ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استقلال بانک مرکزی لازمه پیشبرد اهداف اقتصادی

ساسان شاه‌ویسی کارشناسی اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص اقدامات ارزی بانک مرکزی دریک سال اخیر تصریح کرد: رئیس کل بانک مرکزی سال گذشته خبر از تک نرخی شدن قیمت ارز داد که این امر متاسفانه محقق نشد و طی این مدت شاهد یک فاصله قیمتی در بازار ارزی بودیم.

وی در ادامه بیان کرد: برخی از مسئولین ارشد فاصله قیمتی ایجاد شده در بازار ارز را ناشی از به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا می‌دانستند و معتقد بودند که فروکش خواهد کرد اما با گذشت زمان مشاهده شد که تقریبا یک انجمادی در میانه راه اتفاق افتاده که این موضوع را تحت شعاع خود قرار داده است.

این کارشناس اقتصادی همچنین تاکید کرد: به نظر می‌رسد که بخشی از دیدگاه‌های اتاق فکرهای دولتمردان اقتصادی کشور نسبت به تعیین تکلیف نرخ ارز این است که باید نرخ ارز به صورت انبساطی ارزیابی شود و در جایگاه واقعی خود قرار گیرد در همین راستا بانک مرکزی با توجه به سیاست‌های کلان و اجرایی شدن این مساله را پذیرفته است.

شاه‌ویسی در خصوص ساماندهی نظام پولی و ریالی کشور توسط بانک مرکزی در یک سال اخیر اظهار داشت: با توجه به اینکه غیر متشکل‌های پولی باید از یک سامانه پرقدرت تبعیت کنند ،بانک مرکزی نیز با تدوین برنامه‌هایی چهارچوب‌های مشخصی را برای نظارت بر بازار  غیرمتشکل پولی تعریف کرده اما تا کنون گزارش دقیقی در این خصوص ارائه نکرده است.

وی در ادامه گفت: متاسفانه مسئول مشخصی برای پذیرفتن نابسامانی‌های ایجاد شده در بازار غیر متشکل پولی و بانکی وجود ندارد و بانک مرکزی نیز به عنوان مقام ناظر در این زمینه پاسخگو نیست.

شاه‌ویسی افزود: برای حل مشکلات ساختاری نظام بانکی باید برنامه‌ریزی‌های جدیدی صورت گیرد زیرا نظام پولی و قانون بانکی ما برای دهه 50 است اگر چه در طول سالیان گذشته مکمل‌هایی به این قانون اضافه شده و اصلاح ساختاری با عنوان بانک مرکزی صورت گرفته است.

شاه ویسی گفت: ساز و کار انتخاب رئیس کل و هیات عامل بانک مرکزی و جایگاه نقشی که رئیس کل این نهاد در سیاست‌های پولی دارد و همچنین رابطه این بانک با دیگر بخش‌های اقتصادی که از پیچیدگی‌هایی برخوردار هستند باعث شده که بعد از گذشت 35 سال نتوانیم بانک مرکزی مستحکم و مستقلی را داشته باشیم و این نهاد به حوزه‌های قدرتی دیگر اعم از وزارت اقتصاد وابستگی پیدا کرده است.

شاه ویسی تصریح کرد: یکی از مهمترین ارکان دوام و قوام ساختارهای اقتصادی برای پایداری، سیاست پاسخگویی به مشکلات و مسائل است که در این حوزه متاسفانه این امر به جای بانک مرکزی به وزارت امور اقتصادی و دارایی محول شده و در همین راستا وزیر اقتصاد دولت یازدهم تا کنون به دلیل عملکرد ضعیف بانک مرکزی دوبار از مجلس شورای اسلامی کارت زرد دریافت کرده است.

شاه ویسی در پایان گفت: برای جلوگیری از موارد گفته شده و پیشبرد اهداف بلند اقتصادی ، بانک مرکزی باید در جهت ایجاد مدیریت مستحکم و مستقل گام بردارد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت باشگاه خبرنگاران-همه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X