ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رجانوشت: دولت درباره آب سنگین اراک دست به چه اقدامی می‌زند؟

رجانوشت: دولت درباره آب سنگین اراک دست به چه اقدامی می‌زند؟

رجا/ متن پیش رو در رجا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

در حالی که رهبر معظم انقلاب صراحتا به عدم تغییر در راکتور اراک پیش از مختومه شدن موضوع PMD تاکید دارند، رئیس سازمان انرژی اتمی گفته است برای خروج مخزن قلب راکتور آب سنگین اراک منتظر دستور رئیس جمهور است.

به گزارش رجانیوز ، علی‌اکبر صالحی در جمع خبرنگاران درباره آخرین تحولات مربوط به راکتور اراک در چارچوب برجام، گفت: بررسی سند رسمی مربوط به راکتور اراک در مراحل پایانی خود قرار دارد و امیدواریم ظرف چند روز آینده وزیران خارجه گروه ۱+۵ این سند را امضا کنند. چنان چه این سند امضا شود رسمیت یافته و تعهدات آن که متقابل است می‌تواند اجرا شود.
او گفت: بعد از امضای سند اراک ایران اقداماتش در رابطه با این راکتور را بعد از آن که رییس‌جمهور دستور خارج کردن "کالندریا" از راکتور را صادر کرد انجام می‌دهد.
رییس سازمان انرژی اتمی در رابطه با موضوع PMD ابعاد احتمالی نظامی) گفت: آژانس طبق نقشه راه اقداماتش را انجام داده و رضایتش را هم اظهار کرده است. امیدواریم ۱۵ دسامبر موضوع فعالیت‌های گذشته و حال ایران برای همیشه بسته شود.
صالحی در پاسخ به ایسنا مبنی بر این که رییس‌جمهور چه زمان دستور اجرای اقدامات هسته‌ای برای ایران را صادر می‌کند؟ گفت: ما منتظریم سند رسمی مربوط به اراک امضا شود و وقتی آن امضا شد آقای روحانی می‌تواند دستور اجرای اقدامات را صادر کند.
اقدامات مربوط در مورد کارخانه‌ی اراک تنها هنگامی باید آغاز بشود که آژانس، پایان پرونده‌ی موضوعات حال و گذشته (PMD) را اعلام نماید.
بر اساس توافقی که میان ایران و آژانس منعقد شده است، مدیرکل آژانس قرار است گزارش خود درباره PMD ر روز ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر) به شورای حکام ارائه کند.
البته صرف ارائه گزارش از سوی آمانو به معنای مختومه شدن پرونده هسته ای ایران نیست چه آنکه گزارش آمانو باید در جلسه شورای حکام آژانس انرژی اتمی مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس آن درباره مختومه شدن PMD تصمیم گیری شود.
این در حالی است که شواهد امر بیانگر آن است آمانو قصد ندارد گزارش ۱۵ دسامبر خود را به گونه ای ارائه دهد که شورای حکام را متقاعد کند موضوع PMD را مختومه اعلام کند.
با این حال آنچه که مسلم است هرگونه اقدام درباره آب سنگین اراک صراحتا با شروط رهبر معظم انقلاب در تناقض خواهد بود. این در حالی است که مقام معظم رهبری صراحتا اعلام کردند درصورت تحقق شروط مطرح شده که منوط شدن اجرای تغییرات اب سنگین اراک به مختومه شدن PMD یکی از آنها می باشد اجازه اجرای
برجام را صادر کرده در غیر اینصورت اجرای برجام اقدامی غیرقانونی و نامشروع از سوی دولت به حساب می آید.امانکته دیگر آن است در صورت عدم رعایت خطوط قرمز رهبر انقلاب در اجرای برجام از سوی دولت، برخی از چهره های سرشناس مجلس بار دیگر تمام قد نادیده گرفته شدن این خطوط قرمز را توجیه میکنند؟ یا آنکه مجلس به عنوان پاسدار قانون اساسی مقابل این دست از اقدامات می ایستد؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X