ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لزوم تغییر مدل کلاسیک به مدلهای جهادی و انقلابی در تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

حجت الاسلام علی کشوری حجت‌الاسلام علی کشوری، در نامه ای به واعظ زاده، مسئول کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، جهت ارتقاء کیفیت این کنفرانس پیشنهاداتی ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری خبرگزاری تسنیم «پویا»، پنجمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با موضوع «الگوی پایه پیشرفت»، 29 و 30 اردیبهشت جاری در محل کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود؛ حجت‌الاسلام علی کشوری، کارشناس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، به همین مناسبت در قالب نامه‌ای به مسئول این کنفرانس پیشنهاداتی ارائه کرد. متن نامه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ریاست محترم مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت

جناب آقای دکتر صادق واعظ‌زاده

سلام علیکم

از آنجا که پنجمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با موضوع «الگوی پایه پیشرفت»، 29 و 30 اردیبهشت جاری در محل کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد، چهار  پیشنهاد را برای گسترش گفتمان الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی به  محضرتان ارائه می‌نمایم. مقابله با آفت "یکسان‌انگاری توسعه غربی و پیشرفت اسلامی"، "چگونگی ارتباط الگو با مراکز حکومتی"، "کمک به فرآیند تدوین الگوی پایه پیشرفت" و "ترمیم نقشه راه مرکز الگو" موضوع پیشنهادات مطرح در این نامه است.

مطلب اول اینکه برای عبور از آفت "یکسان‌انگاری توسعه غربی و پیشرفت اسلامی" و «مشخص شدن مرزبندی‌ها و تمایزات الگو با نسخه‌های فراوان و مکاتب موجود در دنیا» پیشنهاد می‌کنم به نقد آن دسته از نظریات توسعه غربی که در کشور بیشتر استفاده می‌شود، اقدام نمائید. مکاتبی مانند مکتب نهادگرائی و کینزیهای جدید و یا نقد نظریات و ایده‌هائی مانند سیاست خارجی توسعه‌گرا و حکمروائی خوب و شاخصه‌های توسعه انسانی و بسته شاخصه‌های wdi نمونه‌ای از این نظریات محسوب می‌شود، که نقد آنها می‌تواند محور «ارتباط مرکز با دستگاه‌ها و بدنه‌ی مدیریتی کشور» باشد و البته تضارب آرا حول مسئله الگو را محسوس‌تر می‌نماید. نظریات توسعه‌گرای مورد اشاره نه تنها مشکلات مردم را حل نمی‌کنند؛ بلکه امنیت ملی ایرانیان را نیز به چالش کشیده است.

مطلب دوم آنکه با تغییر مدیریت تحقیقات در آن مرکز از مدل کلاسیک فعلی به مدلهای جهادی  وانقلابی می‌توانید لشگری از نخبگان جوان در حوزه و دانشگاه را برای این مسئله حیاتی بسیج نمائید. صریح‌تر می‌گویم؛ نمی‌توان به دنبال تحقق الگوی پیشرفت اسلامی بود ولی از مدلهای تحقیقاتی غربی استفاده نمود. مدیریت تحقیقات مرتبط با امور تأسیسی و جدید باید بر اساس  پنج مرحله "حسن الاستماع"، "تضارب مبتنی بر فهرست نویسی"، "تدوین مبتنی بر فهرست جامع"، "نظام مقایسه" و "حسن السؤال" مدیریت گردد. این نوع از مدیریت تحقیقات "هدایت نظامات ذهنی" را در راستای فهم، تبیین و پردازش الگوی پیشرفت اسلامی تسهیل می‌کند.

مطلب سوم اینکه الگوی پایه پیشرفت  -در گام اول و مهمترین بخش مباحث خود- باید بتواند چگونگی فاصله گرفتن از آسیب اصلی الگوهای غربی را ترسیم کند.  از منظر مفاهیم اولین نقشه راه تولید الگوی پیشرفت اسلامی در الگوهای غربی؛ چگونگی حل تعارض میان نظم اجتماعی و آزادی فردی؛ سؤالی پاسخ داده نشده محسوب می‌شود؛ که صد البته باید در الگوی پایه پیشرفت تکلیف آن روشن شود. به عبارت روشن‌تر، نظریه پایه الگوی پیشرفت باید بگوید چگونه نظم اجتماعی در جهت را با  آزادی و اختیار فرد جمع می‌کند؟ در مجموعه اسناد منتشر شده با عنوان الگوی پایه نه تنها به سؤال فوق‌الذکر پاسخ داده نشده است؛ بلکه اساساً سؤال محوری وجود ندارد.  آنچه به عنوان الگوی پایه از سوی مرکز در شش بخش منتشر شده است؛ تجمیع مجموعه‌ای از مبادی و مبانی نظری خاص است؛ که حتی چگونگی کاربردی شدن آنها در الگو تبیین نشده است.

مطلب چهارم آنکه ضرورت دارد-همانطور که در گذشته گفته بودم- نقشه راه تولید الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی ترمیم شود. برای تحقق این امر پیشنهاد می‌کنم جلساتی را با این دستور کار و با حضور اعضای جریانهای پانزده گانه الگوی پیشرفت اسلامی تشکیل دهید. نقشه راه تولید الگو همزمان باید مسیر تحقق سه موضوع برقراری ارتباط میان مرکز الگو با همه مراکز حکومتی، مقایسه الگوهای غربی و الگوهای اسلامی و تدوین سند الگو را تبیین کند.

در پایان افزایش توفیقات حضرتعالی در پیشبرد موضوع حیاتی و تاریخی الگوی پیشرفت اسلامی -که موضوع انتقال نظام از مرحله دولت اسلامی به مرحله جامعه اسلامی محسوب می شود- را از حضرت رب العالمین مسئلت می‌نمایم.

برادر شما؛ علی کشوری، از حوزه علمیه قم

28اردیبهشت1395/10شعبان المعظم 1437

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده