ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خودرو با کارزار تبلیغاتی ارزان می شود؟

خودرو با کارزار تبلیغاتی ارزان می شود؟

ایرنا/ متن پیش رو در ایرنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

روزنامه ی «ابرار» در صفحه ی نخست خود ضمن اشاره به کیفیت پایین خودروهای چینی، به نقل از یکی از نمایندگان مجلس نوشت: فقدان شرایط رقابت در صنعت خودروسازی، قطع همکاری شرکای خودرویی ایران و ضعف مدیریتی خودروسازان کشور موجب تداوم تولید مدل های از رده خارج و پر مصرف خودروهای ایرانی شده است.
ابوالقاسم جراره در این زمینه معقتد است: قید نشدن موضوع انتقال دانش فنی ساخت خودرو در قراردادهای گذشته خودروسازان و انحصاری بودن بازار خودرو دلیل تولید خودروهای بی کیفیت ایرانی است.
ابرار به نقل از وی افزود: خودروسازان ایرانی برای ارزان کردن تولید قطعات و لوازم یدکی چینی را وارد صنعت خودروسازی کشور کردند. چین بر اساس خواست مشتری کالا تولید می کند و این یعنی کالای تولید شده در چین بنا بر سفارش و کیفیت مد نظر مشتری انجام می شود.
روزنامه ی «گسترش صمت» نیز با انتشار گزارشی زیر عنوان «هجوم شایعه سازی به خودروسازی» نوشت: دست به دست چرخیدن عکس های هوایی از پارکینگ خودروسازان همراه با تشکیل کمپین «خرید خودروی صفر ممنوع» در هفته های اخیر به یکی از موضوع های چالش برانگیز در فضای مجازی تبدیل شده است. برخی از توزیع کنندگان این تصاویر به طور گسترده در شبکه های مجازی که خود را از دلسوزان و حامیان مردم معرفی می کنند، به جای آنکه از انباشت خودروهای داخلی در پارکینگ ها که در صورت صحت نشان از آسیب جدی در صنعت خودرو دارد، آزرده خاطر شوند، از افزایش این خودروها و جست و جو برای گرفتن عکس های جدید خشنود می شوند.
به نوشته ی این روزنامه، آمار و سخنانی که از سوی خودروسازان منتشر شده است، حکایت از فروش خودرو توسط خودروسازان دارد، به گونه ای که مهر باطل بر ادعاهای مطرح شده در فضاهای مجازی می زند. چندی پیش مدیرعامل ایران خودرو انباشت خودرو در پارکینگ های این شرکت را به دلیل نبود خریدار رد کرد. هاشم یکه زارع با اشاره به این نکته که عکس های ماهواره ای از پارکینگ های ایران خودرو مربوط به بهمن 92 است، از تولید تنها 3هزار خودروی اضافه نسبت به تولید روزانه سخن گفت.
گسترش صمت در ادامه اما، افزود: اگرچه اخبار غیررسمی و بدون منبع معتبر درباره کاهش فروش خودروهای داخلی در بازار منتشر می شود و پخش عکس هایی از انبارهای خودروسازان که زمان آن مشخص نیست، به عنوان سندی نامعتبر بر این اخبار صحه می گذارد اما بررسی های میدانی دبیر انجمن خودروسازان ایران از نبود رکود آنچنانی در بازار این خودروها حکایت دارد.
روزنامه ی «حمایت» نیز به اینکه خودروسازان همچنان ساز مخالف می زنند اشاره کرد. به گزارش این روزنامه، با وجود اینکه در ماه ها و هفته های اخیر خودروسازان زیر بار تایید گزارش های کاهش فروش خودروهای تولید داخل نمی رفتند که شواهد نشان می دهد مشکل فروش خودروهای تولید داخلی به مرحله ای رسیده که دیگر تکذیب آن توسط خودروسازان امکان پذیر نیست و قرار است پنج شنبه این هفته مشکل کاهش فروش خودروسازان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در شورای سیاست گذاری خودرو بررسی شود. با مسجل شدن مشکل خودروسازان در فروش، حالا آنها تاکتیک دیگری را در پیش گرفته اند و همزمان با انتشار خبر بررسی مشکل کاهش خودرو با حضور نعمت زاده، هاشم یکه زارع مدیر عامل ایران خودرو تاکید کرده است: «قیمت خودرو کاهش نخواهد یافت.» اصرار خودروسازان بر حفظ قیمت ها در سطح فعلی، که از نظر خریداران نسبت به کیفیت محصولات بسیار بالا است، در حالی رخ می دهد که خودروسازان چینی از این فضا سوء استفاده می کنند و اگر این روند ادامه داشته باشد، بازار ممکن است در اختیار خودروهای بی کیفیت اما بزک شده چینی قرار بگیرد.
سرمقاله ی روزنامه ی «خراسان» هم از اینکه در قیمت گذاری خودرو حق با چه کسی است؟ سخن گفت. به نوشته ی خراسان، از یک طرف کمپینی شکل گرفته است که قیمت بالای خودرو را اجحاف به حق مصرف کننده می داند و در طرف دیگر، خودروسازی است که می گوید تولید با این قیمت ها به صرفه نیست. طرفداران این کمپین می گویند قیمت خودروهای داخلی بالاست و کیفیت پایین آزارشان می دهد اما تولیدکننده خودرو معتقد است که به دلیل تورم، قیمت خودرو باید افزایش یابد. اما به راستی حق با کیست؟
به اعتقاد نگارنده ی یادداشت، «قاعده بازی» به گونه ای طراحی شده است که خودروساز داخلی همواره برنده بازی باشد. «قاعده بازی» به این صورت است که هزینه های بالایی برای واردات خودرو در نظر گرفته می شود و سپس خودروساز داخلی بر سر قیمت چانه زنی می کند. چانه زنی که مبنای استدلال بالا را دارد. خودرو ساز داخلی که مطمئن است رقیب خارجی نمی تواند وارد محدوده قلمرو وی شود، با خیال آسوده به چانه زنی می پردازد. فقط کافی است به صحبت های مدیرعامل ایران خودرو مراجعه کنید که همواره برای افزایش قیمت خودرو گران شدن نهاده های تولید را بهانه می کند. در این «بازی»، شورای رقابت به جای مردم چانه زنی می کند و همواره شکست می خورد. یعنی شورای رقابت به جای ایفای نقش مهم خود در زمینه قاعده گذاری و وضع مقررات درگیر قیمت گذاری شده است. طبیعتا در چارچوب «این بازی»، برنده خودروساز داخلی است و بازنده مصرف کنندگان هستند.

*** خبرهای داغ اژه ای
هشتاد و چهارمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه دیروز برگزار شد و «غلامحسین محسنی اژه ای» در آن درباره موضوعاتی همچون ساخت و سازهای گردنه حیران، حکم دادگاه سعید مرتضوی، حکم حبس 10 ساله برای 2 جاسوس و بازداشت یک نفر در پرونده ی دکل گمشده سخن گفت. روزنامه های امروز از میان اظهارات اژه ای عناوین گوناگونی را به عنوان تیتر نخست برگزیدند.
روزنامه ی «ابتکار» با اشاره به سرنوشت 2 نفری که به اتهام جاسوسی در دادگاه انقلاب محاکمه شده بودند، به نقل از اژه ای نوشت: دو متهمی که به اتهام جاسوسی برای آمریکا و اسراییل بازداشت شده بودند و محاکمه آنها در دادگاه انقلاب صورت گرفت، هر کدام به ده سال حبس محکوم شدند. محسنی اژه ای درباره با وکیلی که در شهریور ماه سال گذشته به ضرب گلوله کشته شده بود اظهار کرد: بعد از کشته شدن این وکیل ضاربان فرار کردند و که خدا را شکر همه آنها دستگیر شدند. آخرین فرد در تاریخ 1/6/94 دستگیر شد و اکنون همه آنها در بازداشت هستند و پرونده در حال آماده شدن برای ارسال به دادگاه است.
روزنامه ی «شرق» نیز عنوان «حدود ممنوع البیانی تا سکه های هاشمی» را برای بازتاب اظهارات سخنگوی قوه قضاییه برگزید و در گزارش خود به محورهای گوناگون اظهارات وی اشاره کرد.
«مسئولان 12 سال کجا بودند؟» نیز تیتر برگزیده ی روزنامه ی «تجارت» از میان سخنان اژه ای بود. تجارت با اشاره به اظهارات وی نوشت: ساخت و سازهای صورت گرفته در منطقه حیران از سال 82 آغاز شده و الان در سال 94 قرار داریم. در واقع عرض ما به مسئولان این است که شما در طول این 12 سال کجا بوده اید و چه پیشگیری هایی را انجام داده اید؟ قریب به اتفاق این ساخت و سازها با مجوز صورت گرفته است، اما صلاحیت افرادی که این مجوزها را صادر کردند نیز جای بحث دارد. در این رابطه عده ای ادعا کرده اند که کسانی که این مجوزها را صادر کردند حق صدور را نداشتند، حال سئوال مطرح می شود که آیا با این افراد برخورد شده است و آن فردی که مجوزها را صادر کرده در حال حاضر کجا مشغول به کار است. در واقع ما نباید بگذاریم این گونه اتفاقات تکرار شود و باید برخورد قضایی آخرین برخورد باشد.
روزنامه ی خراسان هم با تیتر «خبرهای داغ اژه ای از دکل گمشده تا سکه های پیدا شده» نوشت: سخنگوی قوه قضاییه با اعلام دستگیری یک نفر در پرونده دکل نفتی ، به انجام بازرسی از بند های 7 و 8 زندان اوین طی هفته گذشته اشاره و از کشف وسایل غیر مجاز از زندانیان این بند از جمله مهدی هاشمی و کشف سکه طلا و گوشی تلفن همراه از وی خبرداد.

*** حرکت رو به جلوی اقتصاد ایران
عزم دولت برای ایجاد تحول و شکوفایی در اقتصاد کشور و همچنین مبارزه با فساد اقتصادی با گذشت بیش از 2 سال از عمر دولت، هنوز ادامه دارد و مسوولان ارشد اقتصادی کشور، شکوفایی در این عرصه را وعده می دهند و از سوی دیگر کارشناسان نیز به باید و نبایدهای رشد اقتصادی اشاره می کنند. روزنامه های امروز ضمن بازتاب اظهارات «اسحاق جهانگیری» در این باره به تحلیل شرایط بسترساز رشد اقتصادی پرداختند.
روزنامه ی «شهروند» در گزارش خود ضمن اعلام این خبر که «اقتصاد کشور سال آینده شکوفا می شود»، نوشت: روز گذشته اعضای هیأت دولت به مناسبت هفته دولت در حاشیه نشست هفتگی دولت، با خبرنگاران دیدار کردند. ... اسحاق جهانگیری هم آخرین دولتمردی بود که بین خبرنگاران حضور یافت اما حرف های متفاوتی از سایر وزرا زد. او که به تازگی آنژیوگرافی کرده بود، امکان ایستادن بین خبرنگاران را نداشت و روی پله های پاستور نشست و در جمعی صمیمی با اشاره به اراده دولت در مبارزه با فساد، گفت: من در مبارزه با مفاسد، جدی هستم و در این زمینه، کمترین تردیدی دولت به خودش راه نمی دهد. او با بیان این که وضع مفاسد در کشور خیلی بد شده است، گفت: مفاسد مانند یک موریانه افتاده به جان کشور و باید همه همت کنیم؛ به خصوص رسانه ها و نباید بگذاریم این راه متوقف شود.
بر این اساس، معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که عده ای که خود را در مبارزه با مفاسد، سردمدار می دانستند، امروز در مبارزه با این موضوع کُند شده اند، گفت: وقتی گفته می شود بابک زنجانی بزرگترین فاسد در کشور است، یکی از شکایت ها هم نسبت به من همین است که گفته ام زنجانی یکی از بزرگترین فسادها در قرن است. الان هم می گویم اگر کسی را پیدا می کنید که یک دلار از بابک زنجانی بیشتر دزدیده است، معرفی اش کنید. من از مردم ایران عذرخواهی می کنم و می گویم که از بابک زنجانی هم دزدتر پیدا می شود.
«تعادل» نیز از بازگشت امید به فضای اقتصاد ایران خبر داد و نوشت: پس از شروع کار دولت یازدهم با افزایش نرخ رشد واردات واسطه یی، کاهش تورم همچنین کاهش نوسانات نرخ ارز آرامش را به عرصه اقتصادی کشور باز گرداند. بررسی های «تعادل» از گزارش های مختلف در سال اخیر نشان می دهد از وضعیت متغیرهای کلان اقتصادی کشور می توان رضایت نسبی داشت اما رکود بخش تولید همچنان از چالش های اصلی اقتصاد کشور است. رشد 3درصدی، کاهش شدید تورم، بهبود فضای کسب و کار، واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی و اراده بر افزایش سهم مالیات در بودجه به جای نفت از اقدامات مثبت دولت در اقتصاد بوده هر چند که همچنان در زمینه تولید و اشتغال آن طور که انتظار می رفت رشد ایجاد نشده است.
«دنیای اقتصاد» هم در سرمقاله ی خود به راهکارهای «رشد اقتصادی پایدار و اشتغال زا» اشاره کرد. به نوشته ی دنیای اقتصاد، سیاست گذاران اقتصادی در ایران همیشه تحت تاثیر این ایده قرار داشته اند که ایجاد شغل برای جمعیت جوان در گرو سرمایه گذاری و رشد اقتصادی است. ... باوجود همه تلاش های صورت گرفته، کارنامه اقتصاد ایران در ایجاد مشاغل جدید مطلوب نیست. اقتصاد از ایجاد شغل برای نیروی کار ماهر (تحصیلکرده) و غیرماهر عاجز است؛ بنابراین به نظر می رسد باید در راهبرد ایجاد اشتغال تجدیدنظر کرد.
این روزنامه در ارایه ی راهکارهای موجود برای حل این معضل بیان می کند: راهبردی که می تواند ایجاد مشاغل کافی برای جمعیت جوان را تضمین کند شامل به رسمیت شناختن این ایده است که ظرفیت ایجاد مشاغل کافی برای جمعیت جوان و تحصیلکرده در بنگاه های کوچک و متوسط نهفته است؛ بنابراین دولت باید سیاست های جدیدی در حمایت از این بنگاه ها تدوین کند. سیاست های سنتی کاهش هزینه از طریق ارائه انرژی و تسهیلات ارزان نه تنها به این بنگاه ها کمک نمی کند، بلکه از طریق ایجاد اختلال در قیمت های نسبی منجر به تخریب محیط اقتصاد کلان خواهد شد. برای حمایت از بنگاه های داخلی باید جریان درآمدی آنها را از طریق ایجاد محیط رقابتی برای کل بخش های اقتصاد تضمین کرد. اصلاح نرخ ارز اولویت اول برای دستیابی به این مهم است. سیاست بعدی دولت ایجاد زمینه دسترسی به تسهیلات – و نه لزوما تسهیلات ارزان – است. فعالیت بنگاه های جدید ریسک بالاتری نسبت به بنگاه های موجود دارد بنابراین بانک ها و موسسات اعتباری علاقه ای به ارائه تسهیلات ارزان به این بنگاه ها ندارند، اما نکته کلیدی در این زمینه ایجاد دسترسی به تسهیلات است. برنامه ریزی دولت برای منابع بانک ها و فشارهای خارجی بر بانک ها برای دریافت تسهیلات توسط بنگاه های موجود، بدون شک دسترسی بنگاه های نوپا را محدود می کند. حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط علاوه بر ایجاد اشتغال، متنوع شدن تولیدات و رشد اقتصادی پایدارتر را نیز به همراه خواهد داشت.

*** حال استاد آواز خوب است
خبر بستری شدن «محمدرضا شجریان» استاد آواز ایران، در دل هوادارانش، دلهره یی انداخت که روز گذشته با انتشار خبر مساعد بودن حال وی، تا اندازه یی از نگرانی عمومی نسبت به وضعیتش، کاسته شد. این خبر در برخی روزنامه ها بازتاب داشت.
روزنامه ی «قانون» می نویسد: محمدرضا شجریان در بیمارستان بستری شد. خبری کوتاه که در مجموع 7 کلمه بود اما برای بخش بزرگی از ایرانیان خبر بسیار فراتر از این بود که بتوان آن را توصیف کرد. هر چند سال هاست که دیگر صدای او در ساعت افطار مهمان خانه های مردم نیست اما همچنان ربنای او مهم ترین بخش از خاطرات جمعی یک ملت در ساعات افطار و یادآور ماه رمضان هاست. ... دیروز زمانی که راهی بیمارستان کسری شدیم که از اوضاع و وضعیت جسمی آقای آواز ایران آگاهی یابیم با این تذکر اطلاعات و پذیرش مواجه شدیم که شجریان نه به توصیه پزشکان که به درخواست شخص خودش و همچنین خانواده در وضعیت ممنوع الملاقات است و به هیچ وجه اجازه ندارند به درخواست خانواده اطلاعاتی را در اختیار رسانه ها قرار دهند. تنها نکته ای که در نهایت اعلام شد این بود که وی نه در مراقبت های ویژه که در بخش بستری است. زمانی که از پذیرش راجع به اوضاع جسمی وی پرسیده می شود می گوید که در وضعیت متعادل بوده و همچنان از دادن اطلاعات بیشتر معذور هستند. اما در مورد اینکه تا کنون چه کسانی به بازدید آمده اند می گویند؛ خیلی زیاد خانم، خیلی زیاد. ایشان صراحتا گفته اند کسی را نمی بینند اما از خبرنگاران و روزنامه نویس ها بگیر تا صداو سیما و خبرنگارانش می آیند و می روند و می پرسند از حال استاد و ما همین جواب ها را می دهیم که نمی توانیم جوابی بدهیم.
روزنامه ی «آرمان» هم با ابراز تعجب نسبت به اقدام یکی از بخش های خبری صدا و سیما در تهیه ی گزارش از وضعیت جسمی شجریان در بیمارستان، نوشت: تنها علت لغو کنسرت ترکیه او را این بیماری دانستند همانطور که از هواداران شجریان خواستند به بیمارستان مراجعه نکنند. روز گذشته هر چند کوتاه، اخباری جدید درباره استاد شجریان منتشر شد و مهمتر از آن تلویزیون گزارشی درباره وضعیت استاد آواز ایران پخش کرد. اخبار مربوط به شجریان تا ساعات اولیه شب گذشته تازگی خاصی نداشت تا اینکه بخش خبری بیست و سی در اقدامی جالب توجه به بستری شدن استاد آواز ایران واکنش نشان داد و با پخش تصاویری از محمدرضا شجریان در بیمارستان، وی را استاد شجریان خطاب کرد و آخرین وضعیت جسمانی او را گزارش داد. بیست و سی همچنین شجریان را یکی از اساتید موسیقی عنوان و به آلبوم های متعدد وی اشاره کرد! این در حالی است که در چند سال اخیر به دلیل برخی مسائل که وزارت کشور آنها را در حوزه خود نمی داند اجازه برگزاری کنسرت به شجریان در کشور داده نشده و حتی ربنای او که سال ها در ماه رمضان از تلویزیون پخش می شد، دیگر پخش نمی شود. گفتنی است صدای استاد آواز ایران سال ها از تلویزیون پخش می شد به گونه ای که برخی از تصنیف های محمدرضا شجریان در ایام هشت سال جنگ تحمیلی در خاطره های ایرانیان حک شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X