ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تئاتر شغل ماست نه تفریح!


عادل بزدوده گفت: مهمترین مسئله و خواست تئاتری‌ها، تثبیت جایگاه هنر نمایش به عنوان شغل و صنف در ایران است.
این کارگردان تئاتر عروسکی در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر ایسنا با استقبال از انتخاب مدیرعامل جدید خانه تئاتر و نیز با اشاره به زحماتی که ایرج راد در سال‌های مدیرعاملی خود کشیده است، گفت: 15 سال خانه تئاتر صنف نبود بلکه به عنوان یک موسسه فرهنگی و هنری فعالیت می‌کرد و یک موسسه فرهنگی و هنری نمی‌تواند فعالیت‌های صنفی را اجرا کند.
او گفت: ما در تمام این سال‌ها به نوعی در جنگ بوده‌ایم تا خانه تئاتر و ماهیت آن را به وزارت کار و برخی دوستان دیگر تفهیم کنیم تا بدانند تئاتر برای ما شغل است نه تفریح، یعنی من که در این رشته تحصیل کرده‌ام و در آن کار می‌کنم محل درآمدم از این راه است.
بزدوده با بیان اینکه «در این 15 سال که دور هم جمع شده بودیم کارهایی انجام شده و کارهایی هم انجام نشده است»، گفت: در این سال‌ها با توجه به عضویت در هیأت موسس و هیأت رئیسه چند انجمن مختلف از جمله طراحان صحنه و لباس و نیز تئاتر کودک به خوبی اطلاع دارم که چه اتفاقاتی افتاده و چه زحمت‌هایی کشیده شده است. در این مدت کنش‌ها و واکنش‌های دوستان را هم دیده‌ام و همه می‌دانند که چطور ایستادیم تا خانه تئاتر هم سرپا بماند.
این عروسک‌ساز ادامه داد: در موضوع خانه تئاتر مجادله ما با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست بلکه اصل ماجرا این است که صنف خود را در وزارت کار به ثبت برسانیم و امیدوارم در دولت فرهیخته اعتدال پس از گذشت 17، 18 سال این اتفاق بیفتد و شغل ما هم مثل نانواها به عنوان یک صنف ثبت شود.
وی اضافه کرد: در این مدت شاهد بوده‌ایم که برخی از دوستان هیاهو به پا کردند که البته به نظرم اشکالی ندارد و بد نیست صدای ما از یک جمع فشرده به بیرون برسد چرا که دیده‌ایم صنوف خانه سینما به دلیل برد زیادی که این هنر دارد چطور دچار تغییرات اساسی شدند و به لحاظ صنفی جای خود را در وزارت کار باز کردند.بزدوده با تأکید بر اینکه مدیرعامل جدید خانه تئاتر بتواند در راستای حمایت از تمام گروه‌های وابسته به تولید تئاتر و نیز برای رسمی شدن آن‌ها به عنوان صنف فعالیت کند، گفت: همه ما تئاتری هستیم و در یک خانواده زندگی می‌کنیم. این خانواده کوچک در سال‌های گذشته توسط هیچ دولتی جدی گرفته نشده و به همین دلیل بزرگ‌ترین چالش ما همین به رسمیت شناختن و تثبیت جایگاه هنر نمایش در وزارت کار است.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده