ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

عضو هیات رییسه اتاق تهران: سرک کشیدن به سپرده ها سرمایه را به خانه ها می برد

عضو هیات رییسه اتاق تهران: سرک کشیدن به سپرده ها سرمایه را به خانه ها می برد

صدای اقتصاد/ 15 سال است که تحول نظام مالیاتی در قالب طرحی به نام طرح جامع مالیاتی در دستور کار وزارت اقتصاد قرار گرفته است.

برخی از این اقدامات جدا از خنثی بودنشان تاثیر مثبت هم داشته اند مثل استقلال سازمان امور مالیاتی از ستاد وزارت اقتصاد.اما درتازه ترین اقدامات مالیات محور، با ابلاغ اصلاحیه جدید قانون مالیات های مستقیم، دولت سرانجام به تردیدهای خود در سرکشی به حساب های مردم پایان داد و رسما بانک ها را مکلف به افشای اطلاعات حساب بانکی به سازمان مالیاتی شدند.

این موضوع در چند وقت اخیر جنجال های بسیاری نیز ایجاد کرده است. برخی ها بر این باورند که با خروج سپرده های مردمی در بانک ها احتمال ورشکستگی بانک ها وجود دارد و برخی نیز در مقابل از این قانون دفاع می کنند و بالا و پایین کردن حساب های بانکی توسط سازمان امور مالیاتی را موضوع جدیدی نمی دانند زیرا در بسیاری از کشورهای دنیا این اقدام به راحتی صورت می گیرد. اما سیده فاطمه مقیمی، عضو هیات رییسه اتاق تهران درمورد ابلاغیه جدیدی که از سوی رییس جمهور صادر شده بر این باور است که سرکشی به حساب های بانکی افراد نمی تواند گزینه خوبی برای شفافیت فعالیت های اقتصادی باشد زیرا این موضوع عدم اعتماد در میان اقشار مختلف جامعه به نظان بانکی به وجود می آورد. مشروح گفت وگو صدای اقتصاد با رییس کانون زنان بازرگان درمورد مالیات ستانی و نحوه درست آن را می خوانید:

بسیاری از سرمایه های دپو شده در خانه ها طلا و جواهرات زنان است که با سرک کشیدن به سپرده های بانکی، سرمایه های اینچنینی افزایش پیدا می کنند. این موضوع نیز پیامدهای دارد و چرخه اقتصاد را با مشکل مواجه می کند.

خانم مقیمی از دیدگاه شما ابلاغیه جدید رییس جمهور درمورد قانون مالیات چگونه است؟
مبنای این ابلاغیه از دیدگاه من رضایت بخش است اما باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که اکثر فرارهای مالیای که در کشور صورت می گیرد ریشه آن به بی اعتمادی بر می گردد. این در حالی است که همواره باید این مضووع را در نظر داشت که نباید اقدامی انجام شود که این بی اعتمادی ها افزایش داشته باشد.

به نظر شما سرکشی به حساب ها که جنجال های نیز به پا کرده می تواند گزینه مناسبی برای شفاف کردن پرداخت های مالیاتی باشد؟
نه این موضوع نمی تواند گزینه مناسبی باشد چرا که همواره باید برای حل مشکلات به خصوص مشکلات مالیاتی باید فرهنگ سازی مناسب صورت بگیرد. بسیاری از افراد در جامعه ما دارای ثروت های بی شماری هستند و البته این موضوع نباید دلنگرانی برای ما ایجاد کند. دلنگرانی زمانی باید رخ دهد که ثروت های کسب شده بادآورده باشند.

آیا مطرح شدن سرکشی به حساب های بانک ها تاکنون بر بازارها هم تاثیری داشته است؟
بله تاثیر داشته به این دلیل که از زمانی موضوع سرک کشیدن به حساب های بانکی مطرح شده قیمت ارز و سکه با افزایش رو به رو شده است. این موج قاعدتا بدون تاثیر نخواهد بود و در دراز مدت هم می تواند دیگر بخش های اقتصاد را تغییر دهد.

می توانید در این مورد بیشتر توضیح دهید؟
موج به وجود آمده در مورد چک کردن حساب های افراد می تواند به نظام بانکی کشور صدمه وارد کند و به نوعی آن را به مرز ورشکستگی برساند. بسیاری از افراد به دلیل اینکه اعتماد خود را به شبکه های بانکی از دست می دهند پول های خود را از حساب هایشان بیرون می کشند. بنابراین حساب ها خالی می شود و وارد چرخه سنتی سرمایه گذاری خواهد شد. به این معنا که پول از گردش اقتصادی خارج می شود. این در حالی است که از دیدگاه من زمانی که سرمایه ها به عنوان طلا، ارز و سکه وارد خانه ها شود قطعا دزدی ها و سرقت از خانه ها بیش از گذشته خواهد شد.

برای سرو سامان دادن نظام مالیاتی کشور باید چه اقداماتی صورت بگیرد؟
من بر این باورم که تمام فرهنگ سازی ها باید از آموزش دادن آغاز شود. زمانی می توانیم به بهبود پرداخت های مالیاتی و فرارهای مالیاتی امیدوار باشیم که سرویس وخدمات مطلوب را در اختیار شهروندان قرار دهیم. در چنین شرایطی بسیاری از افراد همانند کشورهای توسعه یافته داوطلبانه اظهارنامه های مالیاتی را پر می کنند. از دیدگاه من سرک کشیدن به حساب های افراد به هیچ عنوان فرهنگ سازی درستی نیست و امنیت سرمایه گذاری را به خطر می اندازد. اجازه بدهید در پایان سخنانم نه به عنوان عضو هیات رییسه اتاق تهران بلکه به عنوان رییس کانون زنان بازرگان بگویم که بسیاری از سرمایه های دپو شده در خانه ها، طلا و جواهرات زنان است که با سرک کشیدن ها سرمایه های اینچنین افزایش پیدا می کنند. این موضوع نیز پیامدهای دارد و چرخه اقتصاد را با مشکل مواجه می کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده