ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هشدار برای بی کیفیت بودن دستگاه های ماموگرافی

هشدار برای بی کیفیت بودن دستگاه های ماموگرافی

ایسکا نیوز/ دبیر کمیته رادیولوژی و پزشکی هسته‌ای و دبیر هشتمین کنگره سراسری و نخستین کنگره بین‌المللی سرطان پستان سن ابتلا افراد به سرطان پستان را در کشور یک دهه زودتر از سایر کشور ها اعلام کرد وگفت: تشخیص این بیماری در افراد کمتر از 40 سال به دستگاه‌های ماموگرافی دیجیتال نیاز دارد.

دکتر تکتم بهشتیان، گفت: در حالی در کشور از ماموگرافی‌های آنالوگ استفاده می‌شود که قادر به تشخیص این بیماری در سن کمتر از 40 سال نیست.

او گفت: رادیولوژی در بسیاری از موارد در نمونه‌برداری‌ها و انجام اقداماتی در درمان سرطان پستان بسیار به جراحان کمک می‌کند و با توجه به اهمیت رادیولوژی می‌توان گفت که جراح بدون کمک رادیولوژی نمی‌تواند کار خاصی در حوزه سرطان پستان انجام دهد. زمانی رادیولوژی در کنار جراحی، استفاده می شود در نتیجه روش‌های درمانی با آسیب کمتر و دقیق تر انجام خواهد شد. این در حالی است که در حال حاضر ایران در زمینه استفاده از دستگاه‌های ماموگرافی با مشکلاتی مواجه است.

بهشتیان تاکید کرد: البته کشور در زمینه سونوگرافی با چالش‌ها کمتری مواجه است ولی در زمینه ماموگرافی‌های دیجیتال لازم است تا همتی صورت گیرد تا ماموگرافی‌ها به صورت استاندارد و دیجیتال در اختیار مراکز درمانی قرار گیرد.بافت پستان در افراد زودتر از 40 سال بسیار متراکم است؛ بنابراین وقتی از دستگاه‌های ماموگرافی آنالوگ به ویژه دستگاه‌هایی که از استاندارد لازم برخوردار نیستند، استفاده می‌شود نمی‌توان توده‌های سرطانی را شناسایی کرد.

عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان پستان درباره بی کیفیتی دستگاه های ماموگرافی گفت: در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌های ماموگرافی حتی در سطح شهر تهران از نوع آنالوگ است که کیفیت مناسبی ندارد و ما انتظار داریم دولت و نهادهایی که منابع مالی در اختیار دارد در این زمینه اقدام کند.و دستگاه‌های ماموگرافی دیجیتالی تشخیص سرطان پستان را سریعتر و دقیق‌تر اعلام می‌کنند و با استفاده از دستگاه‌های ماموگرافی دیجیتال حتی قادر به تشخیص سرطان پستان در افراد کمتر از 40 سال هستیم.

بهشتیان به پیامدهای استفاده نکردن از ماموگرافی‌های دیجیتال اشاره کرد و گفت: در صورتی که بتوانیم از ماموگرافی‌های دیجیتال استفاده کنیم قادر به تشخیص و شناسایی سرطان‌های پستان در مراحل بسیار پایین خواهیم بود که در این صورت این بیماری درمان‌پذیر خواهد بود. هر چه سایز توده سرطانی بزرگتر شود درمانها به سمت افزایش بقای بیماران خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده