ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حزب سعادت خواستار انصراف ترکیه از عضویت در اتحادیه اروپا شد

به گزارش ایرنا، در حالی که طی روزهای اخیر انتقادهای تند مقامات اروپایی از سیاست های دولت ترکیه در سرکوب مخالفان و نقض آزادی عقیده و بیان موجب سردی مناسبات این کشور با اتحادیه اروپا شده است، نشانه هایی نیز از واگرایی طرفین به چشم می خورد.
پایگاه خبری ملی گازته روز جمعه به نقل از «تمل کاراملااوغلو» معاون حزب سعادت نوشت: دولت آنکارا هر چه سریعتر به روند همگرایی با اتحادیه اروپا پایان دهد چرا که عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا با ارزشهای ملی و هویت جامعه ترکیه در تضاد است.
وی گفت: ترکیه در صورت عضویت کامل در اتحادیه اروپا مجبور به رعایت اصول آن اتحادیه خواهد شد و در آن صورت ترکیه باید برنامه های آموزش و پرورش خود را براساس باب میل آنان تنظیم کند و مردم ما نیز سبک زندگی خود را با اروپائیان هماهنگ کنند.
وی تاکید کرد: ارزش های جامعه ترکیه با ارزش های حاکم بر اروپا هماهنگی ندارد.
ترکیه از سال 2005 میلادی رسما نامزد عضویت در اتحادیه اروپا شد، ولی در 11 سال گذشته پیشرفت محسوسی برای عضویت حاصل نشده است.
موانع اصلی عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا عبارتند از، اختلاف ارضی و سیاسی با بخش یونانی نشین قبرس و اختلاف سیاسی با یونان که هر دو اعضای کامل اتحادیه هستند و عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا بستگی به توافق آنها دارد.
جمعیت حدود 79 میلیونی ترکیه و اسلامی بودن این کشور نیز از جمله مواردی است که مانع پذیرش سهل ترکیه در اتحادیه اروپا می باشند، زیرا جمعیت این کشور بیشتر از جمعیت مجموع حدود شش کشور عضو این اتحادیه است .
ناظران آگاه در آنکارا عقیده دارند که خوش بینانه ترین گمانه زنی در مورد زمان عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا، حداقل به 10 سال زمان نیاز دارد و شرایط جهانی و تحولات فعلی در منطقه اگر به همین شکل کنونی بماند، شاید عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را تبدیل به یک رویا برای آنکارا کند.
خاورم ** 2010**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده