ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نگهبان بی هیاهوی میراث فرهنگی استهبان

مردم و مسافرانی که گذرشان به استهبان می افتد هنگامی که به میدان اصلی شهر که اینک میدان امام خمینی(ره) نام دارد اما سابقا آبپخش خوانده می شد می رسند، ناخودآگاه می ایستند و از دیدن آثار قدیمی و عکس های جالب که در نوشت افزارفروشی مدرسی گذاشته شده دچار شگفتی و لذت می شوند.
محمد مهدی مدرسی فروشنده اهل استهبان سالهاست در عرصه نوشت افزار و کتابفروشی فعالیت می کند و در محل کار خود قدیمی ترین آثار و ابزار کار قدیمی و دیگر مواد فرهنگی را نگهداری می کند.
او عکس های قدیمی شهرستان و مردمانش، سماور قدیمی،رادیو ،دست نوشته های قدیمی و انواع صنایع دستی را در معرض دید همگان قرار داده است.
وی که 44 ساله است در گفت و گو با ایرنا اصلی ترین دلیل این اقدام را نگهداری از میراث تاریخی استهبان می داند و معتقد است:امروز هرکس را می توان با اصالت و تاریخ منطقه اش شناخت و اعتبار فرهنگی از برترین اعتبارها در جهان است.
مدرسی بر این باور است که نسل امروز می بایست بیشتر از هر زمان دیگری با گذشته و تاریخ شهر و دیارش آشنا باشد چرا که بسیاری از آداب و سنن کهن با ورود فناوری های جدید به ورطه فراموشی سپرده شده است.
به گفته وی آثاری چون دست خط چند صد ساله ای که از آن نگهداری می کند میراثی است که بیانگرتاریخ کهن این سرزمین است و نباید گذاشت گذر زمان خدشه ای بر باور نسل امروزی در آشنایی با اصالتش ایجاد کند.
این آثار تا به امروز منبع بسیار مناسبی برای کسانی بوده که می خواسته اند تاریخ شهرشان را به تصویر درآورند و یا با گذشته تاریخی خود آشنایی بیشتری داشته باشند .
مدرسی را می توان از موزه داران بی هیاهو و از نگهبانان میراث فرهنگی دیار خود دانست.
استهبان حدود 160 کیلومتری شرق شیراز واقع شد است.
1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده