائل شکل پیدا کند. اگر احزاب و گروه های سیاسی دچار نوعی تسلب بشوندکه بگوینند خودشان تولید کننده فکرند و تولید کننده اخلاقند و … هر کدام از این ها به نظر من همان جایی است که آن نهاد و یا حزب سیاسی دچار اختلال می شود.

وی ادامه داد: به سابقه گروه هایی که فعالیت های سیاسی شان از تروریسم سر در می آورد نگاه کنید مگر غیر از این بود که همه چیز به غیر از خود نادیده گرفتند یعنی به این نتیجه رسیده اند که تفسیر قرآن را خود شان انجام می دهند، فلسفه را خودشان تعریف می کنند و اخلاق همان چیزی است که خودشان در تشکیلات به کار می برند، به همین اعتبار است که آن فضا بسته شد و نهایتا نوعی تصلب را به وجود آورد.

خانیکی بیان کرد: چرا نباید آکادمیسین های ما در دانشگاه یا هنرمندان و روشنفکران ما مسئله و درد شان مسئله جامعه باشد. این هم هست ما می توانیم در جامعه همین مسئله تصلب و فرو بستگی را ببینیم، تسلب و فرو بستگی یکی از زمینه های فرهنگی خشونت است که نهایاتا در شکل حاد آن سر از تروریسم هم در بیاید.هر آکادمیسینی اسلحه دستش نمی گیرد و علیه حوزه دیگری قیام کند ولی وقتی فروبسته شداین اتفاق می افتد. پس نتیجه اول این بحث این است که باید در چار چوب همان مسائل سیاسی شان به مباحث جدید ورود کنند.

وی افزود: روحانی ما، روشن فکر ما، دانش آموز ما حتی شهروند عادی ما هم می گوید من که حزبی نیستم، افتخارش این است که عضو حزب نیست. درست اشتباهی که به یک افتخار تبدیل می شود.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اظهار داشت: داعش بیشترین استفاده را از رسانه های اجتماعی می کند؛ زیرا هدف آن خشن و ترسناک است ممکن است این حرفم عجیب باشد، او می خواهد بترساند و بهترین راه ترساندن همین است. صحنه های اعدام سوزاندن و داخل قفس گذاشتن را به موقع در فضای مجازی پخش می کند و بیشترین تاثیر را می گیرد. می خواهد هویت خود را پر رنگ کند. نکته دیگری که تروریسم را برجسته می کند: چیزی است که دنیای ما هم گرفتار آن است و خود ما هم گرفتار آن هستیم. بی تردید اگر بخواهیم دور از واکنش های سیاسی یا آن چیزی که به عنوان سوء مدیریت ها، مشکلات و کاستی ها در این سال ها دیدیم، نسبت به انقلاب اسلامی قضاوت کنیم، این انقلاب اسلامی کم خشونت ترین انقلاب در جهان معاصر بوده است.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: در میان کسانی که بیشترین مدارا را در مدیریت کشور داشتند کم تر کسی مثل شهید رجایی پیدا می شود، عمرش را طوری گذراند که هیچ وقت از حوزه تعادل خارج نشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی پدیده تروریست را منحصر به داعش و داعشی گری ندانست و افزود: اگر بپذریم که تروریست و خشونت مسئله ای است که ما از آن آسیب دیده ایم و جهان هم با آن روبرو است باید به این عنصر توجه کنیم که تروریست بر چه پایه ای متکی است؟ مهم ترین عامل این که امروز تروریست را به خطر تبدیل کرده است عامل هویتی است یعنی تروریست از دل هویت های خشن بر می آید.

وی گفت: امروز عامل فرهنگی از عامل اقتصادی مهم تر شده است. وقتی که هویت های مشروعیت بخش که می تواند برای شهروند امروز تعریف شوند هویت های گفت و گویی و دموکراتی نباشند، در برابر آن هویت های مقاوم شکل می گیرد. سخت ترین نوع خشونت که در افراطی گری متجلی می شود سر از ترور و تروریست در می آورد؛ کسانی که اسلحه بر می دارند افرادی هستند که سلاح کلام را از دست دادند وقتی که نمی توانند از فکر و صحبت استفاده کنند از زور استفاده می کنند.

خانیکی افزود: اگر از من بپرسید که رسانه ها ابزار های گسترش خشونت و تروریسم هستند جواب من مثبت است، چرا که رسانه ها نقش موثری تری در برابر دیگر نهادهای اجتماعی دارند. نهاد های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ضعیف هستند وقتی که نهاد ضعیف باشد، نقش رسانه ها افزایش پیدا می کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده