ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یک دهه روابط عربستان-اسرائیل در سکوت

پرچم اسرائیل و عربستان فاش شدن همکاری نظامی عربستان و اسرائیل در دریای سرخ در حالی است که همکاری اقتصادی این دو نیز بر کسی پوشیده نیست تا جایی که می توان گفت که در دهه اخیر روابط دو طرف در سکوت به هم نزدیک شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، فاش شدن همکاری نظامی عربستان و اسرائیل در دریای سرخ در حالی است که همکاری اقتصادی این دو نیز بر کسی پوشیده نیست و علاوه بر این واگذاری جزایر صنافیر وتیران به عربستان بدون هیچ اعتراضی از سوی اسرائیل  صورت گرفت.

درهمین ارتباط پایگاه تحقیقاتی «ویتراس تودی» از امضای یادداشت تفاهم همکاری نظامی مشترک بین اسرائیل و عربستان در دریای سرخ خبر داده و نوشت اسناد این توافق را یکی از مسئولان نظامی عالی رتبه مرتبط با حزب چپگرای میرتس در سال 2014 فاش کرده است .

براساس ویتراس تودی به موجب این توافق بین عربستان و اسرائیل، مدیریت تنگه باب المندب، خلیج عدن و کانال سوئز را برعهده می گیرند.

میزبانی اسرائیل از افسران سعودی

در این میان این مسئول اسرائیلی همچنین اعلام کرد که اسرائیل در سال 2015 میزبان تعدادی از افسران سعودی بود که در نظر داشتند در دوره های آموزش نظامی در پایگاه بولونیوم در بند حیفا شرکت داشته باشند.

در همین ارتباط «یوسی میلمان» تحلیلگر اسرائیلی گفت که منفعت مشترک و اولویت اول عربستان و اسرائیل این است که بر روی ایران به عنوان بزرگترین تهدید علیه خود تمرکز کنند.

این در حالی است که عربستان با عبور هواپیماهای اسرائیل از فراز حریم هوایی خود موافقت و اعلام کرد چنانچه اسرائیل در صدد حمله به تاسیسات اتمی ایران برآید که ریاض امیدوار است چنین شود، نیروی هوایی آن اجازه دارند از حریم هوایی عربستان استفاده کنند اما این خواست عربستان تحقق نیافت.

دیدرا مسئولان عالی رتبه سعودی و اسرائیلی

میلمان به اطلاعات مرتبط با دیدار سران موساد از جمله «مئیر داگان» رئیس سابق سازمان جاسوسی اسرائیل با سران سازمان اطلاعات عربستان اشاره کرده و و می گوید همچنین ایهود اولمرت نخست وزیر سابق اسرائیل با بندر بن سلطان رئیس اطلاعات سعودی که سفیر کشورش در واشنگتن بود، ملاقات کرد.

با در نظر گرفتن این مسائل باید گفت که توافق واگذاری دو جزیره صنافیر وتیران به عربستان در واقع ادامه همین تماس ها و منافع مشترک است.

نکته قابل توجه اینکه موشه یعلون وزیر جنگ اسرائیل نیز در گفت وگو با خبرنگاران حوزه نظامی گفت که پس از واگذاری دو جزیره صنافیر و تیران به عربستان، اسرائیل در خصوص حفظ آزادی در عبور و مروز از تنگه تیران تعهد کتبی دریافت کرده است.

به گفته وی تفاهم در این خصوص بین عربستان، مصر، آمریکا و اسرائیل صورت گرفته است به این شرط که عربستان نیز به همان تعهداتی که مصر در قبال این جزایر داشت، عمل کند.

در همین ارتباط رسانه های جهانی اعلام کردند که ضمانت های عربستان به اسرائیل در خصوص دو جزیره تیران و  صنافیر به مثابه فرصتی برای نزدیک شدن روابط دو طرف است زیرا عربستان قول داده است که تسلط بر دو جزیره مزبور بر عبور و مرور کشتی های اسرائیلی در دریای سرخ تاثیر نداشته باشد.

همچنین یکی از اعضای سرشناس کنیست اسرائیل گفت که توافق مصر و عربستان برای واگذاری جزایر تیران و صنافیر به ریاض به مثابه فرصتی برای نزدیک کردن روابط با عربستان به شمار می آید زیرا اسرائیل و عربستان توافق صلح امضا نکرده اند.

جالب اینکه بنیامین نتانیاهو به توافق مصر وعربستان در این خصوص هیچ اعتراضی نکرده و اظهار داشت تحویل حاکمیت این دو جزیره به عربستان بر توافق صلح اسرائیل و مصر تاثیر منفی نخواهد داشت.

انعطاف سوال برانگیز  اسرائیل در مقابل مالکیت عربستان بر جزایر صنافیر و تیران

هر چند بین عربستان و اسرائیل روابط دیپلماتیک در سطح رسمی وجود ندارد اما در دهه اخیر روابط دو طرف در سکوت به یکدیگر نزدیک شد و البته مخالفت دو طرف با برنامه هسته ای ایران در پس نزدیک شدن روابط آنان قرار دارد.

در مورد انتقال حاکمیت جزایر تیران و صنافیر به عربستان و خودداری اسرائیل از مخالفت با این اقدام باید گفت که این موضع اسرائیل  ناشی از روابط آن با مصر است اما بی تردید روابط محرمانه با ریاض از جمله عواملی است که موجب شد اسرائیل در قبال واگذاری این جزایر به عربستان انعطاف نشان دهد.

گفته می شود هدف اسرائیل از انعطاف در قبال این موضوع این است که اجازه دهد مصر روابط خود با  عربستان را که از زمان قدرت گرفتن السیسی به یکی از مهم ترین متحدان آن در جهان عرب تبدیل شده است، تقویت کند.

آیا ائتلاف سه جانبه و محرمانه بین اسرائیل و مصر و عربستان شکل می گیرد؟

به گفته میلمان هر چند روابط عربستان و اسرائیل از طرف ریاض با برخی ابهامات و پیچیدگی ها همراه است اما اکنون دو طرف به طور غیر مستقیم با هم روابط اقتصادی دارند و محصولات کشاورزی و فناوری اسرائیل از طریق اردن و یا قبرس وارد عربستان می شود و از همه مهم تر اینکه اکنون تماس ها و دیدارهایی بین مسئولان  بلندپایه دو طرف جریان دارد.

در این میان مجتهد وبلاگ نویس سعودی نیز تاکید کرد که توافق عربستان و مصر بر سر جزایر صنافیر و  تیران ناشی از روابط با اسرائیل است و این فرصت فراهم است تا عربستان روابط خود را با اسرائیل با بیان موفقیت طرح پل زمینی در این جزایر علنی کند.

بررسی امکان همکاری اقتصادی با عربستان

از سوی دیگر «ایوب قرا» معاون وزیر همکاری منطقه ای اسرائیل در دیدار با «هانی الملقی» از مسئولان اردنی که در عقبه صورت گرفت به بررسی امکان همکاری ا قتصادی اسرائیل و عربستان پرداخت.

در مورد جزییات این دیدار گفته شد که ایوب قرا در این دیدار پیشنهاد همکاری بین اسرائیل و عربستان از طریق اردن را مطرح کرده و گفت این همکاری در چارچوب انتقال گاز به ریاض و در مقابل انتقال نفت از عربستان به اروپا صورت می گیرد، به اضافه اینکه اسرائیل با ساخت استخرهای پرورش ماهی از صنایع کشاورزی سعودی حمایت می کند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده