ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توزیع ۲۲ میلیون دز واکسن تب برفکی در سطح کشور

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ۲۲ میلیون دز واکسن تب برفکی امسال برای مقابله با این بیماری در بین دام های سنگین و سبک سراسر کشور توزیع شده است.

مهدی خلج روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: از این تعداد ۲۰ میلیون دز برای واکسیناسیون دام های سبک و دو میلیون دز برای واکسیناسیون دام های سنگین تهیه و در سطح کشور توزیع شده و نگرانی برای کمبود واکسن وجود ندارد.

وی ادامه داد: واکسیناسیون نشخوار کنندگان کوچک در سراسر کشور امسال به صورت رایگان و واکسیناسیون دام های بزرگ برعهده خود دامداران است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور خاطر نشان کرد: دستگاه های دست اندرکار برای واکسیناسیون دام های سبک حق دریافت هزینه واکسیناسیون و واکسن را از دامداران نداشته وباید واکسیناسیون به صورت رایگان انجام شود.

دکتر خلج یاد آور شد: با ورود دو سویه جدید بیماری تب برفکی به کشور که یکی از نادر ترین اتفاقات در طول تاریخ دامپزشکی کشور محسوب می شود از دی سال گذشته تا کنون حدود ۳۷ میلیون گوسفند و بز و سه میلیون و ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار راس گاو علیه این بیماری واکسینه شدند.

وی افزود: با آغاز طرح بهاره مبارزه با بیماری های دامی از بیستم اردیبهشت ۲۵ تا ۳۰ میلیون گوسفند و بز و حدود چهار و نیم میلیون گاو علیه بیماری تب برفکی واکسینه می شوند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور یادآور شد: حدود ۱۳ هزار راس دام سبک که بیشتر بره و بزغاله پس از زایش و ۶۰۰ راس گوساله و گاو بودند سال گذشته بر اثر تب برفکی در سطح کشور تلف شدند.

دکتر خلج ادامه داد: همچنین ۱۵ هزار راس بره و بزغاله و هزار و ۱۰۰ راس گوساله و گاو امسال بر اثر شیوع تب برفکی در کشور تلف شدند که بیشتر این حیوان ها را بره و بزغاله و گوساله هایی که پس از زایش به دلیل عدم ایمنی مادرانشان در معرض بیماری قرار گرفته بودند، شامل می شود.

وی از روند کاهشی قابل قبول بیماری تب برفکی در ۱۲ روز اخیر بر اثر واکسیناسیون و ضدعفونی دامداری ها خبر داد و گفت: سال گذشته بر اثر ورود سویه جدید ویروس عامل بیماری زا از مرز غربی، توقف ورود واکسن به کشور در برخی اوقات و استقبال نکردن مردم از واکسیناسیون دام ها سبب شیوع این بیماری در کشور شد که با واکسیناسیون دام ها و ضد عفونی دامداری ها میزان تلفات دام ها در چند روز اخیر به شدت کاهش یافته است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور خاطر نشان کرد: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی واگیر دار با قابلیت انتشار بالا است که در تمام دنیا به جز ۶۷ کشور وجود دارد و در کشور ما در سال ۱۳۳۵ این بیماری مورد تایید آزمایشگاهی قرار گرفته است.

دکتر خلج افزود: این بیماری یکی از بیماری های بومی کشور است که بطور مستمر بر جمعیت دامی خسارت وارد کرده است و هم اکنون نیز به دلیل وجود ۱۵ کشور در اطراف ایران که از نظر امنیت ملی شرایط مناسبی نداشته و نمی توانند شرایط بهداشت دام ها را تامین کنند، مرزهای کشور با تهدید هجوم این بیماری روبرو شده است.

[ منبع این خبر سایت الف-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده