ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نخست‌ وزیر جدید ترکیه کیست؟

با اعلام نام رهبر جدید حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه، عملاً نخست وزیر جدید این کشور شناخته شده و بحث های فراوانی که پس از استعفای احمد داوداوغلو در این زمینه درگرفته بود، پایان یافت؛ اما فرد جدیدی که قرار است پس از داوداوغلو زمام دولت را در ترکیه به دست بگیرد، کیست و چه سابقه و پیشینه ای دارد؟ تابناک: با اعلام نام رهبر جدید حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه، عملاً نخست وزیر جدید این کشور شناخته شده و بحث های فراوانی که پس از استعفای احمد داوداوغلو در این زمینه درگرفته بود، پایان یافت؛ اما فرد جدیدی که قرار است پس از داوداوغلو زمام دولت را در ترکیه به دست بگیرد، کیست و چه سابقه و پیشینه ای دارد؟

حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه، نام «بن علی ییلدیریم» را به رهبری جدید این حزب اعلام کرد. به این ترتیب، ییلدیریم که به عنوان یکی از یاران نزدیک و قدیمی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه شناخته می شود، نخست وزیر جدید این کشور خواهد بود.

روزنامه «فایننشال تایمز» با انتشار مطلبی در پایگاه اینترنتی خود به بررسی سوابق نخست وزیر جدید ترکیه پرداخته و می نویسد، ییلدیریم که در حال حاضر سمت وزارت حمل و نقل، دریانوردی و ارتباطات ترکیه را بر عهده دارد، در جریان یک جلسه رأی گیری پشت درهای بسته انتخاب شد و قرار است، یکشنبه رسما به ریاست حزب معرفی شود. وی جانشین احمد داوداوغلو خواهد شد که به دلیل اختلافاتش با اردوغان، از ریاست حزب و نخست وزیری کناره گیری کرد.

نخست‌ وزیر جدید ترکیه کیست؟

ییلدیریم از اوایل دهه 1990 و زمانی که اردوغان شهردار استانبول بود، با وی به طور مستمر همکاری داشته است. از سال 2002 که حزب عدالت و توسعه توانست به عنوان حزب حاکم، قدرت را در ترکیه به دست بگیرد، ییلدیریم در سه دولت مختلف وابسته به این حزب به عنوان وزیر حمل و نقل فعالیت کرده است. به این ترتیب، وی به عنوان یکی از یاران وفادار اردوغان شناخته می شود.

به اعتقاد فایننشال تایمز، انتخاب ییلدیریم به اردوغان اجازه می دهد تا به رویه فعلی خود که تمرکز قدرت در دست رئیس جمهور است، ادامه دهد. با این حال، بنا بر قانون اساسی ترکیه، ییلدیریم به عنوان نخست وزیر، از قدرت به چالش کشیدن رئیس جمهور برخوردار است؛ هرچند با توجه به سوابق ییلدیریم، انتظار نمی رود که وی وارد چنین چالشی با اردوغان شود، این امر به طور بالقوه تا زمان برگزاری همه پرسی قانون اساسی در ترکیه و تغییر احتمالی قانون اساسی استمرار خواهد داشت.

در جایگاه وزیر حمل و نقل، ییلدیریم تاکنون انجام پروژه های زیرساختی مهمی را در ترکیه بر عهده داشت که از آن جمله می توان به ساخت خطوط راه آهن تندرو و ابتکارات راه‌سازی اشاره کرد؛ اقداماتی که اردوغان آن ها را سنگ بناهای ترکیه جدید دانسته و از آن تقدیر کرده است.

با این حال، دوران تصدی گری وی بر وزارتخانه مذکور، خالی از بحث و جنجال هم نبوده است. در این زمینه مشخصاً می توان به دعاوی مالی مربوط به پروژه احداث سومین فرودگاه استانبول اشاره کرد. در دسامبر 2013، ییلدیریم موقت از کابینه کنار گذاشته شد، زیرا در پروژه مذکور، دادستانی ترکیه به نفع شرکت برنده مناقصه و به ضرر وی رأی داده بود. برنده مناقصه شکایت کرده بود که ییلدیریم از این شرکت خواسته یک روزنامه طرفدار دولت را به نرخ 450 میلیون دلار بخرد.

با این حال، اتهام ییلدیریم هیچ گاه به اثبات نرسید و هم اکنون نیز وی از مصونیت پارلمانی برخوردار است. دولت اردوغان نیز همواره از وی حمایت کرده و دادستان هایی که علیه وی اعلام جرم کرده بودند، «کودتاچی» خوانده است.

به هر حال، انتظار می رود که ییلدیریم در سمت جدید خود به عنوان نخست وزیر، تغییراتی در کابینه دهد و همچنین طرح های حزب عدالت و توسعه برای افزایش کرسی های خود در پارلمان در پی طرح اتهامات علیه برخی نمایندگان اپوزیسیون را پیگیری کند.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت برترین ها-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده